Gry typu MOBA są jednym z najpopularniejszych gatunków produkowanych na świecie. Grają w nie miliony, ale również oglądają miliony. E-sport pokochał ten gatunek, ponieważ jest on bardzo widowiskowy, a przy tym ma łatwo przyswajalne zasady. Główna trójca w postaci League of Legends, DOTA 2 oraz Heroes of the Storm co chwile musi odpierać kolejne ataki konkurencji. W tym roku zapowiada się, że chętnych skosztowania tortu zwanego MOBA jest wielu, a coraz to bardziej doświadczone studia próbują swoich sił w tym gatunku.

Battleborn

Battleborn

Jednym z najlepszych przykładów tego, że starzy wyjadacze biorą się za coś zupełnie nowego, z czym jeszcze nie mieli do czynienia jest studio Gearbox Software. Twórcy m.in. Bordelands oraz Brothers in Arms zapowiadają nowatorski FPS, który czerpie garściami z gatunku MOBA. Dlatego też będziemy dążyć w nim do rozwijania postaci, wybierać zdolności, a nawet coś w rodzaju „ulti”, czyli umiejętności ostatecznej definiującą naszego bohatera. Co wielu może uznać za zaletę jest fakt, że gra będzie płatną produkcja AAA, a nie dystrybuowana w systemie free-to-play.

Paragon

Paragon

Autorzy Unreal Tournamenta czy Gears of War również pozazdrościli konkurencji i sami w pocie czoła przygotowują produkcje, która ma zawojować świat. Twórcy na ten moment zdradzili, że Paragon wyjdzie nie tylko na pecety, lecz również na PlayStation 4. Rozgrywka będzie się opierała na typowych dla gatunku bataliach pięciu na pięciu. Każda z postaci będzie posiadała swoje unikalne umiejętności, drużyny będą bronić swoich baz do których prowadzą trzy ścieżki. Za wygrane będziemy otrzymywać karty, które mają wpływ na umiejętności naszego bohatera. Dopasowywania tali jest pomocne w przypadku konkretnych typów wyzwań.

Gigantic

Gigantic

Na tle konkurencji Gigantic wyróżnia się w szczególności wyjątkową oprawą graficzną. Wygląda mniej więc tak jakby Okami spotkało się z Team Fortress 2 i wyszyło z tego dziecko w postaci tej produkcji. Kolejną wyróżniającą elementem jest fakt, iż walczymy tylko na jednej linii przez co walki są bardzo dynamiczne. Wydawcą Gigantic będzie Microsoft, a jako iż ta firma nie jest zbyt widoczna na scenie e-sportowej można się domyślić, że dołożą oni wszelkich starań, aby ta produkcja zaistniała i nawiązała realną walkę zresztą znanych produkcji z tego gatunku.

Supernova

SuperNova

Osadzona w realiach science-fiction gra wraca do korzeni gatunku MOBA. Czyli jednostki wspierające nie będę produkowane automatycznie jak to zazwyczaj bywa w tego typu grach, lecz sami będziemy musieli sobie zadbać o odpowiednie wsparcie. Wraz z zdobywanym doświadczeniem otrzymujemy punkty, które przeznaczamy nie tylko na rozwój bohatera, ale również kontrolowanych minionów.

Warhammer 40,000: Dark Nexus Arena

Warhammer 40,000: Dark Nexus Arena

Aż dziwne, że dopiero po tylu latach ktoś w końcu zdecydował zebrać i połączyć całe uniwersum Warhammera i przenieść je do gry typu MOBA. Mimo to Dark Nexus zapowiada się naprawdę soczyście. Walka na zamkniętych arenach dwóch niewielkich grup graczy, postacie wyposażone w broń palną i pojedynki przypominające te z typowych strzelanek. A to wszystko obserwowane z lotu ptaka. Tytuł ten kładzie ponadto duży nacisk na współpracę z pozostałymi kompanami, samotny wilk nie poradzi sobie zbyt dobrze.

Polecane zestawy komputerowe do gier MOBA