Na rynku pojawiła się ciekawa seria komputerów profesjonalnych Morele Pro Studio. Składa się ona z wielu komputerów dostosowanych do pracy ze szczególnie wymagającymi narzędziami.

Zestawy mają spełnić wymagania użytkowników profesjonalnych, dla których osiągana moc obliczeniowa ma znaczenie szczególne. Nikt bowiem nie lubi czekać w nieskończoność na zakończenie renderowania grafiki czy też generowania modelu 3D. Obsługa programów specjalistycznych wymaga jednak specjalnie dostosowanego sprzętu, należącego do zupełnie innej kategorii niż to, z czym mamy do czynienia w przypadku komputerów uniwersalnych lub gamingowych.

Sklep Morele doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego przygotowana seria ma sprawić, że wybór właściwego urządzenia przestanie być problemem. Warto zaznaczyć, że składa się one z aż trzech modeli komputerów – Morele Pro Studio P1000, P2000 oraz P4000, które z kolei występują w sporej liczbie zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. W rezultacie, otrzymaliśmy dostęp do kilkudziesięciu pozycji, spośród których możemy dokonać wyboru sprzętu idealnego, dostosowanego do konkretnych zadań i potrzeb.

Oczywiści wszystko to, przynajmniej na razie, jest teorią. Warto ją sprawdzić poprzez analizę poszczególnych konfiguracji, a także testy wydajności i stabilności. Dzięki temu dowiemy się, czy promowane urządzenia rzeczywiście są warte zainwestowania w nich środków.

Morele Pro Studio – charakterystyka

Na początek warto wyjaśnić, do kogo komputery z serii Morele Pro Studio są kierowane. Jak wskazują materiały promocyjne, powinny zainteresować grafików, montażystów, projektantów stron internetowych, architektów i wszystkich specjalistów, którzy w swojej pracy używają programów specjalistycznych, do obsługi których potrzebują specjalnie dobranej maszyny.

To tyle słowem wstępu. Przyszedł czas na omówienie poszczególnych modeli. Najniższej w hierarchii znajduje się komputer Morele Pro Studio P1000, za który zapłacimy najmniej. Oczywiście nie musi oznaczać to, że jego możliwości są w jakiś sposób ograniczone. Wystarczy zresztą zwrócić uwagę na specyfikację najlepszego modelu, by dojść do wniosku, że mamy do czynienia z bardzo przyzwoitym komputerem profesjonalnym. Przynajmniej na papierze. Wrażenie robi przede wszystkim ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 2700X, który jest ceniony za bardzo wydajną pracę wielowątkową. W sklepie znaleźć można również konfiguracje wyposażone w układ Intel Core i7-9700K, który także korzysta z mocy ośmiu rdzeni.

Na obsługę wspomnianych programów pozwala również specjalistyczna karta graficzna Nvidia Quadro P1000 z 4 GB pamięci własnej. Do dyspozycji otrzymujemy również szybką pamięć RAM oraz wiele kombinacji dysków twardych.

Dane techniczne Morele Pro Studio P1000 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor AMD Ryzen 7 2700X
Karta graficzna Nvidia Quadro P1000 (4096 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 32 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD, do 1 TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 1xUSB typu C, 2xUSB 3.1, 4xUSB 2.0, 4xMini DisplayPort, 1xHDMI, 1xS/PDIF Optyczne, 5xwejście audio, 1xRJ-45
Obudowa okno,  1xUSB typu C, 2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 3 wentylatory
Wymiary szerokość: 233 mm, głębokość: 543 mm, wysokość: 465 mm
Waga 12,4 kg
Zasilacz 650 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 5999 zł do 10 044,66 zł

Jeśli zależy Wam na jeszcze większej mocy obliczeniowej i lepszej obsłudze najbardziej wymagających programów, powinniście przeanalizować możliwości komputera Morele Pro Studio P2000. W jego przypadku możemy mówić o podzespołach z półki wyżej. Wymienić należy przede wszystkim procesor Intel Core i9-9900K z odblokowanym mnożnikiem, a także kartę graficzną Nvidia Quadro P2000 z 5 GB własnej pamięci. Wyższe parametry przekładają się oczywiście na lepszą wydajność.

