Torment: Tides of Numenera to udana i intrygująca gra RPG, będąca koronnym przykładem świetnie stworzonego fantastycznego świata. Tytuł przypadnie do gustu wszystkim, którzy pragną doświadczyć niesamowitej i nieszablonowej przygody.

Torment: Tides of Numenera recenzja/opinie

Za grę odpowiedzialne jest studio InXile. Tides of Numenera to pośrednia kontynuacja gry Plancescape: Torment z 99′. Największą zaletą omawianej gry jest ambitne podejście do opowiadanej historii, przy czym większość akcji rozgrywana jest w okienkach dialogowych.

Torment: Tides of Numenera recenzja

Bohaterem, nad którym gracz obejmuje prowadzenie, jest Porzucony. Porzucony to szczątki świadomości Pana Wcieleń; pisząc inaczej – Porzucony jest ciałem, które odzyskało własną świadomość, gdy Pan Wcieleń je opuścił.

Torment: Tides of Numenera oferuje nam bowiem wątek podróży w czasie, nieprzewidywalnych i łatwych do zaszufladkowania towarzyszy i postaci poboczne, a także nietypowe i nieco dezorientujące nasz zmysł lokacje. Gracz nie spotka tu schematów, do których przyzwyczaiły nas tytuły podobnych gatunków.

Poza tym wszystkim gra jest całkowitym zaprzeczeniem wartkiej akcji. Cała rozgrywka odbywa się głównie w okienkach dialogowych, a rzut izometryczny, dzięki któremu obserwujemy całą akcję, nadaje rozgrywce stateczności i wyważenia.

 

Pan Wcieleń jest potężnym bytem, który posiadł umiejętność tworzenia ludzi i następnie przenoszenia się do ich ciał. W ten sposób jest w stanie żyć w nieskończoność, a tym samym ciągle poszerzać swoją wiedzę o istnieniu i dziele stworzenia.

Gracz rozpoczyna przygodę od nowa, a nadrzędnym celem jego wędrówki jest zdobycie odpowiedzi na nurtujące naszego bohatera pytania. Podczas rozgrywki co jakiś czas gracza nawiedzają wspomnienia i retrospekcje z życia Pana Wcieleń.

Głównym celem rozgrywki jest naprawienie maszyny, która w założeniu ma pomóc nam znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania. Jednak naprawienie maszynerii nie jest takie proste. Wobec tego wyzwania, gracz wyrusza w świat, w poszukiwaniu części i pomocy. Na swojej ścieżce natrafia na przyjaciół, wrogów oraz jednostki neutralne.

Wątek fabularny gry Torment: Tides of Numenera wciąga bez reszty i zachowuje ciągłość i wartkość akcji do samego końca. Na końcu rozgrywki możemy poczuć, że gra nabiera nieco zbyt szybkiego tempa, jednak autorzy postarali się o świetne zakończenie zabawy.

Poza wątkiem fabularnym, w grze istnieją również rozbudowane misje poboczne. Pełna rozgrywka wyniesie niewiele ponad 30 godzin. Tyle wystarczy, aby ukończyć całe Torment: Tides of Numenera.Torment: Tides of Numenera recenzja 2
Poza tym wszystkim gra jest całkowitym zaprzeczeniem wartkiej akcji. Cała rozgrywka odbywa się głównie w okienkach dialogowych, a rzut izometryczny, dzięki któremu obserwujemy całą akcję, nadaje rozgrywce stateczności i wyważenia.Torment: Tides of Numenera oferuje nam bowiem wątek podróży w czasie, nieprzewidywalnych i łatwych do zaszufladkowania towarzyszy i postaci poboczne, a także nietypowe i nieco dezorientujące nasz zmysł lokacje. Gracz nie spotka tu schematów, do których przyzwyczaiły nas tytuły podobnych gatunków.

Obecnie większość tytułów z wielu gatunków stawia na trudne wybory moralne. Twórcy Torment: Tides of Numenera również pokusili się o implementację tego typu elementu. Wiele wyborów niesie za sobą długofalowe konsekwencje w późniejszych etapach rozgrywki. Gra niemal w każdej sytuacji daje wybór graczowi. Niemal wszystkie sytuacje możemy rozwiązać zarówno siłą, jak i dyplomacją – to, jaką drogę obierzemy, zależy już tylko od nas. Walka w grze odbywa się turowo. W każdej turze gracz może wykonać dwie akcje – przemieścić się, atakować, użyć elementów otoczenia i skorzystać z ekwipunku.

Torment: Tides of Numenera recenzja

Przed rozpoczęciem rozgrywki, gracz zobowiązany jest do wybrania klasy postaci.

W sumie znajdziemy ich trzy: Glewię (wojownik), Szelmę (łotrzyk) i Nano (maga). Każda postać posiada komplet unikalnych cech i zdolności, z których możemy skorzystać podczas rozgrywki.
Do swojej kompanii możemy przyjąć w sumie sześć postaci. Każdy z kompanów reprezentuje sobą oddzielny wątek, w który w prosty i przyjemny sposób możemy się zaangażować bez odciągania się od wątku fabularnego.

Jeżeli należysz do osób lubiących stateczne gry fantasy, które oferują niecodzienną i nieszablonową rozgrywkę, wówczas Torment: Tides of Numenera zdecydowanie Ci się spodoba. Intrygujący i niezwykle wciągający świat, zupełnie inne podejście do rozgrywki, a także niezwykła historia głównego wątku fabularnego sprawiają, że omawiana gra to przede wszystkim świetne doświadczenie, które na długo zostaje w pamięci.

Nasza ocena 9,0/10

Jaki komputer do do Torment: Tides of Numenera