Wiele osób stojących przed kupnem PlayStation 4 zastanawia się, którą jej wersję wybrać, jak pojemny dysk będzie odpowiedni, który kolor będzie lepszy, a także, czy istnieją zauważalne różnice między wersjami konsol.

padybanner

Kupno nowej konsoli nie jest prostą sprawą, zwłaszcza dla osób mało obeznanych z tematem, lub wszystkich tych, którzy nie chcą zagłębiać się w szczegółowy świat specyfikacji technicznych, porównań i dyskusji na forach Internetowych, a pragną jedynie oddać się wirtualnej rozrywce.

W tym tekście porównamy do siebie wszystkie obecne na Polskim rynku konsole PS4, podpowiemy, jaką konsolę warto wybrać, w jakich konfiguracjach są sprzedawane, oraz jakie modele są dostępne w naszym kraju.

Dostępne modele PS4

Obecnie konsole PlayStation 4 sprzedawane są w białym oraz czarnym wariancie kolorystycznym. Konsole możemy podzielić również na ilość dostępnej pamięci na dysku twardym, ze względu na serię oraz na typ- standardowa konsola, Slim oraz Pro. Poniżej przedstawiamy porównanie ze względu na każde z tych kryteriów.

Kolor konsoli

Tak jak wspomnieliśmy, konsole występują w białym oraz czarnym wariancie kolorystycznym. Białe konsole według opinii wielu użytkowników są o wiele ciekawsze wizualnie i nadają konsoli niepowtarzalnego charakteru, jednak to czarne zdają się bardziej praktyczne- mniej widać kurz oraz rysy powstałe przy codziennym użytkowaniu. Różnice między czarnymi i białymi konsolami polegają wyłącznie na kolorystyce. Czarny i biały sprzęt nie różni się od siebie zastosowanymi podzespołami.

Pojemność dysku twardego

Obecnie konsole PS4 dostępne na polskim rynku posiadają dysk wewnętrzny o pojemności 500 GB lub 1 TB. Do konsoli możemy włożyć jednak bardziej pojemny, kompatybilny z nią dysk. Jeżeli jednak nie chcemy bawić się w tuningowanie swojej konsoli, warto decydować się na wersje o pojemności 1 TB.

Żeby pograć w grę, należy zainstalować ją na konsoli. Niektóre instalki mogą ważyć nawet 50 GB, więc z prostej matematyki możemy wywnioskować, że 500 GB dysk po pewnym czasie przestanie nam wystarczać. Wersje o pojemności 1 TB są zalecane szczególnie tym graczom, którzy w tym samym czasie grają w kilka tytułów naraz i ciężko im rozstać się z rozegranymi już tytułami.

Polecane gry na konsole PlayStation 4

Serie konsoli

Sony wypuściło do tej pory 3 serie konsol PlayStation 4- CUH-1000, CUH-1100 oraz CUH-1200. Poszczególne wersje różnią się detalami, które usprawniają pracę konsoli i wpływają na ogólny komfort rozgrywki.

Seria CUH-1000 była pierwszą, premierową serią konsoli PlayStation 4. Konsole tej serii uważa się za najgłośniejsze i mające problemy z przegrzewaniem. Wielu użytkowników premierowych wersji konsol PS4 spotkało się z tymi problemami. 10 miesięcy po wypuszczeniu wersji CUH-1000 Sony zdecydowało się na wdrożenie na rynek serii CUH-1100.

CUH-1100 może pochwalić się sporymi zmianami w stosunku do poprzedniczki. Konsola wyposażona została w nową płytę główną (SAB-001), podczas gdy wersja CUH-1000 posiadała płytę główną SAA-001. Kilka zmian na płycie głównej sprawiło, że konsola CUH-1100 otrzymała dwufazowy model zasilania CPU oraz trzyfazowe zasilanie GPU. Źródło zasilania stało się również o 24 gramy lżejsze. Poza tym 298 gramowy radiator zamieniono na 324 g, lepiej odprowadzający ciepło.

Seria CUH-1200 to obecnie najnowszy wariant standardowej wersji konsoli PlayStation 4. Tutaj zmian jest o wiele więcej w porównaniu do CUH-1100. Konsole serii CUH-1200 są tańsze w produkcji, a przy tym o wiele bardziej energooszczędne i cichsze. Zmieniono rozkład portów z tyłu, usunięto gładką powierzchnię z pokrywy konsoli, która zbierała tłuste odciski, kurz i rysy i zamieniono ją na matowy plastik.

Poza tym płyta główna uzyskała mniejsze wymiary, a kości RAM przekonfigurowano- z 16 modułów pamięci 512 MB Sony przeszło do 8 modułów. Taka zmiana spowodowała zmniejszenie poboru energii elektrycznej. Zmieniono również położenie procesora na płycie głównej.

Inżynierowie Sony poprawili również mechanizm napędu Blu-Ray, a także ingerowali w detale systemu chłodzenia, zamontowano lżejszy zasilacz z mniejszą przepustowością.

Według analiz konsola PlayStation 4 CUH-1200 zużywa do 11 procent mniej energii przy aktywnym menu, od 30 do 50 procent mniej energii w trybie czuwania, a podczas obciążenia grami odznacza się poborem energii elektrycznej na poziomie 122 W (poprzednia wersja zużywała 148,6 W). Warto również dodać, że wersja CUH-1200 jest o wiele cichsza od poprzedniczek.

