Bezgranicznie oddani swojemu hobby gamerzy mogą z pozoru wydawać się skomplikowaną grupą docelową, gdy przychodzi do kupna prezentu. Przerzucają się obco brzmiącym słownictwem, korzystają z wynalazków techniki nieznanych przeciętnemu zjadaczowi chleba, a przy tym na bieżąco testują (i bezlitośnie oceniają) wszystkie nowinki pojawiające się na rynku. Nie oznacza to, że jeśli w rodzinie lub wśród znajomych znajduje się gracz, jedynym stosownym dla niego prezentem będzie karta podarunkowa, którą może wykorzystać wedle własnych upodobań. Wręcz przeciwnie – gracze rzadko dostają prezenty związane z ich zainteresowaniami, więc docenią nawet nie do końca udaną próbę. Tymczasem wystarczy mieć choćby podstawowe rozeznanie w preferencjach adresata podarunku, aby mieć spore szanse na wywołanie uśmiechu na jego twarzy. Oto krótki przewodnik po świecie gamingu dla niewtajemniczonych.

Wydawałoby się, że bogata biblioteka gier to podstawa egzystencji każdego gracza. Nie jest to jednak prawda. Równie ważny, jeśli nie ważniejszy, jest sprzęt, który umożliwi rozgrywkę na satysfakcjonującym poziomie. Uspokajamy: nie trzeba zgłębiać tajników konstrukcji i parametrów pecetów czy laptopów gamingowych. W tym aspekcie żaden z graczy nie chciałby być wyręczany! Akcesoria takie jak myszy, klawiatury i headsety (czyli słuchawki z mikrofonem) również mają kolosalny wpływ na jakość zabawy, nawet jeśli zwykłym śmiertelnikom może się to wydawać niezrozumiałe. Ceny takich akcesoriów nie muszą być wysokie (choć, rzecz jasna, mogą osiągać niebotyczne wartości), więc każdy darczyńca dobierze coś na miarę możliwości swojego portfela. Warto wcześniej zorientować się, co najbardziej przydałoby się graczowi: czy narzeka na płynność pracy myszki? Czy przydałaby mu się klawiatura umożliwiająca przypisanie poleceń do poszczególnych klawiszy? A może wolałby nie zakłócać domownikom spokoju i korzystać z kompletu słuchawek zamiast z głośników? A przede wszystkim, z jakiej platformy korzysta? Taki wywiad ułatwi wybór prezentu, a przy tym pozwoli uniknąć niezręcznej sytuacji, jaka mogłaby mieć miejsce, gdyby zwolennikowi gry na PlayStation wręczyć pudełko z nowiutką klawiaturą…

prezent dla gracza

Gra dla wielu osób będzie stanowiła prostszą opcję prezentu, gdyż przy jej kupnie nie trzeba kierować się parametrami technicznymi, typowymi dla różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Jest w tym sporo prawdy; dodatkowo rynek gier jest na tyle bogaty, że łatwo utrafić w tytuł, który zbiegnie się z zainteresowaniami adresata. Niemniej jednak i w tej kategorii prosto popełnić kilka faux pas. Po pierwsze: gra przeznaczona na PC będzie działać tylko i wyłącznie na komputerze. W pierwszej kolejności warto więc upewnić się, z jakiej platformy korzysta zainteresowany. Po drugie: jeśli gracz dopiero zbiera fundusze na swoją wymarzoną maszynę, a na razie korzysta z wiekowego peceta, lepiej nie obdarowywać go najnowszym Wiedźminem. Zabawa na najniższych ustawieniach, przerywana zawieszaniem i błędami to nic przyjemnego. Po trzecie i ostatnie: niektóre tytuły oferują wyłącznie kampanie dla jednego gracza, inne pozwalają rywalizować bądź kooperować przez internet, jeszcze inne zostały stworzone do masowej zabawy online. Nie zaszkodzi sprawdzić, które preferuje gracz, i szukać podarunku idealnego tylko w tej kategorii.

Tyle teorii, czas przejść do praktyki. Poniżej kilka pomysłów na gamingowe prezenty dla użytkowników pecetów w czterech przedziałach cenowych. Można je potraktować dosłownie, mogą też posłużyć za inspirację do dalszych, spersonalizowanych poszukiwań.

Prezenty do 50 zł:

Gra PC Medal of Honor

medal of honor

Pierwszoosobowa strzelanka osadzona w realiach konfliktu w Afganistanie. Gracz naprzemiennie wciela się w żołnierza albo Tier 1, albo U.S. Rangers, jednostek o zupełnie różnych zadaniach i skrajnych metodach ich realizacji. Nie zabraknie ani skradania się i cichej eliminacji celów, ani operacji rodem z filmu Terminator, gdzie trup ściele się gęsto. Niektóre misje umożliwiają lot helikopterem, korzystanie z działek czy jazdę quadem, i przy takiej różnorodności scenariuszy nie ma miejsca na nudę. Możliwa jest zabawa w trybie wieloosobowym bądź przechodzenie zaliczonych już wcześniej misji na czas.

Mysz Gigabyte GM-M6800V2

Gigabyte GM-M6800V2

Akcesorium przystosowane do pracy na każdej powierzchni dzięki wysokiej rozdzielczości śledzenia z podwójnymi soczewkami. Ergonomiczny kształt zmniejsza napięcie nadgarstków, które przy długiej rozgrywce może skutkować dyskomfortem. Uchwyty antypoślizgowe zagwarantują pewność chwytu nawet w stresujących starciach online. Teflonowe stopki stworzone z myślą o graczach zapewnią pożądaną precyzję ruchów. Mysz ma również opcję przełączania DPI 800/1600 bez wyłączania urządzenia; długość kabla to 1,5 metra.

Słuchawki Art X1

Słuchawki Art X1

Słuchawki ze zintegrowanym mikrofonem zaprojektowane z myślą o graczach. Miękki pałąk zapewnia komfort nawet podczas długiego używania. Nauszniki zostały wyciszone, aby gracza nie rozpraszały hałasy z otoczenia, z kolei domownicy nie będą atakowani przez donośne dźwięki rozgrywki. Przewód o długości 2,5 metra nie plącze się, zamontowano na nim sterowanie, a ze źródłem dźwięku łączy go MiniJack 3,5 mm. Mikrofon można w razie potrzeby schować.

Prezent dla gracza do 50 zł