Dane techniczne Morele Pro Studio P2000 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor Intel Core i9-9900K
Karta graficzna Nvidia Quadro P2000 (5120 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3200, maksymalnie 32 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD, do 1 TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 1xUSB typu C, 2xUSB 3.1, 4xUSB 2.0, 1xHDMI, 4xDIsplayPort, 1xS/PDIF Optyczne, 5xwejście audio, 1xRJ-45,
Obudowa okno,  1xUSB typu C, 2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 3 wentylatory
Wymiary szerokość: 233 mm, głębokość: 543 mm, wysokość: 465 mm
Waga 12,4 kg
Zasilacz 650 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 7877,99 zł do 11 053,30 zł

To jednak nie wszystko. W sklepie znajduje się bowiem jeszcze jeden sprzęt. Morele Pro Studio P4000 to potężna maszyna, która powinna zadowolić najbardziej wymagających użytkowników poszukujących urządzenia do pracy serwerowej, graficznej, projektowej etc. Wzrok przykuwa przede wszystkim szalenie wydajny procesor AMD Ryzen Threadripper 2950X, którego specyfikacja wskazuje na wykorzystanie aż szesnastu fizycznych rdzeni. Do tego dochodzi również karta graficzna Nvidia Quadro P4000 z 8 GB pamięci.

Co to wszystko oznacza? Że mamy do czynienia z komputerem o ogromnej wydajności, dla którego żadna praca nie powinna być wyzwaniem. Kierowana jest on przede wszystkim do dużych firm, które budują własne centrum IT.

Dane techniczne Morele Pro Studio P4000 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor AMD Ryzen Threadripper 2950X
Karta graficzna Nvidia Quadro P4000 (8912 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3200, maksymalnie 64 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD, do 1 TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 1xUSB typu C, 8xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 4xDisplayPort, 1xS/PDIF Optyczne, 5xwejście audio, 1xRJ-45,1xPS/2
Obudowa okno,  1xUSB typu C, 2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 3 wentylatory
Wymiary szerokość: 233 mm, głębokość: 543 mm, wysokość: 465 mm
Waga 12,4 kg
Zasilacz 650 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 13 599 zł do 16 380,69 zł

Choć do czynienia mamy z serią specjalistyczną, producent zasługuje na pochwałę za przygotowanie wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Pozwala nam to oczywiście na dobór rozwiązań do konkretnych zadań, realizowanych podczas pracy. Jest to także doskonała okazja do tego, aby zakupić sprzęt mieszczący się w naszym budżecie. Nie zawsze jest to możliwe. Wiele serii z tej kategorii jest dość sztywna pod względem doboru podzespołów, toteż klienci nie mogą liczyć na zbyt dużą dowolność zakupu.

Morele Pro Studio – wydajność w programach specjalistycznych

Na papierze, każda opisana wyżej konfiguracja prezentuje się bardzo obiecująco. Liczyć możemy na naprawdę wydajne działanie, dzięki któremu praca specjalistyczna powinna okazać się jak najbardziej możliwa. Zanim jednak rzucimy się w wir zakupowy, warto sprawdzić, jak oferowane komputery sprawdzają się w praktyce. Nie raz bowiem bywało, że z pozoru potężna maszyna okazała się wydmuszką, która ładnie wygląda, ale w rzeczywistości ma problemy z obsługą wielu procesów.

Oczywiście wiele zależy od wybranej konfiguracji, jednak w przypadku serii Morele Pro Studio możemy mówić o naprawdę sporych możliwościach. Model najniższy, a więc Pro Studio P1000 okażę się dobrym wyborem dla średnich firm i freelancerów, którzy zajmują się między innymi obróbką grafiki czy też tworzeniem rozmaitych projektów. Zamontowany procesor, czyli AMD Ryzen 7 2700X w testach diagnostycznych Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 177 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1817 punktów w trybie wielowątkowym, co doskonale pokazuje, że nie powinien mieć on problemów z żądnych programem specjalistycznym. Bardzo przyzwoicie prezentuje się także karta graficzna Quadro P1000, która w 3DMark 11 Performance GPU uzyskała około 6000 punktów.

