Leauge of Legends, czyli gra z gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) jest jedną z najpopularniejszych gier sieciowych ostatnich czasów. Któż bowiem nie słyszał o LoL-u? Jeżeli jednak należysz do grona osób, które dopiero teraz natrafiły na ten tytuł i chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej, zapraszam do poniższego artykułu. Opowiemy o tym, czym jest Leauge of Legends, co należy wiedzieć, aby zacząć rozgrywkę oraz z jakimi postaciami spotkamy się w grze.

Czym jest Leauge of Legends?

Gra Leauge of Legends została wydana 27 października 2009 roku. Powstała na bazie modyfikacji DotA (Defense of the Ancients) do gry Warcraft III. We wrześniu 2006 roku powstał oficjalny oddział twórców (Riot Games) poświęcony rozwojowi gry.

Leauge of Legends jest grą typu MOBA. Dwie drużyny stają naprzeciw siebie na arenie – specjalnie przygotowanej mapie. Celem gry jest unicestwienie serca jednej z drużyn, czyli Nexusa. Aby dostać się do wrogiego Nexusa, należy przebrnąć przez system wież obronnych oraz pozbyć się Inhibitorów.  Drogę do celu dodatkowo utrudniają fale minionów, czyli małych stworków, których zabicie wiąże się ze zdobyciem złota. Miniony pojawiają się falami na każdej z trzech alei (dotyczy to podstawowej mapy Summoners Rift) – głównych dróg prowadzących do bazy przeciwnika.

Po wybraniu interesującego nas trybu gry i skompletowaniu odpowiedniej ilości graczy trafiamy do menu wyboru postaci. Postacie (Championy) podzielone są na kilka typów. Wybranie odpowiedniej  postaci ma znaczący wpływ w zbudowaniu silnej i uzupełniającej się pod każdym względem drużyny.

Ogromna ilość postaci i możliwość zbudowania ich charakteru podczas rozgrywki pozwala na stworzenie najróżniejszych taktyk prowadzących do zwycięstwa. Dzięki takim rozwiązaniom każdy mecz jest inny i daje dużo frajdy. Producenci dbają również o to, by gra nie nudziła się poprzez wprowadzanie nowych trybów gry, postaci i przedmiotów dostępnych w sklepie. Jeżeli poszukujesz odprężającej gry, w której możesz wykazać się na wiele sposobów, powinieneś zwrócić uwagę na ten tytuł.

Jak zacząć?

Aby rozpocząć przygodę z Leauge of Legends, należy w sieci odszukać stronę główną gry. Tam, oprócz podstawowych informacji na temat gry oraz aktualności odnajdziemy przycisk odpowiedzialny za jej pobranie. Gra Leauge of Legends jest Free-to-Play, co oznacza, że pobranie gry nie wiąże się żadnymi wydatkami. Następnie należy utworzyć konto na wybranym serwerze. Warto mieć na uwadze, że wybór odpowiedniego serwera sprawi, że nie stracimy na płynności rozgrywki spowodowanej wysokim pingiem. Na początku przygody z grą warto przejść samouczek, który przeprowadzi nas przez wszystkie etapy gry, wyświetlając przydatne informacje. Spora część opcji jest niedostępna dla graczy, którzy rozpoczynają swoją przygodę – niektóre z nich zostają odblokowane po osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju postaci. Punkty doświadczenia potrzebne do uzyskania pełni możliwości otrzymywane są po kolejnych meczach. Ilość otrzymanych punktów jest zależna od wielu zmiennych, tj. Wynik meczu (wygrana/przegrana), statystyki gracza, czas rozgrywki, czy jest to pierwszy mecz dnia itd. Po osiągnięciu maksymalnego 30 poziomu otrzymujemy możliwość rozgrywania meczów rankingowych.

Jak grać?

