Jeśli jesteś fanem gier wideo, na pewno znasz to uczucie, kiedy ukończyłeś już wszystkie misje, chciałbyś wypróbować jakiś nowy tytuł, ale portfel świeci pustkami. Ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Podpowiadamy, w jakie gry free-to-play dostępne na Steamie warto zagrać.

 

Wielu graczy rozmiłowało się w prowadzeniu rozgrywki na platformie firmy Valve. Jest wygodna, umożliwia łatwą aktualizację zakupionych tytułów, a także szereg funkcji społecznościowych, które czynią grę online jeszcze przyjemniejszą i bardziej emocjonującą. Co prawda takie giganty, jak: League of Legends, World of Tanks czy Crossfire nie znalazły się wśród tytułów free-to-play, ale rezerwuar darmowych produkcji jest tak bogaty, że z pewnością znajdziesz w nim równie interesujące gry.

 

Przygotowane przez nas zestawienie najlepszych darmowych gier na Steamie, zawiera pozycje, które uznaliśmy nie tylko za świetne pod względem jakości, ale także zrzeszające sporą społeczność graczy, cechujące się przystępnymi mikropłatnościami, stabilnością oraz dobrą kondycją wobec konkurencyjnych tytułów z tego samego gatunku. Nie jest to oczywiście lista zamknięta, ale przedstawione propozycje najlepszych darmowych gier na Steamie zapewnią mnóstwo rozrywki na wiele miesięcy.

 

Najlepsze darmowe gry na Steamie – Dota 2

 

Dota 2 do niedawna wiodła prym popularności wśród wszystkich gier na Steamie, a została zdetronizowana dopiero przez płatne Playersnnknown’s Battlefield. Jest to gra z gatunku MOBA, którą z całą pewnością można uznać za królową wśród darmowych gier umożliwiających mikropłatności na platformie Valve. Dota 2 jest kontynuacją modyfikacji do Warcrafta III. To pozycja dla tych, którzy lubią trudne wyzwania i e-sport. Poziom umiejętności społeczności graczy Doty 2 jest imponujące, więc początki bywają uciążliwe dla nowicjuszy. Upór i zaangażowanie bardzo się opłacają, ponieważ gra utrzymuje się na mocnej pozycji w e-sporcie i ma sporo do zaoferowania, przede wszystkim – spore pokłady głębi i najłagodniejszy model darmowy z mikropłatnościami.

 

Dota 2 istnieje na rynku od czterech lat, a czas ten został wykorzystany przez twórców na nieustanny rozwój tytułu. Ostatnia ważna aktualizacja miała miejsce w listopadzie 2017 roku (Dueling Fates), wprowadziła ona do gry dwójkę nowych bohaterów i kilka mniejszych, ale istotnych poprawek.

 

Najlepsze darmowe gry na Steamie – Battlerite

 

Battlerite to propozycja dla tych, którzy cenią sobie gry MOBA, ale nie mają tyle samozaparcia, żeby sprostać rozgrywce w Dotę 2. Tytuł debiutował już co prawda rok temu, ale pełną premierę w systemie free-to-play miał dopiero w listopadzie 2017 roku. Gwoli ścisłości trzeba jednak dodać, że Battlerite tylko na pierwszy rzut oka wygląda jak gra MOBA. W rzeczywistości znajdziemy w niej zaledwie elementy charakterystyczne dla tego typu rozgrywki. Gracz dostaje widok z lotu ptaka oraz całą armię postaci do kierowania, z których każda odznacza się unikatowymi zdolnościami. Jednak w istocie jest to zręcznościówka, wymagająca od gracza ręcznego celowania za każdym, kiedy przeprowadzić atak oraz wykonywania uników. Całość może nieco przypominać legendarne strzelanki z widokiem zza głowy protagonisty.

 

Zasady regulujące potyczki również zaczerpnięto z sieciowych gier FPS, a nie MOBA. Nie mamy więc do czynienia ze sztuczną inteligencją sojuszników i bazami kontrolnymi. Starcia odbywają się na zasadzie PvP. Taki sposób prowadzenia rozgrywki okazuje się bardzo wciągający, a grę należy określić jako starannie przygotowaną i udaną, zwłaszcza jeśli mowa jest o projekcie postaci. Całość zaskarbiła uznanie wielu graczy – sympatyków zarówno gier MOBA, jak i zręcznościówek.

