Niezastąpiony podczas użytkowania konsoli. Przez wielu stawiany na równi z PC-ową – myszką i klawiaturą. Dzięki niemu gry wideo zyskały nowe oblicze. Jest to oczywiście Gamepad, zwany też potocznie „Padem„. Najwyższa pora sprawdzić jaki sprzęt uczyni z gracza prawdziwego kapitana gamerskiego steru.

padybanner

Którego producenta wybrać?

 • Firmy produkujące dobre Gamepady mają również w ofercie solidne i sprawdzone myszki, klawiatury czy kamerki internetowe. Można więc powiedzieć, że znany producent to gwarancja świetnej jakości.
 • Producenci niskobudżetowych „Padów” są bezkonkurencyjni, jeśli chodzi o starsze gry, niewymagające dużej ilości przycisków.
 • Najbardziej renomowane spółki mają w swojej ofercie marzenie każdego gracza. Są to edycje kolekcjonerskie, dzięki którym wybrany kontroler zasługuję na miano swoistego „easter egg’a„.

Gamepad

Liczba przycisków.

 • Najtańsze Gamepady są wyposażone w 10 lub 12 przycisków oraz 8-kierunkowy dualpad (potocznie nazywany „strzałkami”) . Nieco droższe oferują już dodatkowo dwie analogowe gałki. Najbardziej wymagający gracze skuszą się zapewnę na kontrolery z dodatkowymi przyciskami, często niezbędnymi w grach MMO.
 • W ofercie dostępne są również Pady bezprzewodowe. Dzięki czemu znikną na zawsze problemy związane z zbyt małą długością kabla USB.
 • Im większa cena tym większa ilość przycisków do dyspozycji gracza.

Ranking gamepadów do PC

MiejsceZdjęcieNazwa
1.xbox-360Microsoft Xbox 360 Wireless Controller Black (JR9-00010) - do PC i Xbox 360 - odbiornik do PC w zestawie
2.xbox-oneMicrosoft Xbox One + bezprzewodowy adapter dla Windows 10 (NG6-00003)
3.logitechLogitech F310 (940-000135)

Stosunek jakości do ceny.

  • Zakup najtańszego Gamepada wiąże się wydaniem około 25 złotych. Produkty o tej cenie są kierowane do starszych gier komputerowych. Materiały wykorzystane do produkcji są dobrej jakości, lecz szybko się zużywają. Niemniej jednak dla niedzielnego gracza będzie to idealny sposób na tanią rozrywkę.
  • Dobry sprzęt to koszt co najmniej 100 złotych. Są to niezbędne koszty dzięki którym będzie możliwa zabawa na najwyższym poziomie. W tym segmencie cenowym jakość wykonania jest już na bardzo wysokim poziomie. Gamepad wolniej się zużywa, natomiast przewód jest chroniony materiałem o lepszej strukturze.
 • Nie warto zaopatrywać się w „Pada” w Hipermarketach czy sklepach typu „RTV AGD”. Są tam zwykle produkty niskiej jakości z zawyżoną ceną. Przewagą internetu jest możliwość przeczytania opinii o danym produkcie oraz zakup towaru po niższej cenie.
 • Najczęstszą usterką jest słabe zabezpieczanie przewodu USB co powoduję przerwanie sygnału między kontrolerem, a komputerem stacjonarnym.
 • Wielokrotnie spotykanym problemem jest zużycie nakładek na gałkach analogowych. Niestety, komfort użytkowania drastycznie spada. Jedynym sposobem jest konieczność zakupu nowego zestawu.

Gamepad 3

Najważniejsza kwestia – kompatybilność.

 • Kupując Gamepada trzeba się upewnić, że jest on zgodny z naszym sprzętem. Niektóre modele są adresowane tylko do użytkowników konsol.
 • Przed nabyciem kontrolera należy pamiętać o sprawdzeniu kompatybilności z wybraną grą komputerową. Jest to często spotykany problem związany z kupnem niskobudżetowego produktu niewspieranego przez najnowszy tytuł.

Top 5 najlepszych gamepadów