Ze względu na to, że Counter Strike: Global Offensive jest dynamicznym FPS w którym każde opóźnienie może okazać się dla nas śmiertelne, ważne jest aby gra działała stabilnie i płynnie. Dlatego też przygotowaliśmy właśnie ten poradnik, pokażemy w nim jak zwiększyć liczbę klatek, aby grało się przyjemniej i osiągało lepsze wyniki w grze.

Jak zwiększyć FPS w CS: GO? 

Sterowniki

Jednak z najważniejszych kwestii, to aktualna wersja sterowników. Często po ich instalacji wydajność w grach jest widoczna od razu.

NVIDIA
AMD
Intel

Wyłączenie parkowania rdzeni

Dotyczy tylko Windows 7 i wcześniejszych wersji

Wydajność w CS: Go jest w dużej mierze zależna od mocy obliczeniowej procesora. Oznacza to, że możesz mieć najmocniejszą kartę graficzną, ale ograniczeniem może okazać się procesor. Zasadniczo, wszystkie wersje Windows przed 8 będą starać się oszczędzać energię poprzez umieszczenie swoich nieużywanych rdzeni w trybie uśpienia. Ciągłe włączanie i wyłączanie może przynosić złe rezultaty, które objawią się słabą wydajność CPU. Za pomocą poniższego programu będziesz w stanie wymusić, aby wszystkie rdzenie były włączone.

Program możesz pobrać stąd.

1. Wypakuj program.
2. Uruchom go.
3. Naciśnij Check Status.
4. Naciśnij Unpark All.
5. Włącz CS i sprawdź, czy są widoczne efekty.

Zobacz również komendy do CS:GO

Opcje zasilania

Otwórz menu start i wpisz „opcje zasilania” i wciśnij Enter. W nowym oknie znajdź linijkę Pokaż plany dodatkowe i rozwiń ją za pomocą strzałki. Zaznacz opcję Wysoka wydajność.

Opcje wydajności

Warto włączyć jeśli korzystasz z dużej ilości efektów wizualnych w systemie, jak również wtedy kiedy Twój komputer nie jest najmocniejszą maszyną. Podobnie, jak w przypadku opcji zasilania wybierz Start i wpisz „wygląd i wydajność„, zatwierdź Enterem. W zakładce Efekty wizualne wybierz opcję DOpasuj dla uzyskania najlepszej wydajności.

Polecane myszki dla graczy


Komendy

Przed rozpoczęciem poniższych czynności, sprawdź ile twój procesor ma wątków. Informacja ta jest ogólnie dostępna i wystarczy, że w Google wpiszesz nazwę swojego procesora. Zazwyczaj informacja ta znajduje się zaraz pod informacją z ilością rdzeni.

Z tą informacją możesz teraz odpalić Steam i postępować według poniższych instrukcji.

1. Przejdź do Biblioteki i kliknij prawym przyciskiem myszki na Counter Strike: Global Offensive z listy dostępnych opcji wybierz Właściwości.
2. W nowym oknie kliknij na przycisk Parametry startowe…
3. Wyświetli Ci się okno w którym z kolei wpisz:
-high -threads "x" -nod3d9ex -nojoy
Zamiast x znajdującego się w cudzysłowie wpiszę liczbę wątków, które posiada twój procesor. Pamiętaj, aby między liczbą były zachowane odstępy, tak jak to widać tu poniżej:

Counter strike wątki

Co właśnie zrobiliśmy?

-high – Funkcja ta powoduje, że gra będzie się uruchomiała z wysokim priorytetem. Pomocne w szczególności dla graczy, którzy nie posiadają mocnej maszyny i narzekają na lagi oraz niską liczbę FPSów.

-threads – Określa z ilu wątków będzie korzystał CS: GO. Przydatne w zwiększeniu liczby FPSów.

-nojoy – Wyłącza obsługę joysticka, uwalnia trochę pamięci RAM.

(Wyłącznie dla spadków FPSów) -processheap – Pozwoli na niewykorzystywanie części kodu, który w większości przyczynia się do spowolnienia gry podczas długich sesji. Jeśli jednak nie zauważasz żadnej poprawy, najlepiej jest wyłączyć tę opcje.

Ustawienia NVIDIA

Uruchom Panel sterowania NVIDIA, a następnie przejdź do zakładki Zarządzanie ustawieniami 3D. Zmieniasz ustawienia, aby wyglądały jak te:

Ambient Occlusion: wyłączone
Filtrowanie anizotropowe: wyłączone
Wygładzanie krawędzi – FXAA: wyłączone
Wygładzanie krawędzi – korekcja gamma: wyłączone
Wygładzanie krawędzi – tryb: wyłączone
Wygładzanie krawędzi – ustawienia: wyłączone
Wygładzanie krawędzi – przezroczystość: wyłączone
CUDA procesory graficzne: wszystkie
Maksymalna liczba wstępnie renderowanych klatek: 1
Przyśpieszenie wieloekranowe/różne pro…: Tryb pojedynczy ekran
Tryb zarządzania energią: wysoka wydajność
Shader Cache: włączone
Filtrowanie tekstur – optymalizacja aniztrop…: włączone
Filtrowanie tekstur – ujemna kompensacja…: zezwól
Filtrowanie tekstur – jakość: wysoka wydajność
Filtrowanie tekstur – optymalizacja trójlinowa: włączone
Optymalizacja wątkowa: wyłączone
Potrójne buforowanie: wyłączone
Synchronizacja pionowa: wyłączone

GeForce Experience

Bardzo kontrowersyjna aplikacja, ponieważ po odinstalowaniu potrafi zapewnić wzrost FPS w okolicach 20. Jeśli z niej nie korzystasz, warto jest ją usunąć.

Zobacz również komendy do CS:GO

Defragmentacja

Dotyczy tylko dysków HDD.

Defragmentacja może się okazać naprawdę pomocna. W szczególności jeśli ostatnia była robiona jakiś czas temu, dzięki niej system działa szybciej, a tym samym gry wczytują się sprawniej.

Plik 882ab71a.dat

Z różnych źródeł wynika, że usunięcie tego pliku jest w stanie zwiększyć liczbę FPSów dość znacząco. Nie wiadomo jednak za co on odpowiada, lecz po usunięciu jego nic nie grozi, ponieważ gra będzie działała dobrze.

Plik ten nie znajduje się u wszystkich, jeśli go nie masz po prostu pomiń ten krok.

1. Przejdź do miejsca gdzie pobrałeś CS: GO. Domyślna ścieżka powinna wyglądać tak: „C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\downloads

2. Kliknij prawym przyciskiem myszki na pliku 882ab71a.dat i otwórz go za pomocą Notatnika lub innego programu tego typu.

3. Wciśnij kombinacje CTRL + A, a następnie Backspace. Zapisz plik.

4. Kliknij ponownie na nim prawym przyciskiem myszki i w uprawnieniach zaznacz „Tylko do odczytu„.

Zobacz również komendy do CS:GO

Wymiana procesora / podkręcenie

Jeśli wyżej wymienione porady nie pomogły, gra nadal nie działa dobrze, to nie pozostaje Ci nic innego niż zakup nowego CPU lub podkręcenie aktualnego. Aby dowiedzieć się więcej na temat podkręcenia poszukaj w google, ponieważ internet jest pełny tego typu poradników.

Polecane myszki dla graczy