Gry planszowe fantasy to kategoria pełna niezwykle wciągających historii rozgrywających się w fantastycznych krainach, gdzie spotkać można wiele niesamowitych postaci. Dzięki temu tego typu gry pobudzają wyobraźnię i stają się doskonałą rozrywką zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, pozwalając odciąć się od codziennego życia i dać się całkowicie pochłonąć wciągającej fabule gry przenoszącej graczy do najróżniejszych krain, gdzie stają przed nimi wymagające sprytu i myślenia zadania.

TOP 5 gier fantasy

1. Small Worlds

Small World to plasująca się na szczycie listy popularności propozycja firmy Rebel, w której gracze wcielają się w cywilizacje, których zadaniem jest rozwinięcie się w świecie, w którym jest zbyt mało miejsca, by możliwy był rozwój wszystkich nacji. Zadaniem gracza jest odpowiedni wybór jednej z 14 ras i jednej z 20 specjalnych zdolności raz oraz prowadzenie rozgrywki w taki sposób, by utrzymać się na świecie i w odpowiednim momencie podjąć decyzję o połączeniu sił z innymi, by nie zostać zniszczonym. Gra w polskiej wersji językowej zawiera zestaw pięknych ilustracji, dwustronne plansze gry, karty pomocy, różnorakie żetony używane do rozwijania cywilizacji, kostkę do gry, znacznik rundy oraz instrukcję gry. Grać można w grupach od 2 do 6 osób od 8 roku życia

2. Władca Pierścieni Wyprawa

Władca Pierścieni Wyprawa to gra fantasy od firmy Egmont, w której gracze wcielają się w rolę powierników pierścienia. Ich zadaniem jest dotarcie do Mordoru w celu zniszczenia pierścienia, jednak na drodze do osiągnięcia celu stanie wiele przeciwności w tym sam Nazgul, próbujący pokrzyżować graczom plany. Do wykonywania ruchów używa się kostki, która w każdej turze pozwala na podjęcie różnorodnych akcji, jednak wiąże się również z niebezpieczeństwem pojawienia się Nazgula, dlatego też każda tura to pełna emocji przygoda. Grać można w grupach od 2 do 4 osób od 8 roku życia. Rozgrywka trwa około 20 minut a w pudełku z grą znaleźć można 5 kostek, mapy do gry oraz instrukcję zawierającą dokładne zasady rozgrywki.
[obrazek]

3. Sztuka Wojny

Gra „Sztuka Wojny” stworzona została przez Foxgames, w której gracze wcielają się w rolę Sun Tzu Wu i Shao Chu. Ich zadaniem jest wydawanie rozkazów podwładnym w taki sposób, by zdobyć władzę nad Chinami roku 506 p. n. e. Z uwagi na to, że rozkazy wydawane są w sposób tajny, nigdy nie wiadomo, które tereny pragnie przejąć przeciwnik, co podnosi atrakcyjność rozgrywki i wzmaga emocje, zmuszając graczy do bycia w ciągłej gotowości, by wygrać potyczkę z przeciwnikiem. Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy w wieku od 10 lat. Rozgrywka trwa około pół godziny zaś rozgrywa się na planszy, do której dodano 40 kart akcji, 10 kart generałów, 5 kart wydarzeń, 42 znaczniki wojska oraz instrukcję, która pomoże zrozumieć zasady gry.
[obrazek]

4. Talisman Magia i Miecz: Las

Jest to gra stworzona przez firmę Galakta będąca dodatkiem do podstawowej wersji Talisman Magia i Miecz. Dodaje ona do gry zupełnie nową krainę, która otwiera przed podróżnikami szereg nowych, ekscytujących przygód w fantastycznym lesie pełnym niebezpieczeństw i zagadek. W dodatku gracze otrzymują zupełnie nową planszę i 100 kart oraz pięciu nowych bohaterów – Poszukiwaczy – posiadających nowe umiejętności. Gra przeznaczona jest do rozgrywki w gronie od 2 do 6 osób w wieku od 14 lat. Rozgrywka trwa około pół godziny, a w jej trakcie do dyspozycji graczy są: plansza do gry, 103 karty Lasu, 20 kart Ścieżek, 10 kart Przygód, 5 kart Zaklęć, 5 kart Poszukiwaczy, 14 kart Przeznaczenia, 3 karty Alternatywnych Zakończeń oraz 22 żetony poszukiwaczy, 5 figurek i zasady gry.
[obrazek]

5. Civilization

Civilization– to kolejna propozycja od firmy Galakta. Tym razem zadaniem graczy jest przeprowadzenie wybranej przez siebie cywilizacji na przestrzeni wieków, dbając o rozwój jej gospodarki, kultury i stworzenie odpowiednio silnego wojska, które będzie w stanie przeciwstawić się najazdowi wroga. To niezwykle strategiczna gra wymagająca myślenia i podejmowania rozważnych decyzji. Grać można w grupach od 2 do 4 graczy od 13 roku życia. W pudełku z grą znajduje się plansza, instrukcja gry, karty pomocy i cywilizacji, 20 modułów planszy, 55 kart walki, 33 plastikowe figurki oraz mnóstwo żetonów i kart służących do rozwoju cywilizacji.

Warto wiedzieć: Zastanawiasz się jak wybrać najlepsze planszówki? Sprawdź poradnik: jak wybrać gry planszowe dla dzieci i dorosłych

Gdzie szukać najlepszych gier fantasy?

Doskonałym miejscem do zakupu i wyszukiwania gier fantasy jest internetowy sklep hulahop.pl . Oprócz bogatej oferty gier fantasy posiada również szereg rankingów popularności gier, które pozwalają rozeznać się w ofercie wybrać najlepsze z propozycji. Warto zapoznać się z zewnętrznymi rankingami, ponieważ zawierają one zbiory najlepiej sprzedających się i najwyżej ocenianych gier, które cieszą się największą popularnością wśród klientów. Z ich pomocą łatwo będzie zorientować się, które gry fantasy najlepiej spełnią nawet najbardziej wymagające oczekiwania graczy. Zobacz ranking gier planszowych fantasy