Większość znanych planszówek to gry przeznaczone co najmniej dla dwóch graczy. W wielu przypadkach rozgrywka jest o wiele ciekawsza, gdy do gry zasiada 4-6 graczy. W niektóre gry można grać samemu. Na rynku są też planszówki, które dedykowane są tylko jednemu graczowi. Jak wygląda rozgrywka sam na sam? Jakie są zasady planszówek dla jednego gracza? Jak wybrać taką grę i czy warto?

Gry wieloosobowe z opcją dla jednego gracza

Wiele popularnych gier, w które można grać nawet w 8 osiem osób, ma możliwość przeprowadzenia rozgrywki jednoosobowej. W takim wypadku zazwyczaj zasady gry ulegają zmianie i bardzo różnią się od zasad dla kilku graczy. Czasami rozgrywka jednoosobowa jest nudna w porównaniu z grą w kilka osób, a czasami okazuje się, że taka gra jest bardzo ciekawa. Przykładem gry wieloosobowej z opcją grania w pojedynkę jest przygodowa gra K2, w której gracz kieruje dwuosobową ekipą himalaistów, których zadaniem jest zdobycie szczytu i przetrwanie całej wyprawy.

Gry jednoosobowe

Planszówki, które przeznaczone są tylko dla jednego gracza, są raczej rzadkością. Gry jednoosobowe to często gry wojenne, w których gracz prowadzi do zwycięstwa swoje wojsko, pokonując różnych wrogów dzięki zastosowaniu różnych taktyk i strategii. Przykładem gry dla jednego gracza jest Space Infantry. Jest to gra wojenna, w której gracz kieruje oddziałem żołnierzy i przechodzi przez różne misje. Inna gra dla jednego gracza to gra logiczna dla dzieci od 6go roku życia: Pingwiny na lodzie. Zadaniem gracza jest właściwe ułożenie poszczególnych elementów układanki. Inna gra logiczna dla jednego gracza to Tangram – zadaniem jest ułożenie różnych figur z siedmiu dostępnych elementów (według podanych wzorów).

Czy warto?

Gry planszowe są lubiane przez dzieci i dorosłych, ponieważ z rozgrywką wiążą się emocje, a te wynikają z interakcji między graczami. Gra w pojedynkę opiera się na innych zasadach. Gracz nie współzawodniczy z innymi graczami, lecz samodzielnie wykonuje poszczególne zadania, a jego przeciwnikiem są zasady same w sobie Bardzo często gry jednoosobowe to gry logiczne – układanki, dzięki którym można poćwiczyć logiczne myślenie, koncentrację czy myślenie przestrzenne. Nie każdemu takie gry przypadną do gustu, lecz czasem warto spróbować swoich sił w tego typu .