Na platformie Steam istnieje możliwość dzielenia się własną biblioteką gier z znajomymi lub rodziną. Funkcja ta jest bardzo użyteczna, ale nie do końca prosty sposób jej aktywacji, mało użytkowników korzysta z niej. W tym poradniku, krok po kroku przedstawimy w jakis sposób aktywować usługę Steam Family Sharing.

Zanim zaczniemy, warto jest przypomnieć, że w Steam Family Sharing nie jesteśmy w stanie udostępnić pojedynczego tytułu, a jedynie całą kolekcje. Udostępnione produkcje pojawią się w nowej zakładce i wtedy, gdy inny użytkownik uruchomi grę, my nie będziemy w stanie nic włączyć na Steamie. Możemy za to wysłać prośbę o „oddanie” gry, wtedy osoba, która wypożycza od nas grę, będzie miała 10 minut na zapis rozgrywki, a po tym czasie gra się wyłączy.

Kolejnym ograniczeniem jest fakt, iż udostępnić swoją bibliotekę możemy na 10 komputerach oraz 5 kontach. Dodatkowo należy też zaznaczyć, że nie wszystkie gry na Steam mogą być wypożyczone, np. tytuły które wymagają dodatkowego klucza seryjnego lub dodatkowej subskrypcji.

Mając już za sobą ten przydługi wstęp, przechodzimy do właściwej części, czyli przedstawienia w jaki sposób uruchomić usługę Steam Family Sharing.

1. Włączamy Steama i logujemy się na swoje konto. Następnie z górnego menu wybieramy zakładkę Steam -> Ustawienia.

steam family sharing 1

2. W nowym oknie przechodzimy do zakładki „Rodzinne” i wybieramy „Autoryzuj ten komputer„.

steam family sharing 2

3. Następnie wybieramy górną zakładkę Steam -> Zmień użytkownika. W tym momencie na swoje konto loguje się członek rodzinny lub znajomy.

steam family sharing 3

4. Po zalogowaniu powtarzamy czynność, czyli przechodzimy do Ustawień ->Rodzinne i kilkamy „Autoryzuj ten komputer„. Następnie zaznaczamy użytkownika, któremu chcemy udostępnić bibliotekę.

steam family sharing 4

5. W ramach sprawdzenia, czy wszystko działa należy przelogować się na własne konto i uruchomić jedną z gier, które udostępnił nam znajomy. Jeśli wszystko zadziała oznacza to, że wszystko przebiegło pomyślnie.

Polecane gry na PC