Szukacie uniwersalnych komputerów do domu lub biura? Sklep Morele przygotował serię specjalnie dla Was. Z czego się składa i czy rzeczywiście warto się nią zainteresować? Sprawdziliśmy to!

Mowa jest o komputerach Morele Media Center, których największych atutem ma być wszechstronność. Do kogo są kierowane? Z poszczególnych zestawów powinni skorzystać użytkownicy domowi, którzy poszukują zestawu do codziennej pracy, nauki i zabawy, ale również biura. Urządzenia mają zagwarantować stabilną obsługę pakietów biurowych, programów administracyjnych, projektowych i wielu innych. Mówiąc krótko – Morele Media Center to multimedialne sprzęty, które sprawdzą się zarówno w pracy, jak i w domu.

Tak przynajmniej wynika z opisów przygotowanych przez producenta. Postanowiliśmy to sprawdzić, analizując poszczególne zestawy pod kątem ich wydajności, kultury pracy, a także możliwości ich rozbudowy. Pod uwagę wzięliśmy także funkcjonalność oferowanych komputerów, tak aby upewnić się, czy na pewno poradzą sobie w różnych warunkach. Rezultat naszych testów widoczny jest poniżej. Zapraszamy do lektury!

Morele Media Center – charakterystyka

Żeby wprowadzić Was nieco w temat, zaczniemy od dokładnego opisania serii, dzięki czemu będziemy wiedzieć, z czym mamy do czynienia. Jak już zostało wspomniane, seria Morele Media Center składa się z maszyn multimedialnych i biurowych. Przygotowane zostały trzy modele – M100, M300 oraz M500. Różnią się one oczywiście zastosowanymi podzespołami.

Co jednak bardzo istotne, każdy model jest oferowany w kilkudziesięciu wersjach. Producent skorzystał bowiem ze sporej liczby procesorów i kart graficznych. Do tego dochodzi zróżnicowanie pod względem pamięci RAM, montowanych dysków twardych, a także zestawów portów i złączy. Wszystko to przekłada się na prawie 600 zestawów komputerowych, z których korzystać mogą klienci o różnych wymaganiach i potrzebach. Już sam to zasługuje na pochwałę. Rzadko bowiem zdarza się, by sklepy gwarantowały nam tak dużą wolność wyboru.

Przejdźmy już jednak do konkretnych sprzętów. Jak można się domyślić, Morele Media Center M100 to model potencjalnie najtańszy, wyróżniający się podzespołami o najniższej wydajności Zestawy mają okazać się wystarczające do efektywnej pracy biurowej, ale również rozrywki multimedialnej. Do wyboru mamy wiele konfiguracji, których ceny zaczynają się do 1199 złotych.

Czym się wyróżniają? Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na niskonapięciowe procesory, dostarczone przed AMD oraz Intela. W pierwszym przypadku uwagę warto zwrócić zwłaszcza na układ AMD Ryzen R5 2400G, który został wyposażony w cztery fizyczne rdzenie. Jeśli chodzi o ofertę Intela, wybór padł na procesor Intel Pentium Gold G5400. Do tego wszystkiego dochodzą zintegrowane karty graficzne, pamięć RAM typu DDR4, a także różne kombinacje dysków twardych. W większości przypadków liczyć możemy na połączenie dysku HDD (pojemność od 1 TB do 4 TB) oraz SSD (maksymalnie 1 TB). Poniżej przedstawiamy szczegółową specyfikację najlepszego modelu z serii.

Dane techniczne Morele Media Center M100 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor AMD Ryzen R5 2400G
Karta graficzna jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 16 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 4xUSB 3.1, 2xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, 3xwejście audio, 1xRJ-45, 2xPS/2, napęd DVD-RW
Obudowa okno,  2xUSB 3.0, 1 wentylator
Wymiary szerokość: 199 mm, głębokość: 443 mm, wysokość: 447 mm
Waga 4,76 kg
Zasilacz 450 W
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 1199 zł do 3147,71 zł

Całość, przynajmniej na papierze, zagwarantuje nam stabilną pracę biurową, a także czerpanie przyjemności z materiałów multimedialnych i sieciowych. Jeśli jednak oczekujecie czegoś więcej, powinniście zainteresować się „wyższą” serią, a mianowicie Morele Media Center M300.