W grze poruszamy się za pomocą myszki – klikając PPM w miejsce, w które chcemy się udać. LPM służy do wykonywania wybranego ataku i zaznaczania celu. Oprócz umiejętności możemy korzystać ze zwykłego ataku (AA), tzw. z ręki. Dokonujemy tego poprzez kliknięcie PPM na postaci lub potworze, którego chcemy zaatakować. Oczywiście istnieje możliwość spersonalizowania sterowania w opcjach podczas rozgrywki.

Niezależnie od wybranej postaci, każda z nich ma trzy podstawowe umiejętności, jedną akcję specjalną (ultimate) oraz umiejętność pasywną. W dolnej części ekranu mamy panel statystyk naszej postaci oraz podgląd wszystkich umiejętności (abilities). Domyślnie pod przyciskiem Q, W oraz E mamy nasze podstawowe umiejętności. Pod przyciskiem R znajduje się umiejętność specjalna. Niektóre postacie z gry mają bardziej skomplikowaną mechanikę i używając umiejętności specjalnej, zmieniają tym samym umiejętności podstawowe. Jeżeli chodzi o pasywną umiejętność, to jest to unikalne zachowanie aktywowane automatycznie po określonym czasie lub w określonych okolicznościach, np. po śmierci lub po osiągnięciu odpowiedniej ilości tzw. stacków. Oprócz wyżej wymienionych akcji mamy do wyboru dwa „koła ratunkowe”. Spelle są umiejętnościami wybieranymi przed rozpoczęciem meczu. Domyślnie znajdują się pod klawiszem D oraz F.

Podczas rozgrywki ważnym elementem jest tzw. farmienie, czyli zabijanie stworów z Dżungli oraz Minionów na linii. Gdy uzbieramy interesującą nas kwotę, pod przyciskiem B znajdziemy teleport, który w 8 sekund zabierze nas do bazy, gdzie będziemy mogli odwiedzić sklep. W asortymencie spotkamy się z ogromną ilością przedmiotów poprawiających statystyki naszej postaci oraz umożliwiających przeprowadzenie dodatkowych akcji. Umiejętne i szybkie budowanie naszego championa da przewagę nad przeciwnikami i sprawi, że będziemy trudni do pokonania.

Postacie dla początkujących

Na wstępnie warto powiedzieć, z jakimi postaciami możemy spotkać się w grze. Championy dzielą się na klasy. Postacie danej klasy mają szereg predyspozycji do wykonania danej roli podczas meczu. Niektóre postacie w grze są na tyle uniwersalne, że mogą wpasować się w kilka klas, tzn. w zależności od zakupionych przedmiotów i wybranych uprzednio specjalizacji, dana postać może spełniać różne role podczas walk drużynowych. Wyróżniamy takie klasy jak: Zabójca, Wojownik, Mag, Wsparcie, Obrońca oraz Strzelec. Utartym schematem gry jest kompletowanie drużyny, w  której znajduje się Obrońca i Strzelec na dolnej linii mapy (bot), Mag bądź Zabójca na środku (mid), Wojownik lub Mag na górnej linii (top) oraz jedna z postaci, która grasuje w Dżungli.

Odpowiednimi postaciami dla początkujących będą te, które posiadają mało skomplikowaną mechanikę (są proste w „obsłudze”). Warto na początku unikać gry na pozycji Junglera, czyli postaci przechadzającej się między alejkami, zdobywającej złoto zabijając napotkane tam potwory, gdyż jest to zadanie trudne i wymagające praktyki. Postacie, które możemy wybrać, dostępne są w tygodniowej rotacji. Niewielka ich ilość jest dostępna dla każdego gracza w danym czasie bezpłatnie. Dzięki temu każdy ma możliwość wypróbowania danego Championa przed zakupem. Zakup postaci dokonywany jest w sklepie za punkty IP zdobywane podczas rozgrywki lub punkty RP, które nabywa się za pieniądze.

Oprócz wyżej wymienionych rad, co do wyboru postaci na początek, nie ma innych wskazówek. Cała radość z rozgrywki płynie właśnie z testowania kolejnych postaci i odkrywania ich umiejętności.

Ranking laptopów do League of Legends