Ósma generacja powoli wchodzi na światowe salony. Jak widać na pierwszy rzut oka, przez następne kilka sezonów obłe kształty nie będą w modzie – zarówno nowa konsola Sony jak i Microsoftu prezentują prosty, ostry design. Jednak to Japończycy szybciej podbijają świat, a Play Station 4 jako jedyna konsola next-genowa jest dostępna w Polsce z oficjalnym wsparciem. W tym artykule chciałbym przybliżyć Wam technologie, jakie stoją za tą konsolą, jej największe zalety i wady.

psshare

Design

Play Station 4 mierzy około 275 mm szerokości, na 53 mm wysokości i 305mm długości. Nowa konsola Sony wypada naprawdę smukło i zgrabnie w porównaniu do przypominającego magnetowid XBoxa One. Jest dostępna w jednej opcji kolorystycznej, czyli niepodzielnie rządzącej czerni – matowej na dole i błyszczącej u góry (błyszczący element obudowy można zdjąć, aby dostać się do dysku twardego). Futurystyczny, równoległoboczny kształt prezentuje się bardzo stylowo i zyskał wielkie uznanie wśród krytyków i graczy na całym świecie. W przeciwieństwie do konsoli Microsoftu, PS4 można postawić poziomo, jak i pionowo.

 

Pokaż kotku, co masz w środku…

Play Station 4 stworzone jest w architekturze podobnej do komputerów PC, dzięki czemu developerzy mają ułatwione zadanie podczas tworzenia i konfiguracji gier pod te platformy. Jest to duża zmiana, w porównaniu do poprzedniej wersji konsoli, która posiadała wyjątkowy układ graficzny, przysparzający sporo problemów twórcom. Minusem tego rozwiązania jest brak kompatybilności produkcji z PS3. W czarnym pudełku o ostrych kątach pracuje specjalnie stworzony dla PS4 ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar, taktowany na 1,6 GHz i wytwarzany w procesie 28nm. Za grafikę odpowiada układ Radeon nowej generacji, taktowany na 800MHz i posiadający 18 jednostek obliczeniowych. Konsola wyposażona jest także w 8 Gb pamięci GDDR5 (5500MHz). Naszą kolekcję gier i multimediów możemy zapisać na 500 Gb dysku HDD, obracającym się z prędkością 5400 rpm. To trochę mało, wziąwszy pod uwagę, że wiele gier trzeba będzie przechowywać na dysku, a nowe produkcje potrafią zajmować ok 50 Gb. Dobrą nowiną jest to, że dysk można wymienić, bez utraty gwarancji, na dowolny model (dobrym pomysłem okazuje się włożenie dysku SSD, który wyraźnie przyspiesza działanie konsoli). Ponadto wbudowany jest moduł Bluetooth 2.1 z EDR, karta sieciow WiFi zgodna z 802.11b/g/n. W obudowie urządzenia zmieszczono także zasilacz, co odróżnia PS4 od jej konkurenta.

 

Wszyscy kochają gadżety

 

akcesoriaJak się okazuje, cena Play Station 4 ledwo, albo w cale nie pokrywa kosztów jej produkcji i wypuszczenia na rynek. Sony planuje, że wpływy będą pochodzić z gier oraz akcesoriów do konsoli. Najważniejszym z nich jest oczywiście nowy kontroler, czyli Dual Shock 4. Nowy pad cechuje się znacznie poprawioną ergonomią w porównaniu do poprzedniego modelu oraz, co najbardziej rzuca się w oczy – dotykowej płytki, umieszczonej na środku. PS4 może być wyposażone w Play Station Camera, czyli urządzenie podobne do Kinecta. Kontrolery Move, pochodzące z poprzedniej generacji są kompatybilne. Ponadto, nowe pady mogą spełniać funkcję podobną do Move, dzięki namierzaniu ich położenia przez kamerę. Nowe Play Station będzie kompatybilne z klawiaturami łączącymi się przez Bluetooth, jednak zestawy słuchawkowe z PS3, używające Bt nie będą obsługiwane.