Gry z otwartym światem oddają użytkownikowi rozległe, niczym nieograniczone przestrzenie. Gracz może eksplorować tereny, odkrywać ciekawostki przygotowane przez twórców, czy wreszcie wykonywać misje główne, poboczne lub wyzwania. Wszystko w imię dobrej zabawy.

Wykorzystywanie otwartych światów w grach przeżywa obecnie renesans, a to za sprawą możliwości technologicznych obecnych silników graficznych, komputerów i konsoli. Dzięki temu możliwe jest generowanie ogromnych, urzekających swoją szatą graficzną i dostępnością terenów.

Otwarty świat praktycznie zawsze łączy się z rozgrywką typu sandbox (piaskownica), która charakteryzuje się brakiem limitów nakładanych na gracza. Może on dowolnie odkrywać oddany mu świat, wykuwać historię sterowanej postaci, ingerować w środowisko, a także samemu tworzyć świat rozgrywki.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3

Produkcja rodzimego CD Projekt RED, która zachwyciła graczy i recenzentów z całego świata. Najnowsza odsłona serii Wiedźmin zdobyła ponad 170 nagród, m.in. za fabułę, muzykę, dialogi, czy oprawę graficzną.

Świat w Wiedźminie 3 jest ogromny, a ilość interakcji, misji do wykonania i przedmiotów do zdobycia przyprawia o zawrót głowy. W 3 serii przygód Geralta z Rivii gracz otrzymał wierzchowca, którym może przemierzać bezkresy otaczającego go świata. Sama fabuła główna zabiera przeszło 100 godzin świetnej zabawy.

Deweloperzy oddali graczom dobrze przemyślany, brutalny i niezwykle ciekawy świat, który potrafi wciągnąć na wiele godzin. Co ciekawe, nawet najprostsze questy są w stanie trwać grubo ponad godzinę. Obrazuje to rozległość przestrzeni Wiedźmina 3.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Serii GTA nikomu nie trzeba przedstawiać. Kolejna, piąta odsłona cyklu od studia Rockstar North oferuje jeszcze większy świat, jeszcze więcej możliwości i jeszcze więcej brutalności niż jej poprzedniczki.

Grand Theft Auto V do dyspozycji oddał graczom ogromne miasto Los Santos i jego okoliczne tereny, które przypominają krajobrazy znane z południowej Kalifornii. W tym gangsterskim sandboxie gracz wciela się w trzech różnych bohaterów – Trevora, Franklina i Michaela. Każdy z nich posiada odmienną przeszłość, inną osobowość i inaczej kształtuje przyszłość. Gracz naprzemiennie wciela się w każdego z bohaterów i może zrobić to w dowolnej chwili, co wpływa na dynamizm całej fabuły.

Jak w każdej serii GTA, twórcy nie skąpili pojazdów, broni, ubrań i różnych, ciekawych lokacji. Rockstar North przygotował całą masę questów do wykonania w trybie gry jednoosobowej, a także rozbudowany tryb gry multiplayer – GTA Online.

Całość rozbudowanej mechaniki i fabuły gry dopełniają piękne widoki i dobrze przemyślana oprawa audiowizualna, dzięki której GTA V zdobyło wiele pozytywnych ocen.

Minecraft

Minecraft screen

Definicja sandboxa i otwartego świata w jednym. Minecraft zdobył popularność na całym globie i często wykorzystuje się go w szkolnych zajęciach dydaktycznych na zachodzie, żeby ćwiczyć kreatywność uczniów. Wszystko za sprawą całkowicie wolnej ręki w kształtowaniu i kreacji otaczającego nas świata.

Gracz dostaje do użytku pikselowy świat, a jego jedynym celem jest przeżycie. Nie ma tu żadnych questów. Gra nastawiona jest na kreatywne budowanie i kraftowanie przedmiotów, w losowo generowanym, trójwymiarowym świecie zbudowanym w całości z sześciennych bloków.

W Minecrafcie gracz przejmuje kontrolę nad postacią o imieniu Dave, która rozpoczynając rozgrywkę, nie ma absolutnie nic. Z czasem zaczynamy zdobywać lepsze narzędzia, budować bardziej wymagające przedmioty i usprawniać nasze konstrukcje.

W Minecrafta można grać zarówno w trybie singleplayer, jak i multiplayer. Na tysiącach serwerów tworzone są całe społeczności graczy, a sam tytuł urósł do rangi legendy.

Far Cry Primal

Far Cry Primal open world

Najnowsza, spin-offowa pozycja z seria Far Cry od Ubisoftu. Akcja gry toczy się w epoce kamienia łupanego około 10 tysięcy lat p.n.e; a fabuła dotyczy jednego z członków plemienia- Trakkara, który zaczynając od nieuzbrojonego myśliwego, pragnie stać się przywódcą plemienia.

Rozgrywka odbywa się w otwartym świecie niegościnnej krainy Oros, w której ludzie i zwierzęta walczą o dominacje. Głównym celem gracza jest przetrwanie, co w prehistorii nie było taką prostą sprawą.

Trakkar wie, że w pojedynkę niczego nie zdziała, więc postanawia założyć własne plemię. Podczas wykonywania zadań wątku fabularnego, gracz może wykonywać inne, poboczne misje, trudnić się rzemiosłem, craftować przedmioty, zdobywać nowe umiejętności, oswajać dzikie zwierzęta i podbijać wrogie plemiona.

Far Cry Primal oferuje tylko jednoosobową rozgrywkę. Nad mechaniką czuwa silnik Dunia Engine, który napędzał między innymi Far Cry 4. Oprawa graficzna zróżnicowanych terenów Oros budzi zachwyt, a dialogi śmiech, ponieważ twórcy chcąc oddać klimat tamtych czasów, zdecydowali, że NPC nie będą odmieniać przypadków, a rozmowy sprowadzą się do pojedynczych, prostych zdań.

Gry z otwartym światem