Już wkrótce dobiegnie końca przedsprzedaż najnowszego procesora AMD. Jakie będą jego parametry i czy warto skusić się na tę jednostkę?

AMD Ryzen Threadripper drugiej generacji zdeklasował konkurencję

Marka AMD zanotowała spory sukces, gdy zaprezentowała zapowiedź procesora Ryzen Threadripper drugiej generacji – 2990WX. To niezwykle wydajny układ, który zdeklasował propozycje konkurencji.

Procesor AMD Ryzen Threadripper 2990WX to pierwszy tak wydajny układ dla użytkowników komercyjnych. Produkt jest dedykowany szczególnie do zastosowania gamingowego, dla projektantów, grafików 3D, osób zajmujących się animacją i modelowaniem.

Nowe procesory dla grafików i projektantów

Poza układem 2990WX, projektanci i twórcy mogą wybierać także spośród innych procesorów AMD. Najwydajniejszym będzie, oczywiście, procesor AMD Ryzen Threadripper 2990WX, ale pozostałe propozycje także są godne uwagi ze względu na proporcjonalnie niższe ceny.

  AMD Ryzen Threadripper 2950X AMD Ryzen Threadripper 2970WX AMD Ryzen Threadripper 2990WX
Generacja 12 nm / Zen+ 12 nm / Zen+ 12 nm / Zen+
Podstawka AMD TR4 AMD TR4 AMD TR4
Rdzenie/wątki 16/32 24/48 32/64
Taktowanie 3,5 GHz (bazowe), 4,4 GHz (turbo) 3,0 GHz (bazowe) 4,2 GHz (turbo) 3,0 GHz (bazowe) 4,2 GHz (turbo)
Odblokowany mnożnik TAK TAK TAK
TDP 180 W 250 W 250 W

 

Jak widać, procesor AMD Ryzen Threadripper 2990WX ma zdecydowanie najwięcej do zaoferowania najbardziej wymagającym użytkownikom. Imponująca liczba rdzeni (32) oraz wątków (64) sprawiają, że można wyobrazić sobie wydajność całego układu. Procesor będzie wyposażony w funkcję AMD SenseMI3, która sprawia, że procesor automatycznie dopasowuje swą wydajność do potrzeb użytkownika, uruchamianych programów i akcji, co pozwala ograniczyć zużycie energii.

Warto dodać, że marka AMD postawiła na kompatybilność nowego procesora z istniejącymi płytami głównymi (podstawka TR4), które były już obecne w sprzedaży, ale na rynku pojawią się również nowe płyty główne od marki AMD, które również będą wyposażone w podstawkę TR4.

Jeszcze do trzynastego sierpnia trwa przedsprzedaż procesora AMD Ryzen Threadripper 2990WX. Później układ trafi do regularnej sprzedaży.

Procesor AMD Ryzen Threadripper 2990WX nie będzie układem na każdą kieszeń. W chwili obecnej, gdy wciąż trwa przedsprzedaż, jego cena przekracza 8100 złotych. Za taką kwotę można złożyć dobrej klasy komputer, ale nie można zapominać o tym, co otrzymuje się w zamian – niezwykle wydajny procesor, który poradzi sobie ze wszelkimi zaawansowanymi projektami, renderowaniem, modelowaniem, grafiką, animacją i wieloma innymi działaniami, jakie trudno wykonać na przeciętnym procesorze ze średniej półki cenowej. To, z pewnością, propozycja dla profesjonalistów i entuzjastów, ale jest to układ zdecydowanie godny uwagi, jeśli tylko jego potencjał znalazłby zastosowanie w praktycznym wykorzystaniu.