Największą pozytywną zmianą jest obecność dedykowanych kart graficznych. I to nie byle jakich – w najlepszych zestawach znajdziemy jednostki AMD Radeon RX 570 lub Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Do tego dochodzą przyzwoite procesory Intel Core i3-8100 oraz AMD Ryzen 3 1200. Wszystko to pozwoli na obsługę bardziej wymagających programów (na przykład do obróbki grafiki), a także wielu ciekawych gier.

Dane techniczne Morele Media Center M300 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor Intel Core i3-8100
Karta graficzna AMD Radeon RX 570 (8192 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 16 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 2xUSB 3.1, 4xUSB 2.0, 2xHDMI, 1xVGA, 1xDVI-D, 1xDVI, 3xDisplayPoty, 3xwejście audio, 1xRJ-45, 1xPS/2, napęd DVD-RW
Obudowa okno,  2xUSB 3.0, 1 wentylator
Wymiary szerokość: 199 mm, głębokość: 443 mm, wysokość: 447 mm
Waga 4,76 kg
Zasilacz 500 W, certyfikat 80 PLUS Bronze
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 1678,74 zł do 3992,96 zł

Pozostaje już tylko najmocniejszy zestaw Morele Media Center M500, który także dostępny jest w sporej liczbie konfiguracji sprzętowych. W tym przypadku możemy liczyć na intensywną pracę biurową, z wykorzystaniem rozbudowanych narzędzi projektowych, a także obsługę nowych gier z segmentu AAA. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu dedykowanych kart graficznych. Do wyboru mamy 3 więcej niż przyzwoite jednostki – GeForce GTX 1050 Ti, GTX 1650, a także AMD Radeon RX 570. Również procesory (i5-9400F oraz Ryzen R5 2600) dają radę.

Dane techniczne Morele Media Center M500 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor AMD Ryzen R5 2600
Karta graficzna AMD Radeon RX 570 (8192 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 16 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 2xUSB 3.1, 4xUSB 2.0, 2xHDMI, 1xDisplayPort, 1xVGA, 1xDVI-D, 1XDVI, 3xwejście audio, 1xRJ-45, 2xPS/2, napęd DVD-RW
Obudowa okno,  2xUSB 3.0, 1 wentylator
Wymiary szerokość: 199 mm, głębokość: 443 mm, wysokość: 447 mm
Waga 4,76 kg
Zasilacz 450 W
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 2449 zł do 4361 zł

Do czynienia mamy tylko z 3 zestawami, które jednak są oferowane w tak wielu wersjach, że możemy liczyć na niezwykle szeroki wybór. Dostosowanie każdego istotnego elementu pozwala na złożenie zestawu, który pod względem sprzętowym będzie spełniał wszystkie kryteria, które mają dla nas znaczenie.

Morele Media Center – zastosowanie

Przedstawione wyżej zestawy i konfiguracje warto przyrównać do konkretnych programów i narzędzia, na obsługę których możemy liczyć w przypadku komputerów Morele Media Center. Seria urządzeń domowych i biurowych jest bardzo szeroka, często jednak producenci przypisują do niej sprzęty, które nijak mają się do potrzeb użytkowników. W rezultacie, otrzymane sprzęty bardziej irytują, aniżeli pomagają w codziennej pracy w biurze czy też podczas obsługi materiałów multimedialnych w domu.

Wspomniane zróżnicowanie wyboru różnych konfiguracji sprzętowych Media Center wydaje się rozwiązywać ten problem. Pozwala nam to bowiem dobrać dokładnie taki sprzęt, jakiego potrzebujemy. Małe firmy, a także osoby potrzebujące komputera do oglądania filmów, przeglądania zasobów internetowych czy też obsługi prostych programów biurowych, powinny zainteresować się modelami Media Center M100. Co najważniejsze, są one dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach (już od 1149 złotych). W ich przypadku najważniejsze wydają się niskonapięciowe procesory, które skutecznie redukują generowane obciążenie, zapewniając przy tym bardzo przyzwoite działanie. W przypadku wspomnianych zastosowań, okażą się naprawdę trafionym wyborem.