 

Najlepsze darmowe gry na Steamie – Brawlhalla

 

Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje połączenie bijatyki i platformówki, w której gracze toczą między sobą pojedynki na małych, dwuwymiarowych arenach – Brawlhalla. To propozycja dla tych, którzy wolą prostsze mechanizmy gry i mają sympatię do oldskulowych tytułów.

 

Zasady gry są proste. Każdy z uczestników starcia ma do wyboru jednego bohatera, spośród przeogromnej kolekcji, odznaczającego się sobie tylko właściwymi zdolnościami. Inwencja twórców gry jest godna pochwały, ponieważ tworząc postaci Brawlhalli czerpali pełnymi garściami z archiwów popkultury, dzięki czemu gracze mogą wybierać między średniowiecznymi rycerzami w pełnej zbroi a kosmitami.

 

Mapy przypominają natomiast te znane z platformówek: mają po kilka poziomów, usianych najrozmaitszymi przeszkodami. Na każdym z poziomów graczy czekają przygody i niespodzianki, które jeszcze uatrakcyjniają starcia na arenach.

 

Warto nadmienić także, że w październiku 2017 roku gra doczekała się pełnej wersji dostępnej na Steamie. Wraz z nią pojawiło się kilka ulepszeń, nowa postać oraz wsparcie dla padów. Wtedy też Brawlhalla zadebiutowała na konsoli PlayStation 4.

 

Najlepsze darmowe gry na Steamie – Team Fortress 2

 

Aż trudno w to uwierzyć, ale Team Fortress 2 – czwarta pozycja w naszym rankingu – obchodziła niedawno dziesiąte urodziny. W tym czasie tytuł zdążył już zyskać statut weterana wśród gier dostępnych na Steamie, mimo to wciąż znajduje się wśród dziesięciu najbardziej popularnych gier platformy, a niejednokrotnie zdarza się też, że wskakuje do pierwszej piątki.

 

Czym Team Fortress 2 zaskarbiła sobie sympatię graczy? Przede wszystkim nowym podejściem do systemu rozgrywki FPS. Twórcy TF2 po raz pierwszy zastosowali rozwiązanie, dzięki któremu przeciwko sobie stawały grupy kompletnie różnych bohaterów, a nie identyczni żołnierze. Każda z dostępnych klas bohaterów jest wyjątkowa i odznacza się sobie tylko właściwymi cechami, a dziesięcioletni okres funkcjonowania wśród graczy pozwolił na wypracowanie balansu, który gwarantuje dobrą zabawę wszystkim uczestnikom rozgrywki.

 

Nie można również nie wspomnieć o zachwycającej, kreskówkowej stylistyce gry oraz dużym wyborze map. Jesienią 2017 roku ukazała się duża aktualizacja do Team Fortress – Jungle Inferno. Wzbogaciła ona grę o jedną oficjalną mapę i pięć fanowskich oraz wiele przydatnych przedmiotów i funkcjonalności.

 

Najlepsze darmowe gry na Steamie – The Lord of the Rings Online

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również gry z gatunku MMORPG – The Lord of the Rings Online. Powodów tego wyróżnienia można by wymieniać bez liku. Zacznijmy od najostotniejszych. The Lord of the Rings Online jest dostępna na świetnej licencji i z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom twórczości Tolkiena, ponieważ twórcom udało się odtworzyć klimat wykreowanego przez pisarza świata. Gra jest dzisiaj obecna w systemie free-to-play, ale startowała (dekadę temu) jako produkcja abonamentowa. Obecnie bez wydawania choćby grosza możemy się spodziewać rozgrywki na świetnym poziomie.

 

Mechanika gry jest nieco oldskulowa (w jak najlepszym znaczeniu tego słowa) i opiera się na statystykach oraz obliczeniach. Twórcy zadbali o obfitość opcji, które satysfakcjonowałyby graczy. Obecnie gra nadal się rozwija, ale można uznać ją za tytuł bogaty, sprawdzony i kompletny.

Polecane komputery stacjonarne


Najlepsze darmowe gry na Steamie, polecane tytuły
Rate this post