Sombra jest postacią, która skupia swoje działania wokół Ataku. Ze względu na swoje umiejętności świetnie spisze się jako flanker. Celem Sombry jest pokrzyżowanie szyków drużyny przeciwnej i umożliwienie przeprowadzenia skutecznego ataku przez sojuszników na linii frontu.

Sombra poradnik

Sombra Informacje ogólne

 • Imię: ░░░░░░
 • Wiek: 30 lat
 • Rola: Atak
 • Trudność: Trzy gwiazdki
 • Zajęcie: Hakerka
 • Baza operacyjna: Dorado, Meksyk
 • Przynależność: Szpon, była członkini Los Muertos

Silna przeciwko: Wieprzu, Torbjorn, Reinhardt, Zenyatta, Bastion, Fara
Słaba przeciwko: Symmetria, Złomiarz

Sombra mocne i słabe strony

Mocne strony

 • Umiejętność hakowania wrogich jednostek, wieżyczek Torbjorna i apteczek
 • Możliwość widzenia mocno rannych przeciwników, nawet przez ściany
 • Świetne flankowanie dzięki Kamuflażowi Termooptycznemu
 • Ogromna mobilność dzięki Translokatorowi
 • Wyłączenie wszystkich ochron drużyny przeciwnej przy pomocy ultimate

Słabe strony

 • Mała zdolność ochrony
 • Mała skuteczność gdy w drużynie przeciwnej jest Symmetra

Sombra Strategia

Sombra jest ciekawą postacią, której z łatwością przychodzi niezauważalne przedostawanie się na tyły wroga. Ciekawym faktem jest to, że jest to jedyna postać, której ultimate nie zadaje obrażeń wrogim jednostkom. Maksymalną skuteczność w boju uzyskujemy przy dobrej komunikacji z drużyną. Jeżeli twój styl gry opiera się na samodzielnym działaniu Sombra nie będzie dobrym wyborem. Używanie super umiejętności powinno być przemyślane, gdyż wyłączenie barier przeciwników bez następującego po tym skoordynowanego ataku jest bezsensowne. Umiejętność znikania i hakowania czyni z Sombry świetną postać dywersyjną.

Podstawową umiejętnością Sombry jest Pistolet Maszynowy. Niestety duży rozrzut i spadek zadawanych obrażeń wraz z dystansem czyni z Pistoletu Maszynowego mało skuteczną broń. In plus jest pojemność magazynka, który pomieści 60 pocisków. Ze względu na mała ilość punktów życia bohatera, nie będziemy mogli zaangażować się w długie starcie. Małe obrażenia nie pozwalają na szybką eliminacje celu.

Flagową umiejętnością Sombry jest Hakowanie. Ze względu na długi zasięg (15 m) oraz autonamierzanie, nie powinniśmy mieć większych kłopotów za castowaniem tej umiejętności. Hakowanie polega na chwilowym uniemożliwieniu atakowania przez wrogie jednostki, wieżyczki Torbjorna oraz przejmowanie apteczek. Zhakowana apteczka umożliwia leczenie tylko sojusznikom. Jest to dobre rozwiązanie, gdy zajmujemy pozycje obronne. W ten sposób gwarantujemy rezerwę życia towarzyszom broni.

Jeśli chodzi o wieżyczki obronne Torbjorna, to po hakowaniu zostaje ona wyłączona na 10 sekund. Kolejnym zastosowaniem tej umiejętności jest przejmowanie kontroli nad przeciwnikiem. Postać pozostająca pod działaniem Hakowanie nie może przez 6 sekund korzystać ze swoich umiejętności oprócz, tzw. pasywów, czyli np. strzelania z podstawowej broni. Sombra używając tej umiejętności spotyka się z innymi efektami na różnych postaciach. Niektóre umiejętności mogą zostać przerwane, a inne nie, dlatego warto chociaż w małym stopniu zorientować się co można zyskać castując tą umiejętność na danego bohatera.

Umiejętność pasywna Sombry pozwala jej widzieć przez ściany mocno rannych przeciwników. Warto przekazywać te informacje sojusznikom.
Kolejną umiejętnością Sombry jest Kamuflaż Termooptyczny umożliwiający jej stanie się niewidzialną na czas 6 sekund. Pozwoli to na bezstresowe dostanie się na tyłu wroga. Każde obrażenia zadane Sombrze pozostającej pod efektem działania Kamuflażu lub użycie niektórych umiejętności powoduje, że postać natychmiastowo staje się widzialna. Niektóre umiejętności przeciwników, np. Strzała Soniczna Hanzo, pozwala na zauważenie Sombryl. Warto mieć to na uwadze, gdy będziesz przechodził beztrosko obok przeciwników.
Kolejną umiejętnością jest Translokator. Sombra wyrzuca urządzenie, które odbija się od ścian i ląduje na ziemi. Po aktywacji urządzenia (mamy na to 15 s) teleportujemy się do niego, bez względu na odległość od obiektu.

Super umiejętność, czyli Impuls Elektromagnetyczny wyłącza wszystkie tarcze, bariery i wieże obronne w zasięgu eksplozji. Otwiera to świetne możliwości do przeprowadzenia skoordynowanego ataku.

Sombra Umiejętności

Pistolet Maszynowy

Podstawowa umiejętność Sombry, umożliwiająca jej strzelanie do wrogich jednostek z dużym rozrzutem na krótkim dystansie.
Klawisz: Lewy Przycisk Myszy

Hakowanie

Sombra uniemożliwia wrogim jednostkom używanie umiejętności oraz przejmuje apteczki, które mogą leczyć tylko sojuszników
Klawisz: Prawy Przycisk Myszy

Kamuflaż Termooptyczny

Sombra staje się niewidzialna i dostaje premię do prędkości poruszania się. Zadanie obrażeń lub użycie umiejętności powoduje przerwanie Kamuflażu.
Klawisz: Shift

Translokator

Sombra rzuca urządzenie umożliwiające jej teleportacje do obiektu przez czas, w którym jest aktywne.
Klawisz: E

Impuls Elektromagnetyczny

Sombra używa Impulsu o dużym zasięgu działania, który wyłącza struktury obronne przeciwników oraz hakuje wrogie jednostki
Klawisz: Q