Minecrafta bez obaw o przesadę można nazwać jedną z najpopularniejszych gier wszechczasów. Nic więc dziwnego, że przez wiele lat niesłabnącej popularności tytułu powstało mnóstwo modyfikacji, które urozmaicają rozgrywkę. Miłośnikom kultowej gry postanowiliśmy ułatwić nieco zadanie i spośród tysięcy dostępnych modów wybraliśmy najciekawsze, a następnie zebraliśmy je w zestawieniu – najlepsze mody do gry Minecraft.

Najlepsze mody do Minecrafta

 

Społeczność miłośników Minecrafta jest niezwykle liczna, co zdecydowanie przekłada się na sukces tego tytułu. Żadna gra nie oferuje tak wielu modyfikacji, jak Minecraft. Głównie za sprawą bardzo prostej grafiki – autorzy gry nie muszą skupiać się dopieszczaniu detali tekstur i mogą poświęcić uwagę urozmaicaniu mechaniki.

Nie sposób wymienić wszystkich modów do Minecrafta, bo jest ich wprost niezliczenie wiele. Można je jednak skategoryzować i podzielić na następujące grupy: techniczne, poprawiające rozgrywkę, przygodowe, wprowadzające nowe przedmioty i stworzenia. Nie można wymienić ich wszystkich, ale możemy podsunąć miłośnikom Minecrafta zestawienie tych modów, które uznaliśmy za najlepsze.

 

Najlepsze mody do Minecrafta – instalacja

 

Instalację modów do Minecrafta należy rozpocząć od pobrania narzędzia Minecraft Forge (ma instalator). Następnie przejdź do głównego folderu zawierającego Minecrafta. Ścieżka dostępu powinna wyglądać następująco: dysk C/nazwa użytkownika/AppData/Roaming/.minecraft. Powinieneś tutaj znaleźć folder o nazwie „mods”. Jeśli go nie ma, możesz stworzyć katalog samodzielnie. Tutaj będziesz umieszczać mody o rozszerzeniu .jar lub .zip. To wszystko – teraz modyfikacja powinna już działać.

 

Pamiętaj, że niektóry mody do Minecrafta nie współdziałają ze sobą. Nie ma więc sensu instalowanie kilku jednocześnie. Najlepiej robić to pojedynczo i sprawdzać, czy zainstalowany mod działa w grze.

 

Wyposażeni w instrukcje, możemy przejść do rankingu najlepszych modów do Minecrafta.

 

Najlepsze mody do Minecrafta – Not Enough Items

 

Tworzenie przedmiotów w Minecrafcie bywa uciążliwe, zwłaszcza kiedy – po instalacji kolejnych modów – liczba receptur znacząco wzrasta i konieczne staje się przeszukiwanie całego Internetu, żeby je znaleźć. Rozszerzenie Not Enough Items to naszym zdaniem jeden z najlepszych modów do Minecrafta, ponieważ usprawnia grę i zawiera instrukcje tworzenia wszelkich przedmiotów.

Znalezienie odpowiedniej receptury jest łatwe, intuicyjne i nie zajmuje dużo czasu dzięki poręcznemu menu z wyszukiwarką, które wprowadza mod Not Enough Items. Modyfikacja zapewnia również natychmiastową zmianę trybu gry z Survival na Creative i odwrotnie. Dzięki Not Enough Items – jednemu z najlepszych modów do Minecrafta – możesz również leczyć postaci, zmieniać porę dnia i umieszczać w wybranym miejscu spawnera potworów. Co bardzo przydatne, mod daje również kosz w ekwipunku, dzięki któremu nie musisz już tworzyć śmietników z lawy.

 

Najlepsze mody do Minecrafta – JourneyMap

 

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się zgubić w Minecrafcie i stracić cały swój, z trudem skolekcjonowany, dorobek – ten dodatek jest dla ciebie. JourneyMap uplasował się na drugi miejscu w rankingu najlepszych modów do Minecrafta. Dodatek wprowadza do rozgrywki aktualizowaną w czasie rzeczywistym mapę wraz z małym podglądem, który można obserwować na bieżąco. I nie trzeba już budować wysokich do nieba wież, żeby odnaleźć swoje skarby.

