Total War: Attila – Tyrants Kings to pełnoprawny dodatek do kultowej podstawki Total War: Attila. Twórcy ze studia Creative Assembly oddali graczom bardzo dobry tytuł, który w pewnym stopniu zmazał nieco kiepską renomę studia, jakiej nabawili się, wypuszczając poprzednią grę – Rome II.

Omawiany tytuł to przemyślana i dojrzała produkcja, która niestety nie jest wolna od pewnych błędów i problemów. Niemniej gra wraz z dodatkiem została mile odebrana przez rzeszę oddanych graczy na całym świecie.

Zaczynając od podstawowej części gry, Total War: Attila – Tyrants Kings jak sama nazwa wskazuje, rzuca nas w odmęty historii Hunów i barbarzyńców ścierających się z Cesarstwem Rzymskim. Pozycja obfituje w wiele ciekawych misji i kampanii, w których weźmiemy udział dziesiątkami frakcji. Możemy walczyć po stronie wschodniego i zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, imperium Sasanidów, barbarzyńskich Franków i Saksonów, koczowniczych Hunów, czy wreszcie Nordów, którymi pokierujemy dzięki dodatkowi Tyrants Kings.

Rozgrywane kampanie są krótsze, jednak o wiele bardziej soczyste niż w Rome, czy Medieval. Sztuczna inteligencja odpowiedzialna za kierowanie poczynaniami naszych przeciwników dokładnie wie, co robić. Świetnie odgrywa wydarzenia historyczne, a pokrzyżowanie jej szyków nie należy do najprostszych zadań, nawet dla najtęższych strategów.

Deweloperzy ze studia Creative Assembly wzięli sobie do serca uwagi graczy i zaoferowali o wiele lepszy, ładniejszy i bardziej intuicyjny interfejs użytkownika. Dzięki temu gra się o wiele szybciej i przyjemniej. Co więcej, interfejs użytkownika doczekał się również kilku interesujących zmian. Ponownie zaimplementowano drzewko umiejętności kluczowych jednostek. Dodano również drzewko rodzinne i kilka pomniejszych zmian.

Total War: Attila - Tyrants Kings

Total War: Attila – Tyrants Kings to strategia turowa, w której prowadzimy odpowiednią dyplomację, wznosimy budowle, dbamy o ekonomię, zarządzamy państwem, wynajdujemy nowe technologie, i toczymy bitwy – słowem mamy do czynienia z rozbudowaną grą strategiczną.

Zabawa podzielona została na podrozdziały z misjami pobocznymi, w których możemy wykonywać dodatkowe misje obfitujące w atrakcyjne bonusy. Co więcej, twórcy zastosowali mechanikę hordy, która dostępna jest dla pięciu frakcji w grze. Wdrożeniem mechaniki hordy starano się zaprezentować wędrówkę ludów. Wędrujące ludy na początku nie posiadają własnego państwa, wobec czego mogą rozbijać obozy w każdym miejscu na mapie. Rozbity obóz traktowany jest jako miasto. Gdy wędrowne ludy napotkają na swojej drodze miasta wrogich frakcji, wówczas mogą je łupić, palić lub się w nich osiedlać.

Algorytmy sztucznej inteligencji poddane zostały znaczącej poprawie. AI nie popełnia głupich błędów, jest odpowiednio agresywne i aktywne w każdym aspekcie zabawy. Widać to szczególnie w dyplomacji i obieranych taktykach podczas batalii. Te prowadzone są dłużej i oferują o wiele więcej skomplikowanych manewrów. Niestety sztuczna inteligencja nie jest idealna i zdarzają się pewne nielogiczności lub niedociągnięcia, które często wyglądają wręcz absurdalnie, np. ucieczka oddziału liczącego 100 łuczników przed garstką kawalerii.

Problem może stanowić również nieco słaba optymalizacja sprzętowa. Total War: Attila – Tyrants Kings bardzo kiepsko radzi sobie z przetwarzaniem ruchów komputerowych. Podobny problem trawił również Rome II. Wobec słabej optymalizacji Najnowszy Total War wymaga sporych zasobów pamięci operacyjnej. Poza tym jedne mapy są zoptymalizowane lepiej, inne gorzej. W przypadku tych drugich gra na nieco słabszym sprzęcie staje się w zasadzie niemożliwa i bardzo irytująca.

Total War: Attila – Tyrants Kings to świetna, bogata i rozbudowana gra strategiczna, która bez wątpienia oferuje graczom solidną dawkę zabawy i nierzadko stanowić będzie spore wyzwanie intelektualne. Gra każdą z frakcji różni się na wielu poziomach, a każda z kampanii oferuje nieco krótką, lecz bardzo treściwą fabułę i rozgrywkę.
Problemem, zwłaszcza dla osób wyposażonych w starsze sprzęty może być wspomniane kiepskie zoptymalizowanie przetwarzania ruchów jednostek, co znacząco spowalnia dynamizm i tempo rozgrywki.

Ranking laptopów do Total War: Attila – Tyrants Kings