Osoby, którym zależy nie tylko na obsłudze pakietu MS Office, ale również na wydajnej pracy z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych programów graficznych i projektowych, powinny zainteresować się dwoma pozostałymi modelami, a więc Morele Media Center M300 oraz M500. Ich konfiguracje zostały przystosowane do obróbki grafiki i wideo, a także tworzenia rozmaitych projektów. Zapewniają to przede wszystkim dedykowane karty graficzne. Nie są to jednak jednostki z niskiej półki, jak to często bywa w wielu półprofesjonalnych komputerów. Karty wykorzystywane w tych zestawach potrafią naprawdę wiele. Doskonałym na to przykładem jest model AMD Radeon RX 570 z 8 GB pamięci własnej. Upora się on nie tylko ze wspomnianymi programami, ale również wieloma nowymi grami. Jakimi dokładnie? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Gra Niskie ustawienia graficzne Średnie ustawienia graficzne Wysokie ustawienia graficzne
The Division 2 160 FPS 85 FPS 65 FPS
F1 2019 240 FPS 125 FPS 110 FPS
Just Cause 4 115 FPS 85 FPS 60 FPS
Apex Legends 140 FPS 100 FPS 85 FPS
Darksiders III 210 FPS 130 FPS 100 FPS

Morele Media Center – jaką konfigurację wybrać?

Warto jeszcze na chwilę wrócić do najważniejszego atutu omawianej serii, a mianowicie ogromnej swobody wyboru jednej, najlepszej konfiguracji. Zdecydować możemy się na jeden z prawie 600 zestawów. Daje nam to ogromną bazę różnych kombinacji – na początku może to wprowadzić pewne zamieszanie, jeśli jednak zaczniecie filtrować wyniki pod względem interesujących Was podzespołów, zorientujecie się, z jak wielu opcji wyboru możecie skorzystać.

Komputery Morele Media Center zostały stworzone z wielu procesorów i kart graficznych, jednak nasz wybór może dotyczyć także pamięci RAM czy też dysków twardych – w tym przypadku liczba kombinacji jest naprawdę duża. Do tego dochodzą również zestawy portów i złączy. Pozwala to oczywiście dobór komputera do posiadanego budżetu.

To jednak nie wszystko, ponieważ producent zadbał nie tylko o bogactwo wyboru różnych konfiguracji sprzętowych, ale również o możliwość łatwej rozbudowy kupionych zestawów. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dołożyć pamięć RAM czy też zamontować dodatkowy dysk twardy. Dzięki temu, komputery Media Center okażą się zakupem na lata.

Zwłaszcza że omawiane sprzęty były przygotowywane z myślą o współpracy z wieloma urządzeniami peryferyjnymi. Wyposażenie ich w wiele wejść wideo i portów USB sprawiło, że komputery te pozwolą na stworzenie kompleksowego stanowiska pracowniczego. Bez problemu podłączymy kilka monitorów, drukarkę, skaner, huby USB, zewnętrzne dyski twarde i wiele, wiele więcej. Wszystko to przekłada się na szeroką funkcjonalność, której często brakuje zestawom biurowym i multimedialnym.

Morele Media Center – testy stabilności

Kolejnym problemem w przypadku wielu grup sprzętowych oferowanych na rynku są wahania stabilności ich działania. Często bywa tak, że komputer jest funkcjonalny tylko do pewnego stopnia. Dotyczy do przede wszystkim zestawów, które teoretycznie powinny pozwolić na pracę z użyciem bardziej rozbudowanych programów graficznych i projektowych. Gdy generowane obciążenie osiągnie pewien poziom, zaczynają się schody. Zamontowane zasilacze i układy chłodzenia po prostu nie dają rady, przez co pojawiają się trudności we właściwym działaniu urządzeń.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto decydować się na komputery, które przeszły restrykcyjne testy wydajności. Możemy na to liczyć w przypadku serii Morele Media Center. Zostały one dokładnie sprawdzone pod względem generowanych temperatur i wartości napięcia na różnych poziomach obciążenia. Mowa tu zarówno o spoczynku, jak i pracy na najwyższych obrotach. Daje nam to pewną gwarancję niezawodności, z której zadowoleni powinni być zarówno użytkownicy biurowi, jak i domowi.