JourneyMap bez problemu działa również w trybie wieloosobowym i nie wymaga to instalowania dodatku na serwerze. Ponadto mod działa na każdego rodzaju terenie – zarówno jaskiniach, jak i podziemiach. Ma także szereg opcji konfiguracji, a większość z nich można dowolnie zmieniać, na przykład ustawiając widoczność stworzeń czy innych graczy. Warto dodać także, że JourneyMap jest bardzo dobry pod względem wizualnym – mapa jest przejrzysta, a potwory i zwierzęta mają przyporządkowane odpowiednie ikony.

 

Najlepsze mody do Minecrafta – Industrial Craft

 

Choć pewnie trudno w to na początku uwierzyć, w Minecrafcie możesz wybudować własną elektrownię atomową, a mod Industrial Craft daje ci do tego narzędzia.

Trzecie miejsce w rankingu najlepszych modów do Minecrafta zajmuje dodatek, który wprowadza do rozgrywki całe mnóstwo przedmiotów związanych z elektrycznością i przetwarzaniem surowców.

Zanim wymarzona elektrownia powstanie, potrzeba będzie co prawda wiele czasu, ale warto, ponieważ jest to jeden z najbardziej wydajnych sposobów pozyskiwania energii. Oczywiście, możesz również zajmować się spalaniem węgla, ale wymaga to nieustannego uzupełniania zapasów surowca i doglądania maszyn.

Dobrą opcją są również odnawialne źródła energii – elektrownie wodne i słoneczne, ale są zdecydowanie mniej wydajne. Stąd elektrownia atomowa jest warta podjęcia wysiłku. Uważaj tylko, żeby nie doszło do wybuchu i zainteresuj się dobrym chłodzeniem reaktorów.

 

To jednak nie wszystko. Industrial Craft pozwala także na podwójne ilości pozyskiwanych minerałów. Każdą rudę można przerobić na pył, który pozwala uzyskać jeszcze więcej surowców. Mod wprowadza również kilka rodzajów kabli, które okazują się przydatne podczas budowy elektrowni, a także nieco nowego wyposażenia: wiertła pozwalające na przyspieszenie kopania, miecze laserowe i dynamit.

 

Najlepsze mody do Minecrafta – BuildCraft

 

Skoro już o surowcach mowa… Czwarte miejsce w rankingu najlepszych modów do Minecrafta zajmuje dodatek BuildCradt, pozwalający na modyfikację wielu czynności związanych z budowaniem nowych obiektów.

Realizacja wielkich projektów wymaga ciągłego wydobywania surowców i transportowania ich na miejsce budowy, a przecież ekwipunek ma ograniczoną pojemność. To właśnie ułatwia BuilCraft. Chodzi o odpowiednie wykorzystywanie maszyn i właściwe położenie rur transportujących surowce. Nic nie jest jednak za darmo – do napędzania silników potrzebny jest węgiel, dlatego mod działa najlepiej wespół z Industrial Craftem.

 

Automatyczne wydobywanie surowców można rozpocząć od małej kopalni o szerokości jednego bloku, ale możliwości jest o wiele więcej. BuildCraft pozwala też na tworzenie skomplikowanych mechanizmów, ale do tego przyda się na przykład sortowanie.

Diamentowe rury sprawiają, że minerały trafiają do właściwej skrzyni. To jeszcze nie wszystko – mod zapewnia także automatyzację budowy: od prostych budowli o szerokości jednego bloku, aż do skomplikowanych konstrukcji.

 

Najlepsze mody do Minecrafta – ComputerCraft

 

Ranking najlepszych modów do Minecrafta obejmuje również bardzo ciekawe rozszerzenie pozwalające na skonstruowanie komputera ze wszystkimi komponentami, to znaczy monitorami, stacjami dysków, drukarkami, modemami.

ComputerCraft daje również możliwość pisania programów w języku Lua (jednostka jest zarządzana przez system CraftOS). Trzeba oczywiście trochę czasu poświęcić na naukę języka, żeby tworzyć samodzielne aplikacje, ale już od początku dostępnych jest kilkadziesiąt poleceń, na przykład do włączania podstawowego Painta albo odtwarzania muzyki czy prostych gier.

Polecane komputery do Minecraft