Modele konsoli PS4

Konsola PlayStation 4 doczekała się już trzech wariantów konstrukcyjnych- standard, slim oraz pro. Każdy z nich odznacza się nieco innymi parametrami oraz wyglądem. Poniżej opisujemy poszczególne z nich.

PlayStation 4

PlayStation 4

Klasyczny, pierwszy wariant PS4. Są to wersje od CUH-1000 do CUH-1200. Każda z kolejnych wersji konsoli jest cichsza i bardziej energooszczędna od poprzedniczki. Premiera PlayStation 4 nastąpiła 20 lutego 2013 roku.

PlayStation 4 Slim

PlayStation 4 Slim

Wypuszczona 7 września 2016 roku. Jest o 40% mniejsza od konsoli PlayStation 4, a także bardziej energooszczędna. Oznaczana jest jako seria CUH-2000. Jej korpus jest nieco zaokrąglony. Błyszcząca płytka na wierzchu konsoli zastąpiona została matowym plastikiem. Dwa porty USB z przodu posiadają więcej przestrzeni pomiędzy sobą. Usunięto optyczny port audio. Konsola wypuszczana jest tak, jak PS4 w wariancie z 500 GB oraz 1 TB dyskiem twardym.

PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro

Najnowsza obecnie konstrukcja konsoli PlayStation 4. Ma dwukrotnie mocniejszy układ graficzny oraz zwiększone taktowanie zegarów procesora. Wspiera jakość HDR i 4K, a także oferuje lepszą jakość w PlayStation VR. Nie znajdziemy tu jednak odtwarzacza Blu-Ray UHD, a Sony zaleca oglądanie treści w tej jakości za pomocą streamowania z portali Amazon lub Netflix. Konsole PlayStation 4 Pro oznaczane są jako CUH-7000, a sama konsola występuje również pod nazwą Neo.

W jakich konfiguracjach sprzedawana jest konsola PS4?

Konsole PlayStation 4 standard (od CUH-1000 do CUH-1200) sprzedawane są samodzielnie w zestawach z kontrolerem oraz niezbędnym okablowaniem lub wraz z grami. Możemy spotkać modele z 1 TB dyskiem twardym sprzedawane z zestawami 5 gier: 3 gry z serii Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a, God of War III Remastered, The Last of Us Remastered; 4 gier: Uncharted 4: Kres Złodzieja, Bloodborne, Heavy Rain, Beyond Dwie Dusze, lub zestaw z grami: Heavy Rain & Beyond Two Souls Collection, DriveClub, FIFA 16, a także z grami: Heavy Rain & Beyond Two Souls Collection, DriveClub, Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Na rodzimym rynku są również obecne zestawy 1 TB konsoli z 3 grami w zestawie: Heavy Rain & Beyond Two Souls Collection, DriveClub, lub Uncharted 4: Kres Złodzieja, DriveClub, Grand Theft Auto V. Możemy spotkać konsole z dwoma grami lub jedną grą, które poza wymienionymi wyżej tytułami zawierają gry: Little Big Planet 3, Star Wars Battlefront, Disney Infinity 3.0 Star Wars, Need For Speed, Until Drawn, Overwatch, Tearaway Unfolded, SingStar: Mistrzowska Impreza.

Ciekawymi konfiguracjami są konsole PS4 z jedną grą i filmem lub z jednym filmem i dwoma grami. Jeżeli żadna z powyższych konfiguracji nam nie pasuje, możemy sprawić sobie zestaw PS4 z jednym lub dwoma padami, a także zestaw z metalową oznaką lub z PlayStation TV. Jak widać konfiguracji klasycznej wersji PlayStation 4, jest naprawdę dużo.

Konfiguracje sprzedaży konsoli PS4 Slim i Pro są obecnie o wiele bardziej zakrojone, ze względu na ich niewielki staż na rynku. Obecnie możemy kupić „gołą” PS4 Slim z dyskiem 500 GB lub 1 TB. Istnieje również konfiguracja z grą FIFA 17. Nie znamy jeszcze konfiguracji konsoli PS4 Pro, jednak będzie ona do kupienia po 10 listopada 2016 roku w wariancie z 1 TB dyskiem.

Jaki model wybrać?

Decydując się na konsolę PS4, możemy wybierać między 3 konstrukcjami- PS4, PS4 Slim i PS4 Pro. Kupno PS4 jest opłacalne ze względu na jej niską (w stosunku do Slim i Pro) cenę, a także dużą ilość konfiguracji gier lub osprzętu. PlayStation 4 Slim jest z kolei dobrą przyszłościową inwestycją. Dzięki zmniejszonemu poborowi prądu możemy nieco zaoszczędzić na rachunkach (zwłaszcza gdy dużo gramy).

Poza tym PS4 Slim uchodzi za najładniejszą z obecnych konsol PS4. PS 4 Pro idealnie będzie współgrała z telewizorem obsługującym jakość 4K. Poza tym jest najmocniejsza i najbardziej wydajna spośród wszystkich trzech wersji konsoli. Obecnie warianty Slim i Pro nie są sprzedawane w różnorodnych konfiguracjach z grami.

Polecane pady do PlayStation 4