Morele Media Center czy X-kom H&O?

Jak zostało wspomniane na początku tekstu, rynek komputerów do domu i biura jest bardzo rozbudowany, co wiąże się oczywiście z dostępnością wielu serii komputerów o podobnym zastosowaniu. W tę samą grupę klientów celuje również sklep X-kom, który przygotował 3 zestawy komputerowe Home&Office. Modele 100, 200 oraz 300 mają spełnić wymagania zarówno użytkowników domowych, jak i biurowych. Jak wypadają one na tle tego, co oferuje nam Morele?

Na początku należy wspomnieć o tym, że konfiguracji od X-koma jest mniej. Wybrać możemy bowiem spośród „zaledwie” 227 różnych zestawów, co  daje nam liczbę ponad dwa razy mniejszą od oferty Morele. Jeśli chodzi o podzespoły, znaleźć można wiele podobieństw. Klienci dostali możliwość wyboru wielu procesorów Intela ósmej i dziewiątej generacji, a tak AMD z serii Ryzen 5. Do tego dochodzą dedykowane karty graficzne Radeon i GeForce. Ponownie, wybór jest nieco mniej okazały niż w przypadku Morele Media Center, choć nie powinniśmy narzekać na brak opcji.

Warto podkreślić również, że Morele oferuje więcej komputerów z najniższej półki cenowej (poniżej 1500 złotych). Oczywiście wybór poszczególnej konfiguracji okaże się sprawą mocno indywidualną, jednak warto podkreślić, że seria Morele Media Center prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, chociażby ze względu na wspominaną już ogromną swobodę wyboru poszczególnych konfiguracji sprzętowych.

Morele Media Center – podsumowanie, czy warto kupić?

Tak zwane komputery wszechstronne kierowane są do bardzo szerokie grupy potencjalnych odbiorców. Swoje sprzęty znajdą tu użytkownicy domowi, biura, małe i średnie firmy, a także freelancerzy. Mnogość funkcji, jakie mają spełniać, sprawia, że często trudno o komputer dopasowanych do konkretnych zadań, zwłaszcza jeśli mowa jest o programach półprofesjonalnych i profesjonalnych, które wymagają określonej mocy obliczeniowej.

Seria Morele Media Center wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Oferta składająca się z niemal 600 pozycji pozwala na dobór sprzętu do każdego zastosowania. Niezależnie od tego, czy interesuje nas obsługa pakietu MS Office, oglądanie filmów, granie czy też obróbka grafiki bądź wideo. Rozbudowany konfigurator pozwala na wybór każdego podzespoły. Jest to istotne zarówno ze względu na osiąganą wydajność, jak i nasze możliwości finansowe.

Oczywiście swoboda wyboru to nie wszystko. Warto podkreślić, że komputery Morele Media Center wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Przeszły one bardzo rozbudowane testy stabilności, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie zawiodą nas w kluczowych momentach. Na pochwałę zasługują również bogate możliwości rozbudowy zakupionych zestawów, a także bardzo szeroki zakres cenowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, śmiało można stwierdzić, że seria Morele Media Center jest jak najbardziej godna polecenia. Uwagę warto zwrócić na wiele pozytywnych opinii użytkowników, którzy często chwalą poszczególne konfiguracje sprzętowe.

Morele Media Center – najważniejsze zalety:

  • bogaty wybór oferowanych zestawów,
  • wydajność podzespołów w poszczególnych konfiguracjach,
  • wysoka jakość wykonania,
  • stabilność działania potwierdzona testami,
  • swoboda w rozbudowie zestawów komputerowych,
  • ogrom zastosowań – od obsługi pakietu biurowego po gry, multimedia i rozbudowane programy graficzne i projektowe,
  • szeroki zakres cenowy – na zakup sprzętu mogą pozwolić sobie nie tylko firmy z dużym budżetem, ale również małe przedsiębiorstwa, a także freelancerzy.