Planetary Annihilation to duchowy spadkobierca Total Annihilation. W omawianej strategii czasu rzeczywistego sterujemy oddziałami rozproszonymi pomiędzy całymi układami planetarnymi. Podczas przeprowadzanych kampanii gracz może zniszczyć lub przejąć obcą planetę.

Twórcom ze studia Uber Entertainment niestety nie do końca udało się stworzyć obiecującą i długo wyczekiwaną solidną grę RTS. Tytuł nie zachwyca, a ilość niedociągnięć i nietrafionych pomysłów przytłacza i tworzy z Planetary Annihilation grę ze zmarnowanym potencjałem.

Zaczynając jednak od początku. Pozycja oferuje grę singleplayer oraz multiplayer. O ile gra dla jednego gracza oferuje pełnoprawną kampanię fabularną, o tyle tryb dla wielu graczy sprowadza się do rozegrania kilku niepowiązanych ze sobą misji. Co więcej, podczas zabawy pokierujemy wyłącznie jedną frakcją, co jak na grę RTS jest sporym ograniczeniem.

Przed każdą misją gracz stoi przed dokonaniem wyboru dowódcy. Dowódca jest to unikalna jednostka, która wyposażona jest w lepszy pancerz i uzbrojenie, a jej główną funkcją jest wznoszenie budowli. Twórcy Planetary Annihilation postanowili oddać graczom kilku różnych dowódców, którzy różnią się między sobą wyłącznie aparycją, ich umiejętności pozostają takie same.

Gdy dowódca zostanie wybrany, wówczas tytuł przenosi nas do mapy galaktyki. Na tym poziomie badamy kosmos oraz odkrywamy technologie przydatne podczas starć z nieprzyjacielem. Niestety tutaj również Planetary Annihilation nie zachwyca. Do odkrycia jest bowiem bardzo niewiele technologii, a każda z nich oferuje minimalne możliwości rozwoju.

W sumie w grze występuje dosłownie kilka jednostek, budowli i ich ulepszeń.

Gdy eksploracja kosmosu w mapie galaktyki dobiegnie końca, wówczas naszym zadaniem jest wybór planety, na której zamierzamy wznieść bazę. Tutaj również wybór został ograniczony do kilku ciał niebieskich. Podczas wyboru nie wiemy, czy na tej samej planecie nie spotkamy wrogo nastawionej frakcji. Jeżeli trafiliśmy na zamieszkaną planetę, wówczas naszym celem staje się zniszczenie dowódcy przeciwnika. Gdy wykonamy swoją misję, gra dobiega końca.

Planetary Annihilation to szybka gra, która nie daje możliwości stworzenia mocnej bazy i umocnień. Tytuł nastawiony jest na jak najszybszą ofensywę, wobec czego tuż po wylądowaniu ścigamy się z czasem. Musisz możliwie szybko stworzyć pewną ilość jednostek i ruszyć na przeciwnika. Niestety próżno szukać tu bardziej zawiłych taktyk prowadzących do zwycięstwa.

Grę przyśpiesza również fakt, że większość map, na których przyjdzie nam stoczyć bój, są niewielkich rozmiarów, przez co szukanie przeciwnika sprowadza się do absolutnego minimum. Do minimum sprowadza się również ekonomia, a raczej „ekonomia” gry. Planetary Annihilation w wielu kwestiach pokazało swoje minimalistyczne podejście. Również gromadzenie i pożytkowanie surowców nie spotka się z aprobatą bardziej wymagających graczy.

W ramach surowców znajdziemy metal oraz energię tworzoną w elektrowniach. Tylko dwa surowce, przy czym ich wydobycie i prawidłowe dysponowanie sprowadza się do zajmowania możliwie dużej ilości miejsc, w których są one pozyskiwane. O ile na początku rozgrywki do takiego systemu możemy podchodzić przychylnie, o tyle po rozegraniu kilka misji zaczyna on nudzić i znacząco ogranicza zabawę.
Zarządzanie i ogólne wypoziomowanie siły jednostek również kuleje. Całą grę można przejść, używając w zasadzie jednej, lub dwóch jednostek, przy czym reszta wydaje się tworzyć tło dla tych najskuteczniejszych.
Irytować może również brak możliwości zapisu gry podczas potyczek. O ile postępy na poziomie galaktyki są zapisywane na bieżąco, o tyle podczas bitwy nie możemy zachować stanu gry, przez co, gdy przyjdzie konieczność zakończenia gry pod koniec misji, wówczas po ponownym załadowaniu gry, będziemy zmuszeni rozgrywać walkę na nowo.

Podsumowanie

Planetary Annihilation to ładnie skomponowana gra RTS z ambicjami. Niestety ograniczony budżet i błędy w projektowaniu gry spowodowały, że tytuł nie oferuje wiele. Mnogość błędów i bardzo ograniczone możliwości sprawiają, że tytuł jest toporny i bardzo szybko się nudzi. Miejmy nadzieję, że twórcy nie przestaną aktualizować gry, rozszerzając ją o kolejne usprawnienia.

Ranking laptopów do Planetary Annihilation