Zamierzasz zdobyć miażdżącą przewagę nad innymi w Cywilizacji 6? Wobec tego musisz przestrzegać kilku istotnych porad, które podniosą jakość Twojej rozgrywki i wpłyną do podejmowanie prawidłowych decyzji. Zapraszamy do przejrzenia naszego podstawowego poradnika go gry Civilization 6.

Zaczynaj mądrze

Losy Twojego narodu w dużej mierze zależeć będą od kilku pierwszych tur. Warto dokładnie zaplanować początek swojej kampanii. Przede wszystkim możliwie szybko załóż pierwsze miasto. Lokalizacja nie musi być najlepsza. Warto jednak zbudować je wokół świeżej wody i góry. Odradzamy osiedlanie się na pustyniach lub innych jałowych terenach.

Sprawnie uporaj się z barbarzyńcami

Barbarzyńcy mogą wydawać się jedynie pewną przeszkadzajką, jednak są w stanie skutecznie opóźnić rozwój Twojego mocarstwa nawet o kilkanaście tur. Szybko stwórz jednostki do walki dystansowej, które wesprą oddziały do walki w zwarciu. Wyjdź naprzeciw barbarzyńcom, dzięki temu oszczędzisz miejskie mury. Warto zachować sprawdzoną proporcję: 2 wojowników i 1 – 2 jednostki dystansowe. Taki oddział poradzi sobie z każdym najazdem.

Eksploruj

Przy jednoczesnym umacnianiu swojej pozycji, warto eksplorować i robić to możliwie szybko i sprawnie. Im szybciej odkryjesz swój kontynent, tym lepiej. Dzięki temu szybciej zbierzesz bonusy, powiększysz budżet oraz przyśpieszysz tempo odkryć naukowych.

Eksplorację warto zacząć od wejścia w posiadanie jednostki zwiadowcy. Na początku powinieneś szukać morza. Im szybciej odkryjesz wybrzeże, tym lepiej zorientujesz się w swoim położeniu i granicach kontynentu, na którym przyszło Ci mieszkać. Dalej szukaj państw-miast, wokół których rozwiniesz kolejne wioski. Poza tym zabezpieczaj surowce i niszcz bandy barbarzyńców.

Kolejnym etapem powinno być skomunikowanie miast. Buduj drogi, wysyłaj karawany i opieraj swoje działania na wybranych elementach polityki.

Dbaj o miasta-państwa

Dzięki odpowiedniej polityce i zabiegom dyplomatycznym mającym na celu utrzymanie miast-państw przy Twojej cywilizacji będziesz mógł czerpać wymierne korzyści. Nie stanowi to większego problemu, gdy nie masz konkurentów o względy miasta-państwa. Sytuacja staje się problematyczna, gdy na jednym terenie konkuruje ze sobą kilka cywilizacji.

Bądź najgorszym sąsiadem dla swoich wrogów a najlepszym dla przyjaciół

Na ogólną sytuację i relacje z naszymi sąsiadami wpływają szczegóły. Każda z sąsiadujących cywilizacji ma swoje wady i zalety, które należy poznać jak najszybciej. Dzięki temu unikniemy wojny i wykorzystamy jej wady dla swoich celów. Warto unikać powodów do wypowiedzenia nam wojny, a jednocześnie, gdy my zamierzamy najechać nację, warto poczekać do momentu, gdy ta da nam odpowiedni pretekst. Warto również mieszać się w konflikty zbrojne z udziałem innych nacji.

Polecane komputery do Civilization 6