Spis treści
Wybór pomiędzy świeżo wypuszczoną konsolą PS4 Pro, a jej klasyczną wersją może nastręczać wiele problemów. Różnice między jedną, a drugą konstrukcją nie są do końca przejrzyste i wielu graczy nie wie, na który wariant lepiej jest się zdecydować.
W artykule dokładnie porównamy obydwie konstrukcje, a także podpowiemy, która konsola okaże się lepszym wyborem.
PS4 Pro vs. PS4 – wygląd
Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest masywniejsza forma konsoli PS4 Pro względem PS4. Dodano jedno „żebro” oraz usunięto błyszczącą górną pokrywę. Konsola PS4 Pro jest cięższa o pół kg, szersza, dłuższa i grubsza – mierzy 295 x 327 x 55 mm (PS4: 275,1 x 305,1 x 53,1 mm). Poza tym chłodzenie zostało schowane po bokach oraz pod żebrami PS4 Pro. Wygląd PS4 Pro jest bardziej agresywny i zdradza, że mamy do czynienia z poważnym sprzętem do grania.
PS4 Pro vs. PS4 – interfejsy
Różnica związana z interfejsami to przede wszystkim większa ilość portów dostępnych z tylu konsoli PS4 Pro. Z przodu znajdziemy dwa porty USB 3.1, w konsoli PS4 były to dwa porty USB 3.0. Niby niewielka różnica, ale jednak.
Sytuacja wygląda nieco inaczej z tyłu urządzenia. Na tylnym panelu konsoli PS4 Pro znajdziemy dodatkowy port USB 3.1 przeznaczony do podłączenia PlayStation VR. Rozwiązanie to sprzyja mniejszej plątaninie kabli z przodu konsoli. Dodatkowo PS4 Pro wyposażone jest w wejście optyczne. Zamiast HDMI 1.4 obecnego w PS4, PS4 Pro posiada wyjście HDMI w wersji 2.0, które sprzyja rozdzielczościom 4K.
PS4 Pro vs. PS4 – łączność
PlayStation 4 Pro wyposażone zostało w nowszy standard Wi-Fi 802.11 ac, oraz uaktualniony moduł Bluetooth z wersji 2.1 do 4.0. Zarówno w PS4, jak i PS4 Pro nie znajdziemy napędu Blu-ray, który był sporym sukcesem konsoli PS3.
Decyzja Sony związana jest raczej z cięciem kosztów, jednak brak Blu-ray w PS4 Pro może powodować wyłącznie rozczarowanie i zaskoczenie konsumentów.
PS4 Pro vs. PS4 – podzespoły
Różnica w podzespołach jest znaczna. Obydwie konsole działają na ośmiordzeniowym procesorze AMD Jaguar x86-64. W PS4 procesor taktował na poziomie 1.6 GHz, natomiast w modelu Pro podkręcono jego zegary do 2.1GHz.
Taktowanie zegara oraz wzrost wydajności GPU znacząco wzrosły. Moc GPU została zwiększona dwukrotnie, a zegar w użytej karcie graficznej został podkręcony z 800 MHz w przypadku PS4 do 911 MHz w PS4 Pro. Skupienie się na poprawie wydajności GPU ma związek z obsługą funkcji 4K przez PS4 Pro. Wydajność wzrosła z 1.84 TFLOP w przypadku PS4 do 4.2 TFLOP w PS4 Pro.
Dodano również 1 GB pamięci DDR3, która wspiera działania konsoli PS4 Pro niezwiązane z graniem i zwalnia miejsce szybszym kościom GDDR5.
PS4 Pro vs. PS4 – wydajność
Poprawa wydajności daje się odczuć głównie poprzez wsparcie rozdzielczości 4K w PS4 Pro. PS4 jest w stanie uruchomić materiały w jakości maksimum 1080p. Brak Blu-ray uniemożliwia wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologicznych w PS4 Pro. Z pomocą przychodzą jednak serwisy streamingowe, takie jak np. Netflix, które pozwolą wykorzystać materiały w jakości 4K. Fizyczny brak wsparcia 4K utrudnia również dostępność gier dedykowanych PS4 Pro.
Najnowsza konsola będzie w stanie uruchomić gry przeznaczone na PS4 w lepszej jakości oraz o większej ilości fpsów. Wypuszczane przez deweloperów gry muszą być kompatybilne ze starszą konsolą – PS4. Wymusza to na deweloperach ciągnięcie za sobą skalowalności gier oraz zaopatrywanie ich w funkcje, które pozwolą dopasować produkcje zarówno do mocniejszej i wydajniejszej PS4 Pro, jak i mniej wydajnej PS4.
PS4 Pro – obsługiwane gry
Niektórzy wydawcy już potwierdzili, że ich gry będą wspierać skalowanie 4K i HDR, na które pozwolą osiągi PS4 Pro. Obecnie Sony przygotowało listę 30 gier w pełni wykorzystujących w pełni potencjał PS4 Pro oraz jednocześnie kompatybilnych z PS4. Do końca roku lista zoptymalizowanych pod PS4 Pro gier wzrośnie do 45 tytułów.
Dostępne kompatybilne z PS4 Pro tytuły:
- Bound
- Battlefield 1
- Call Of Duty: Black Ops 3
- Call of Duty: Infinite Warfare
- Call of Duty: Modern Warfare Remastered
- Deus Ex: Mankind Divided
- DriveClub VR
- FIFA 17
- Helldivers
- Hitman
- Hustle Kings
- inFamous First Light
- inFamous Second Son
- Knack
- Mafia III
- Middle-earth: Shadow of Mordor
- NBA 2K17
- Paragon
- Ratchet & Clank
- Rigs: Mechanized Combat League
- Rise Of The Tomb Raider
- Robinson: The Journey
- Smite
- Super Stardust Ultra
- The Elders Scrolls Online: Tamriel Unlimited
- The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
- The Last Of Us Remastered
- The Last Of Us: Left Behind
- The Playroom VR
- Titanfall 2
- Tumble
- Uncharted 4: A Thief’s End
- Until Dawn: Rush of Blood
- VR Worlds
Tytuły w produkcji na PS4 Pro:
- Days Gone
- Death Stranding
- Dishonored 2
- Final Fantasy 15
- For Honor
- Horizon: Zero Dawn
- Killing Floor 2
- Mass Effect: Andromeda
- PES 2017
- Resident Evil 7
- Spider-Man (Insomniac)
- Watch Dogs 2
PS4 Pro vs. PS4 – ceny
Za standardowy zestaw konsoli PS4 Pro z padem oraz 1 TB dyskiem zapłacimy około 1700 złotych. Cena klasycznej PS4 w takim samym zestawie to wydatek rzędu 1200 – 1300 złotych. Jak widać, cena różni się o około 300 – 400 złotych.
PS4 Pro vs. PS4 – którą wybrać?
Jeżeli zależy nam na maksymalnych dostępnych osiągach oraz najnowocześniejszych zaimplementowanych technologiach, wybór PS4 Pro powinien być bezsprzeczny. Co prawda konsola w wersji Pro poczyniła spory postęp technologiczny, jednak różnica nie jest kolosalna. Szybsze GPU i nieco wyższej taktujące CPU sprawiają, że gry będą chodzić płynniej, sprawniej i w lepszej jakości. To, czy wykorzystamy potencjał PS4 Pro, zależy w dużej mierze od posiadanego telewizora.
Jeśli nie mamy TV 4K i nie zamierzamy kupować go specjalnie pod konsolę, wówczas PS4 zdecydowanie będzie lepszym i korzystniejszym cenowo rozwiązaniem.