W przypadku bardzie wymagających operacji, bardzo dobrze sprawdzi się jedna z konfiguracji Pro Studio P2000. Głównie dlatego, że korzysta ona z bardzo wydajnej karty graficznej Quadro P2000 z 5 GB pamięci własnej. Jej wynik w 3DMark 11 Performance GPU oscyluje wokół 10 000 punktów, co dobrze oddaje jej możliwości. Nie bez znaczenia jest także dobór procesora. Intel Core i9-9900K w Cinebench R15 uzyskał kolejno 219 i aż 2081 punktów. Połączeniu obu podzespołów zapewnia wydajność, którą mogą pochwalić się najlepsze komputery specjalistyczne.

Na najwyższej półce znajduje się natomiast zestaw Morele Pro Studio P4000. W jego przypadku trudno mówić o jakichkolwiek ograniczeniach. Procesor AMD Ryzen Threadripper 2950X to jeden z najlepszych układów dostępnych na rynku. Został on przystosowany do najcięższej pracy, związanej z wykonywaniem ogromnej ilości operacji w tym samym momencie. W omawianych testach uzyskał on 3187 punktów w trybie jednowątkowym, co mówi samo za siebie. To samo tyczy się karty graficznej Nvidia Quadro P4000.

Warto zaznaczyć również to, że choć wymienione wyżej karty graficzne zostały przystosowane do obsługi programów specjalistycznych, ich wydajność okaże się wystarczająca także w grach. Mowa tu zwłaszcza o modelach P2000 i P4000, które poradzą sobie z każdą nową produkcją z segmentu AAA.

Morele Pro Studio – dyski twarde

Zróżnicowanie omawianych zestawów komputerowych dotyczy nie tylko najważniejszych podzespołów. Jak wiadomo, w pracy kreatywnej niezwykle ważna jest również przestrzeń dyskowa, która powinna zapewniać nie tylko możliwość przechowywania sporej ilości plików, ale również sprawną obsługę systemu operacyjnego oraz wszelkich kluczowych operacji. Dzięki temu, użytkownicy nie będą zmuszeni do zakupu dysków zewnętrznych.

W przypadku Morele Pro Studio możemy mówić o dostępie do wielu kombinacji. Co najważniejsze, obejmują one każdy rodzaj dysku twardego. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić komputer wyposażony w dysk talerzowy (pojemność nawet 4TB), a także dyski półprzewodnikowe – mowa tu zarówno o modelach SATA III, jak i PCIe. Wszystko to pozwala złożyć szalenie rozbudowany zestaw, który sprawdzi się w każdej pracowni.

Morele Pro Studio – funkcjonalność i możliwości rozbudowy

Oczywiście komputery specjalistyczne nie powinny być oceniane wyłącznie pod kątem czystej wydajności. Co nam bowiem po sprzęcie, który co prawda poradzi sobie z obsługą najbardziej wymagających programów, ale nie pozwoli na podłączenie odpowiednich urządzeń peryferyjnych.

Stanowisko pracownicze podczas pracy kreatywnej zazwyczaj składa się z kilku monitorów, jednej lub dwóch klawiatur, tabletu graficznego, urządzenia wielofunkcyjnego i wielu innych elementów, które są podłączane do komputera. Jeśli jego zestaw portów i złączy okażę się niewystraczający, będziemy zmuszeni skorzystać z przejściówek i rozdzielaczy, co nie zawsze jest wygodne.

Wszystko to sprawia, że przed wyborem konkretnego sprzętu dostępnego na rynku, warto dokładnie przenalizować jego opis, a także zwrócić uwagę na pozycje w specyfikacji, które do tej pory pomijaliśmy. Na szczęście w przypadku komputerów Morele Pro Studio nie musimy martwić się żadnymi ograniczeniami pod tym względem. Nawet najtańsze wersje zostały wyposażone w zestawy wejść, które zawierają wiele portów USB oraz złączy wideo. Podłączenie wielu monitorów również nie powinno być problemem.

Kolejnym atutem omawianej serii są spore możliwości rozbudowy zestawów. Jak już zostało wspomniane, w komputerach zamontowanych może zostać wiele dysków twardych. Producent zapewnia nam również dostęp do wolnych kości RAM. Wszystko to sprawia, że raz zakupiony sprzęt może być dalej rozwijany, dzięki czemu okaże się on inwestycją na lata. Biorąc pod uwagę to, jakie środki często pochłania zakup sprzętu specjalistycznego i jak szybko zmieniają się wymagania sprzętowe poszczególnych programów, jest to dobra informacja.

