SimCity to wymagająca gra ekonomiczna. Twórcy postanowili pójść nieco inną ścieżką i stworzyć odmienną grę od poprzedniej odsłony cyklu SimCity. Tytuł poprzez swoją inność oraz trudność może nie spodobać się części graczy. Niemniej, warto zainteresować się najnowszym SimCity, ponieważ tytuł oferuje naprawdę wiele.

Warto zacząć od nastawienia twórców do rozgrywki Online. W SimCity bowiem nie sposób grać samemu, bez połączenia z siecią tysiąca innych graczy. Gra nakierowana jest na rozgrywkę typowo wieloosobową. Wobec tego tereny pod zabudowę miast są zbyt małe, aby można było stworzyć miasto w pełni samodzielne. Kluczem do zapewnienia najwyższych standardów życia w kreowanym mieście jest kooperacja z innymi graczami.

Jeżeli spróbujesz tworzyć miasto, odcinając się od innych, możesz być prawie pewien, że zabraknie Ci pewnego rodzaju dóbr, surowców, czy zasobów ludzkich. Jesteś odgórnie zmuszony do współpracy. Dzięki temu SimCity niesie za sobą spory potencjał, który niestety nie podoba się wszystkim fanom serii.

Niestety tutaj pojawia się pierwszy mankament – problem z optymalizacją kooperacji. Twórcy wyszli z założenia, że najważniejsze elementy rozgrywki powinny dziać się samoistnie. Oznacza to, że na migrację pracowników między miastami nie mamy wpływu. Z kolei w przypadku innych aspektów, jak np. wysyłanie pomocy, specjalistów czy towarów luksusowych wpływ mamy dosyć mocno ograniczony. Wobec takich ograniczeń i trudności kluczowy jest dobry kontakt z sąsiadem, który notabene nie zawsze układa się po naszej myśli.

W przypadku planowania oraz budowania miasta, najnowsze SimCity w dużej mierze nawiązuje do poprzednich odsłon cyklu. Dzięki temu starsi gracze lepiej odnajdą się wśród wielu nowinek przygotowanych przez deweloperów. Podczas projektowania swojego cudu architektury należy uwzględnić media, infrastrukturę komunikacyjną, przemysłową, komercyjną i mieszkalną.

Niestety, jak wspomnieliśmy wcześniej, mapy są bardzo skromne, przez co nie wszystkie pomysły będziemy mogli w pełni zrealizować. Zanim na dobre rozpędzimy się z budową, zużyjemy praktycznie całe dostępne miejsce.

SimCity jest również dosyć wymagające i zwyczajnie trudne – zwłaszcza na początku zabawy. Próżno szukać dobrego i obszernego samouczka, który tłumaczyłby mechaniki i prawa rządzące światem SimCity. Na początku gracz rzucony jest od razu na głęboką wodę, przez co nieco na oślep poznaje zasady gry. Takie podejście twórców może powodować frustrację i odrzucić mniej wytrwałych i samodzielnych graczy. Zrozumienia gry nie ułatwia również pokręcona miejscami logika. Niektóre mechaniki są bardzo nieintuicyjne.

Problemem, który również wpływa na sporą trudność rozgrywki w SimCity, jest brak podpowiedzi, a także zebranych danych i statystyk, które w klarowny sposób przedstawiałyby sytuację panującą w mieście. Na lwią część prezentowanych podczas gry monitów, gracz nie za bardzo wie, jak odpowiedzieć i jaką akcję wykonać, aby zażegnać problem.

Irytujące może być również szwankujące AI simów i służb. Niejednokrotnie zdarza się, że postaci zapętlają się, nie mogą znaleźć drogi do celu, czy zwyczajnie się zawieszają. Na pochwałę zasługuje natomiast fenomenalna grafika, która również miejscami może sprawiać delikatne problemy z przenikaniem się tekstur lub innymi bugami. Niemniej pod względem oprawy audiowizualnej SimCity stoi na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza jak na grę ekonomiczno-symulacyjną.

Podsumowanie

Mimo wielu problemów i niedoróbek gra SimCity wciąga i oferuje świetną i długą zabawę przy budowie własnego miasta oraz przy współpracy z innymi graczami. Twórcy zapoczątkowali zupełnie nowy rozdział w historii serii SimCity. Biorąc pod uwagę ilość nowości, jakie pojawiają się w grze, tytuł miewa problemy – można by rzecz – wieku dziecięcego. Prawdopodobnie wraz z kolejnymi odsłonami „SimCity Online” deweloperzy wezmą sobie do serca rady i skargi graczy i oddadzą bardziej przyjazną i jeszcze ciekawszą grę symulacyjną.

Ranking laptopów do SimCity

SimCity recenzja/opinie
5 (100%) 1 vote