Porównujemy ze sobą dwie rodziny laptopów biznesowych – na którą z nich warto się zdecydować?

Modele Lenovo ThinkPad oraz HP EliteBook kierowane są przede wszystkim do firm, freelancerów, a także profesjonalistów. Niektóre modele urządzeń okażą się dobrym wyborem także do standardowego użytku domowego.

Warto podkreślić, że obie serie są niezwykle rozbudowane. Przez ostatnie kilka lat na rynku pojawiło się mnóstwo laptopów, zróżnicowanych pod względem użytych podzespołów i jakości wykonania. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować ofertę obu producentów, by na końcu zawyrokować, który z nich ma do zaoferowania więcej.

Lenovo ThinkPad

Zaczniemy od producenta z Chin. Seria ThinkPad jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych – znajdują się w niej laptopy biznesowe, stacje robocze, urządzenia o podwyższonej wydajności, a także modele ultramobilne. Poniżej prezentujemy laptopy, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród konsumentów.

  • ThinkPad X1 – na rynku dostępne są modele Carbon oraz Extreme – pierwsze to urządzenia biznesowe, natomiast drugie to mobilne stacje robocze. Do czynienia mamy ze sprzętem klasy premium. Potwierdzają to ceny poszczególnych modeli (od 7500 zł do nawet 15000 złotych), a także jakość ich wykonania. Użytkownicy mogą liczyć na doskonałą wytrzymałość, solidny osprzęt, wysokiej jakości matryce, a także wydajne podzespoły (m.in. Intel Core i7-8550U i Nvidia GeForce GTX 1050 Ti). Są to laptopy 15-calowe.
  • ThinkPad T470 – klasyczne laptopy biznesowe, wyróżniające się ciemną, elegancką stylistyką i obudowami wzmocnionymi włóknem szklanym. Występują na rynku w wersjach z 14-calowymi matrycami IPS i procesorami Intela siódmej generacji. Do tego dochodzi pamięć RAM typu DDR4 i dyski twarde SSD M.2. Laptopy korzystają ze zintegrowanej jednostki GPU. Kosztują około 5-6 tysięcy złotych.
  • ThinkPad T480nowsza seria urządzeń biznesowych. Zyskały one przede wszystkim nowsze procesory – wybór padł na układy Intela ósmej generacji. Do tego doszły również konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce MX150. Cena? Od 5500 do 9000 złotych.
  • ThinkPad P1mobilne stacje robocze, które bardzo dobrze sprawdzą się podczas tworzenia rozbudowanych projektów, animacji 3D i realizacji wielu zaawansowanych operacji. Wszystko to gwarantują karty graficzne z serii Nvidia Quadro P. Dodać do tego należy super wydajne procesory Intela ósmej generacji i wysokiej jakości matryce Full HD oraz 4K. Ceny laptopów wahają się od 10 do 18 tysięcy złotych.

  • ThinkPad P51 – tym razem mamy do czynienia z laptopami, które korzystają z procesorów Intela do użytku serwerowego (mowa o układach z serii Xeon E). Na wyposażeniu znalazły się również karty graficzne Nvidia Quadro M, toteż posłużą do obsługi specjalistycznych programów i narzędzi.
  • ThinkPad P52wyższa numeracja oznacza porzucenie układów Intel Xeon na rzecz bardziej uniwersalnych model Intel Core ósmej generacji. Użytkownicy mogą skorzystać również z niezwykle wydajnych kart graficznych Nvidia Quadro P, które zostały przystosowane do zadań specjalistycznych. Do tego dochodzi również wysokiej jakości matryca i szybkie dyski twarde.

HP EliteBook

Jeśli chodzi natomiast o urządzenia amerykańskiego producenta, do czynienia mamy ze sprzętem bardzo podobnym. Albo przynajmniej kierowanym do podobnej grupy odbiorców – w ofercie znajdziemy bowiem modele typowo biznesowe, ale również ultramobilne i super wydajne.

  • HP EliteBook 840 G5uniwersalne laptopy biznesowe, które dzięki kompaktowym wymiarom, 14-calowej matrycy i małej wadze doskonale sprawdzają się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Za wydajność urządzeń odpowiadają układy Intela ósmej generacji, pamięć RAM DDR4 i dyski SSD M.2. Kosztują około 6-7 tysięcy złotych.

  • HP EliteBook 840 G2 – nieco starsze, lecz nadal bardzo wydajne ultrabooki biznesowe, kierowane przede wszystkim do profesjonalistów. Co ważne, na rynku dostępne są modele z dedykowaną kartą graficzną, która zapewni stabilną obsługę narzędzi projektowych.
  • HP EliteBook 840 G3 – kolejne laptopy o ultramobilnym charakterze. Są one cenione przede wszystkim za wysoką jakość wykonania, a także wykorzystanie wydajnych podzespołów o niskim poborze energii (mowa tu między innymi o procesorze Intel Core i7-8550U).
  • HP EliteBook 840 G1 – obecnie sprzedawany przede wszystkim w outlecie. Wykorzystuje nieco przestarzałe już podzespoły, które jednak nadal okażą się wystarczające do obsługi podstawowych programów biznesowych. Największym atutem serii jest oczywiście niska cena urządzeń.

Laptop Lenovo czy HP – który wybrać?

Obie firmy mają do zaproponowania bardzo zróżnicowaną ofertę produktową. W przypadku laptopów Lenovo, możemy liczyć na bogaty wybór urządzeń specjalistycznych, które zostały dostosowane do obsługi rozbudowanych programów projektowych. Producent z USA jest natomiast ceniony przede wszystkim za dostęp do uniwersalnych laptopów biznesowych, dobrze sprawdzających się przy biurku i w podróży – jeśli więc szukacie takich sprzętów, wybierzcie HP.