Morele Pro Studio – stabilność działania

Wysoka wydajność, funkcjonalność i możliwość rozbudowy to jednak nie wszystko. W przypadku tak wydajnych komputerów często problem stanowi utrzymanie stabilnego działania niezależnie od poziomu generowanego obciążenia. Gdy dochodzi do realizacji szczególnie zaawansowanych operacji, komputer zaczyna się „dławić”, co przekłada się na wahania ogólnej wydajności. Mogą być one chwilowe lub wręcz przeciwnie, dlatego warto celować w sprzęty, które dobrze radzą sobie w zmiennych warunkach.

Warto w tym miejscu nadmienić, że zestawy Morele Pro Studio zostały pod tym względem dokładnie przetestowane. Sprawdzane były między innymi generowane temperatury i napięcie. Cały proces dostosowywania sprzętu sprawił, że oferowane konfiguracje są w stanie zapewnić stabilne działanie w każdych warunkach, niezależnie od tego, jakie zadania realizujemy. Nie musimy obawiać się wspomnianego dławienia przy renderowaniu, montowaniu filmów, tworzeniu projektów architektonicznych czy też realizacji zadań serwerowych. Co równie ważne, komputery przez cały czas pozostają stosunkowo ciche. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele maszyn z tej kategorii ma tendencję do generowania sporego hałasu podczas pracy na najwyższych obrotach. Nie jest to zbyt przyjemne doświadczenie.

Morele Pro Studio czy X-kom Pro?

Wybór komputera specjalistycznego nie powinien być przypadkowy, nie może również zostać dokonany bez dokładnej analizy wszystkich dostępnych opcji do wyboru. Mając to na uwadze, warto porównać komputery Morele Pro Studio z inną serią z tej samej kategorii. Mowa tu o zestawach X-kom Pro, które kierowane są do podobnej grupy odbiorców.

Już na początek warto podkreślić, że najlepsze modele proponowane przez sklep X-kom są znacznie droższe od tego, o czym mówiliśmy wcześniej. Najdroższe komputery kosztują  bowiem ponad 20 tysięcy złotych, dlatego niewielu będzie na nie stać. Jeśli chodzi o podzespoły, producent zdecydował się na użycie nie tylko kart Nvidia Quadro, ale również GeForce RTX, które nie są dostosowane wyłącznie do pracy specjalistycznej.

Oferta Morele wydaje się bardziej sprecyzowana, dlatego powinna zadowolić profesjonalistów poszukujących sprzętów do konkretnych zadań. Co równe ważne, lepiej wypadają komputery z niskiej półki cenowej. W przypadku modeli X-kom wykorzystana została bowiem słabsza karta graficzna Nvidia Quadro P400.

Morele Pro Studio – podsumowanie, czy warto?

Skoro omówiliśmy już specyfikacje poszczególnych modeli, a także najważniejsze atuty, możemy przejść do końcowej oceny. Na wstępie warto pochwalić producenta za przygotowanie niezwykle zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Dzięki temu, klient może dobrać konkretne podzespoły do swoich potrzeb, a także zdolności finansowych.

Seria składa się zarówno z komputerów do pracy półprofesjonalnej, jak i do realizacji najbardziej rozbudowanych procesów, co zresztą potwierdzają specyfikacje oraz testy najlepszych konfiguracji sprzętowych. Nie można zapomnieć także o przydatnych zestawach portów i złączy, a także wielu możliwościach rozbudowy zestawu. Do tego dochodzi również doskonała stabilność działania, niezależnie od generowanego obciążenia. Wszystko to sprawia, że komputery Morele Pro Studio są jak najbardziej warte zainteresowania.

Morele Pro Studio – najważniejsze zalety:

  • doskonała wydajność,
  • mnóstwo konfiguracji sprzętowych do wyboru,
  • komputery zostały bardzo dobrze dostosowane do pracy w różnych warunkach,
  • wysoka funkcjonalność dzięki rozbudowanym zestawom portów i złączy,
  • szeroki zakres cenowy,
  • wiele możliwości rozbudowy zestawów.