Mass Effect: Andromeda to najnowsza gra z niezwykle popularnej serii Mass Effect. Gra ma została zaprezentowana 23 marca.

Mass Effect: Andromeda recenzja/opinie

Za Mass Effect: Andromeda odpowiedzialne jest studio BioWare. Tym razem twórcy zdecydowali się poniechać zaprezentowania historii komandora Sheparda wraz ze świtą, a na jego miejsce umieścić zupełną nowość. Gracze wcielą się bowiem w samodzielnie wykreowanego na początku bohatera, który stanie na czele zupełnie innej drużyny.

Tytuł odchodzi od wyborów moralnych oraz opartych na nich relacji, na rzecz nieco zmodyfikowanego systemu dialogowego. Gracz będzie skazany na wybieranie między „złem a złem”. Wobec tego system rozgrywki przestanie oceniać gracza oraz jego decyzje, a rozgrywka przybierze neutralny stosunek do dokonywanych wyborów.

Mass Effect: Andromeda recenzja

Fabuła gry skupi się na galaktyce Andromedy, która to jest największą galaktyką Gromady Helejosa. W galaktyce występuje wiele ras, między innymi: asari, turian, krogan, salarian. Ludzie są tutaj jedynie gośćmi.

Ludzkość znalazła się w tym miejscu w wyniku 600-letniej podróży, która oparta była na czterech statkach transportowych Ark oraz jednostki dowodzącej Nexus. Twórcy gry w sprytny sposób obeszli wydarzenia, które rozegrały się w Mass Effect 3 – ludzie biorący udział w ekspedycji byli w stanie kriostazy, wobec czego nic nie wiedzieli o wydarzeniach mających miejsce w tym czasie.
Wracając do głównego bohatera. Jego nazwisko brzmieć będzie Ryder. Jest to nawiązanie do osobistości realnie związanej z podróżami w kosmos – Sally Ride. Głównym zadaniem bohatera, nad którym obejmiemy prowadzenie, jest znalezienie nowego domu ludzkości – wobec czego nazywany jest Pionierem. Każdy statek Ark posiada własnego Pioniera.

Mass Effect: Andromeda recenzja 2

Twórcy powrócili do misji lojalnościowych, związanych z towarzyszami głównego bohatera. Każda z misji lojalnościowych rozgrywana będzie w specjalnie zaprojektowanych w tym celu lokacjach. Poza tym gracz może bez przeszkód rozwijać relacje ze swoimi towarzyszami zarówno pojedynczo, jak i relacje grupowe.

W przygodzie Ryderowi towarzyszyć będą: dwóch ludzi, turianka, asari i kroganin. Pierwszym z ludzi jest Cora Harper. Jest to osoba, która jest z głównym bohaterem od samego początku. Jest biotyczką, odbyła czteroletnią służbę u komandosów asari, przestrzega regulaminu i dyscypliny.

Kolejnym człowiekiem w drużynie jest Liam. On również jest z bohaterem od samego początku. Liam jest byłym policjantem. Optymistyczny specjalista od zabezpieczeń i sytuacji kryzysowych. Łatwo się denerwuje, jednak na ogół posiada pogodne usposobienie.

Mass Effect: Andromeda recenzja 3

Kroaganin zwany Drak to doświadczony i stary weteran, który znalazł się w galaktyce Andromeda na długo przed ludźmi. Turianką jest Vetra, z którą pierwszy kontakt mamy na statku Nexus. Rasę asari reprezentuje PeeBee. PeeBee można określić jako entuzjastycznego i swobodnego wolnego ducha, który wyrwał się ze statku Nexus, aby samodzielnie eksplorować galaktykę.
W kwestii walki gra Mass Effect: Andromeda nie odbiega od poprzednich odsłon cyklu. Nadal mamy do czynienia z TPSem z elementami RPG. Świat gry jest niestety ograniczony, poruszać możemy się wyłącznie po utartych ścieżkach i obszarach przygotowanych przez twórców.

Tytuł napędzany jest przez silnik Frostbite. Oprogramowanie ma zapewnić niesamowite doznania audiowizualne, które również będziemy mogli podziwiać na VR. Kwestia ta nie jest do końca zatwierdzona, jednak wszystko wskazuje na to, że niedługo po premierze Mass Effect: Andromeda powstanie Mass Effect VR.

Podsumowanie

Mass Effect: Andromeda będzie bez wątpienia świetną, kolejną odsłoną cyklu. Gra uzyskuje świetne noty. Gracze, eksperci i redakcje growe z całego świata wyczekują tego doskonale zapowiadającego się tytułu. Zdecydowanie jest na co czekać, a premiera już niebawem.

Nasza ocena 8,5/10

Ranking laptopów do Mass Effect: Andromeda