Tegoroczna, marcowa zapowiedź Blizzarda o wydaniu odświeżonej wersji legendarnego już StarCrafta, wprawiła w drżenie serc miliony fanów na całym świecie. Niespełna pół roku później, po 19 latach od premiery, znów możemy pojawić się w Sektorze Koprulu i zagrać w jednego z najlepszych RTS-ów jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. 

StarCraft: Remastered Minimalne wymagania sprzętowe: 

 • System operacyjny: Windows 7/8/10, 
 • Procesor: Intel Pentium D lub AMD Athlon 64 X2, 
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce 6800 lub ATI Radeon X1600 Pro, ewentualnie inna z minimum 256 MB pamięci, 
 • Pamięć RAM: 2 GB, 
 • Dysk twardy: 2,8 GB wolnego miejsca, 
 • Ekran: minimalna rozdzielczość 1024 x 768 pikseli, 
 • Sterowanie: klawiatura i myszka. 

StarCraft: Remastered Zalecane wymagania sprzętowe: 

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit, 
 • Procesor: Intel Core 2 Duo E6600 2,4 GHz lub AMD Athlon 64 X2 5000+ 2,6 GHz, 
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce 8800 GT lub ATI Radeon HD 4850, ewentualnie inna z minimum 512 MB pamięci, 
 • Pamięć RAM: 4 GB, 
 • Dysk twardy: 2,8 GB wolnego miejsca, 
 • Ekran: minimalna rozdzielczość 1024 x 768 pikseli, 
 • Sterowanie: klawiatura i myszka. 

Swoja niezwykłą popularność gra zawdzięcza wielu nowatorskim elementom, które znalazły się w niej blisko 20 lat temu. Wśród nich należy wymienić doskonałe scenki pomiędzy misjami, rozbudowaną i wielowątkową fabułę oraz trzy grywalne, skrajnie różne kosmiczne rasy, a każda z nich posiadająca niepowtarzalne jednostki. To wszystko oraz mnogość możliwych do zastosowań strategii sprawiło, że StarCraft przez wiele lat był niedoścignionym wzorem dla konkurencji. Przez ten czas, jaki upłynął od jego premiery, rzesza fanów nie zmalała, a wielu z nich do dziś prowadzi swoje starcraftowe armie.  

Blizzard – producent gry – niemal od początku swojego istnienia cieszy się bardzo dobrą opinią wśród wielu graczy na całym świecie. Wiele produktów spod ręki tej firmy zasłużyło na miano legendarnych i doczekało się ogromnej ilości fanów. Ale nie jest tajemnicą, że remasterowanie nie zawsze wychodzi na dobre – czy to w kinie, czy w świecie gier komputerowych. Jak to wygląda w przypadku StarCrafta? Przede wszystkim twórcy gry przystosowali ją do współczesnych systemów operacyjnych. Poprawiono udźwiękowienie i filmy, dodano rozdzielczość HD i przebudowany interfejs. StarCraft otrzymał także zupełnie nowy, bardziej konkurencyjny tryb multiplayer. Wszystkie wprowadzone zmiany miały dotyczyć kosmetyki i nie wpływać na tak ważną w tym przypadku mechanikę gry. 

Warstwa fabularna pozostała bez zmian. Oczywiście to należy zapisać jako zdecydowany atut. Historia przedstawiona 19 lat temu jest naprawdę świetna i nie wymaga żadnej korekty. Warto dodać, że wraz z odświeżoną wersją Starcraft: Remastered otrzymujemy dodatek Brood War, którego wydarzenia dzieją się zaraz po tych z pierwszej części gry. W mechanice gry także nie wprowadzono niczego nowego. Do naszej dyspozycji, tak jak w starej wersji gry, oddano trzy rasy, które diametralnie różnią sią od siebie. Te różnice pozwalają na stosowanie setek różnych rozwiązań, które doprowadzą nas do zwycięstwa. Pod naszym dowództwem znajduje się około 40 jednostek oraz budynków. Nie zmieniono także trudności gry, dzięki czemu weterani mogą być spokojni, że StarCraft nadal może im sprawić wiele trudności. 

To co zostało zmienione przez ludzi z Blizzarda, możemy zobaczyć już na starcie. Całkowicie nowy interfejs użytkownika to pierwsza zmiana, jaką ujrzymy na samym początku. Kolejne widoczne są w poszczególnych elementach menu, takich jak chociażby wybór rasy. Poprawione modele Zergów, Terran i Protosów rzucają się w oczy błyskawicznie. Kolejny z poprawionych elementów, to wprowadzenie do historii uniwersum. Dodano nowe ilustracje, które doskonale obrazują widoczny na ekranie tekst. 

Po rozpoczęciu rozgrywki nie można nie zauważyć zmian w warstwie graficznej. Ostry niczym żyletka obraz i szeroka paleta nasyconych kolorów prezentują się imponująco. Każdy budynek czy jednostka jest doskonale widoczny w najdrobniejszych szczegółach, oraz pełen życia. Poprawiono również wygląd otoczenia, w którym przyjdzie nam toczyć nasze bitwy. Dla porównania wprowadzonych zmian można w menu wyłączyć tryb HD i przekonać się na własne oczy, jak wiele zmian zaszło w grafice StarCraft: Remastered.  

Odświeżeniu poddano także udźwiękowienie gry oraz elementy wideo. Wszystkie scenki prezentują się teraz o wiele bardziej okazale. Dodano możliwość zapisu stanu gry nie tylko na dysku twardym, ale także w chmurze. Wprowadzono 6 nowych języków gry – w tym język polski i to w wersji dubbingowanej. Modernizacja objęła także tryb rozgrywki sieciowej. Zwiększono konkurencyjność oraz dodano możliwość tworzenia list rankingowych. Dostępny dla graczy podgląd profilu pozwala zapoznać się z historią rozegranych spotkań i obszernymi statystykami.  

Drugie życie StarCrafta stało się faktem 14 sierpnia tego roku. Ten legendarny, a teraz odświeżonych tytuł, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich prawdziwych fanów uniwersum. Dzięki wprowadzonym zmianom, 19 letnia gra jest także doskonałą propozycja dla tych graczy, którzy do tej pory nie mieli okazji do zapoznania się z nią. Odświeżona grafika, wybitna grywalność i świetny system multiplayer sprawiają, że tytuł ten ponownie wciągnie miliony graczy na całym świecie. Zmiany wprowadzone przez Blizzarda udoskonaliły jego dzieło, nie odbierając mu niczego z jego legendy i niesamowitości.

Polecane laptopy do Starcraft: Remastered