Decydując się na najlepszą dostępną konsolę do gier, konsumenci mogą wybierać między dwoma największymi rywalami – PS4 Pro oraz Xbox One S. Obydwie konsole oferują maksymalne osiągi, oraz najnowocześniejsze zaimplementowane technologie. W tekście dokładnie porównamy obydwa rozwiązania, a także podpowiemy, którą konsolę wybrać.

padybanner

PS4 Pro vs. Xbox One S – gry 4K HDR

Konsola PS4 Pro oferuje wsparcie dla gier 4K HDR, co czyni ją najlepszą pod względem oferowanej jakości grania konsolą na rynku. Uruchamianie gier w natywnej jakości 4K oraz wsparcie HDR po ostatniej aktualizacji oprogramowania zdecydowanie pozwoliło wyprzedzić pod tym względem Microsoft.

Xbox One S natywnie nie wspiera 4K, a oferowanie gier w jakości 4K odbywa się poprzez odpowiednie renderowanie obrazu w jakości Full HD, a następnie jego skalowanie. Odbija się to na finalnej jakości. Konsola wspiera High Dynamic Range, jednak z rozwiązania tego korzysta obecnie zdecydowanie mniej gier, niż w przypadku PS4 Pro.

PS4 Pro vs. Xbox One S – UHD Blu-ray

Ogromną zaletą Xboxa One S jest wbudowany odtwarzać Blu-ray, który sprawia, że konsola może robić jako jeden z najtańszych odtwarzaczy filmów Blu-ray na rynku. Sony ze względów na ograniczony budżet nie zdecydowało się na zaimplementowanie odtwarzacza Blu-ray, co znacznie obniża komfort korzystania z konsoli.

PS4 Pro vs. Xbox One S – 4K wideo

Obydwie konsole wspierają strumieniowanie wideo w jakości 4K z popularnych serwisów streamingowych. Na tym polu nie zauważymy znaczących różnic. Obydwie konsole będą wspierać również HDR przy odtwarzaniu strumieniowanych filmów.

PS4 Pro vs. Xbox One S – wydajność

PS4 Pro

Xbox One S jest zdecydowanie mniej wydajny niż PS4 Pro. Sercem konsoli Microsoftu jest ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar taktujący na poziomie 1.75 GHz, a GPU taktuje na poziomie 914 MHz. Ogólna moc obliczeniowa GPU plasuje się na poziomie 1.31 TFLOPów.

PS4 pod względem wydajności miażdży rywala od Microsoftu. Wewnątrz urządzenia od Sony znajdziemy ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar x86-64 podkręcony do 2.1GHz, a także GPU taktujące na poziomie 911 MHz. Wydajność układu graficznego wynosi aż 4.2 TFLOPów. Taka konfiguracja umożliwia uruchomienie gier w jakości 4K z HDR w 60 fpsach. Xbox One S poradzi sobie maksymalnie z 1080p w 60 fpsach.

PS4 Pro vs. Xbox One S – wirtualna rzeczywistość

PS4 Pro ze względu na mocniejsze podzespoły, będzie w stanie o wiele lepiej poradzić sobie z wymaganiami stawianymi przez VR. Dedykowane do konsoli PS4 – PS4 VR będzie funkcjonować sprawnie, a konsola umożliwi oglądanie wirtualnych treści w 60 fpsach. Obecnie Xbox One S w ogóle nie wspiera wirtualnej rzeczywistości.

PS4 Pro vs. Xbox One S – stylistyka

Xbox One S jest mniejszy i wydaje się subtelniejszy pod względem designu od PS4 Pro. Konsola od Microsoftu zdecydowanie może pochwalić się niewielkimi wymiarami, które udało się uzyskać poprzez słabsze podzespoły.

PS4 Pro jest o wiele masywniejsza, a jej agresywna konstrukcja zdradza, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Potężna wydajność i moc determinują gabaryty sprzętu.

PS4 Pro vs. Xbox One S – wsteczna kompatybilność

Xbox One S

Zarówno PS4 Pro, jak i Xbox One S są wstecznie kompatybilne ze wszystkimi grami z PS4 i Xbox One. Na każdej konsoli uruchomimy tytuły w jakości HDR i 4K, nawet te starsze.

PS4 Pro vs. Xbox One S – ceny

Konsola Xbox One S jest tańsza. Za zestaw z 1 TB dyskiem i z padem zapłacimy około 1500 złotych. Kupując konsolę PS4 Pro, w przypadku identycznego zestawu, musimy szykować się na wydatek rzędu około 1700 złotych.

PS4 Pro vs. Xbox One S – którą wybrać?

Jeżeli zależy nam na funkcjonalnym multimedialnym urządzeniu zdolnym do uruchomienia najnowszych gier w niekoniecznie najlepszej jakości, a także odtworzeniu filmów na Blu-ray w jakości 4K, Xbox One S zdecydowanie będzie lepszym i tańszym rozwiązaniem. Nie wspiera on jednak VR, co może odstraszyć zwolenników tej ciągle nowej technologii.

Konsola PS4 Pro jest bardziej zorientowana na osiąganie najlepszych wyników w grach. Zdecydowanie mocniejsze podzespoły i wsparcie VR mogą zrekompensować nam brak odtwarzacza Blu-ray. Konsola jest również większa i droższa o około 200 złotych od Xbox One S.

Polecane konsole


PS4 Pro czy Xbox One S – co wybrać, jakie są różnice?
2.9 (57.33%) 15 votes