Rozpadające się budynki, mroczne, pełne brudu i fetoru ulice, przemoc, która stała się codziennością i sposobem na skuteczne załatwienie każdej sprawy, oraz wszędobylski strach i bezradność, które nie opuszczają człowieka nawet na chwilę. Tak właśnie oczami twórców gry Observer wygląda V Rzeczpospolita Polska – państwo do złudzenia przypominające to, co znane jest z książki G. Orwella Rok 1984. W tak przygotowanej wizji świata mozolnie powstającego z kolan po wielkiej wojnie, przyjdzie nam wcielić się w postać detektywa Daniela Lazarskiego.

Observer minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3 (3.4 GHz) / AMD A8-6700 (3.1 GHz)
  • Pamięć operacyjna: 8 GB
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce 66 / AMD R9 270 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 7 / 8.1 / 10 64-bit
  • Wymagane miejsce na dysku HDD: 10 GB

Bloober Team, odpowiedzialny za produkcję tego tytułu, przygotował dla graczy intersującą mieszankę klasycznego kryminału w stylu noir połączonego z klimatem cyberpunka. Dzięki temu w trakcie swoich przygód nasza postać będzie napotykała na swojej drodze elementy rodem z PRL-u, zaaranżowane jako gadżety ponurej przyszłości. W ten sposób otrzymujemy możliwość poruszania się po uniwersum, które bardzo mocno nawiązuje do historii naszego kraju.

Ale fabuła gry toczy się w niedalekiej przyszłości, nie brakuje więc i futurystycznych klimatów. Jednym z nich są implanty, którymi można faszerować swoje ciała. Umożliwiają one bardzo szerokie modyfikacje ludzkich możliwości. Tytułowy observer, to właśnie zmodyfikowany poprzez implanty policyjny detektyw, który za pomocą swoich zwiększonych możliwości potrafi podłączyć się do systemów nerwowych innych ludzi, co pozwala mu poznać ich przeszłość w formie wizji.

observer wymagania

Tak przygotowane uniwersum i postać głównego bohatera, składają się na całkiem interesującą fabułę. Daniel Lazarski, w którego postać się wcielimy, to właśnie wspomniany wyżej observer – detektyw z implantami, który pracuje dla krakowskiej policji.

Wraz z naszym bohaterem trafiamy do jednej z miejskich kamienic, która po naszym przybyciu zostaje poddana kwarantannie z powodu wykrycia nanofagii – wirusa atakującego ludzi z wszczepionymi implantami. Głównym wątkiem, za którym podążamy, są poszukiwania zaginionego syna. Na naszej drodze pojawią się tajemnicze morderstwa, których wyjaśnianie pozwoli Danielowi i nam zaglądać do umysłów ofiar.

Polecane zestawy komputeroweObserver, podobnie jak wcześniejsze Layers of Fear – dzieło ekipy z Bloober Team – to w głównej mierze symulator chodzenia. Podążając za wydarzeniami z gry będziemy mieli możliwość zapoznawania się z dokumentami znajdującymi się na komputerach mieszkańców kamienicy i przesłuchiwania ich. Twórcy gry udostępnili system wyboru treści zadawanych pytań i reakcji na otrzymane odpowiedzi, ale niestety nie wpływa on na wydarzenia w grze. Ponadto Lazarski jako policyjny detektyw nafaszerowany nowoczesnymi technologiami, wyposażony jest w dwa specjalistyczne skanery – biologiczny oraz technologiczny. Urządzenia te będą wykorzystywane w prowadzonym przez Lazarskiego śledztwie, choć niestety w dosyć rutynowy i powtarzający się sposób.

Gdyby Observer składał się tylko z wymienionych dotychczas elementów, to nie byłaby to produkcja, na która warto zwrócić szczególną uwagę. Na szczęście w grze pojawia się mnóstwo wydarzeń, które sprawią, że na naszej twarzy zagości szeroki uśmiech. Najważniejszym elementem, pozytywnie wpływającym na jakość rozgrywki są wizje, których Daniel jest uczestnikiem, podczas przebywania w jaźni innych osób. I tutaj tkwi naprawdę duża część zabawy.

Poznajemy historię napotkanych postaci i nie są to sielankowe obrazy z dzieciństwa. Przeciwnie, będziemy obserwować osobiste horrory i dramaty, dodatkowo wzmocnione przez narrację i efekty graficzne. Wszystko zacznie się mieszać, a sam Lazarski i my wraz z nim, nie będziemy w stanie odróżnić rzeczywistości od psychodelicznych wizji. Całość okraszona doskonałym udźwiękowieniem oraz obecnością Rutgera Hauera, który Lazarskiemu użyczył głosu oraz twarzy sprawia, że Observer trzyma w napięciu przez długie chwile.

Wspomniany wybitny aktor Rutger Hauer, doskonale wpisuje się w klimat uniwersum Observera. Jego wizerunek nawiązujący do kultowej roli w Blade Runnerze, to coś, czego żaden fan cyberpunka nie może przegapić. W produkcję zaangażowany został także Arkadiusz Jakubik, który odgrywa rolę gospodarza domu. Niestety nie wypada tak dobrze jak Holender, choć nie ze swojej winy.

Observera jako całość należy ocenić bardzo pozytywnie. Jest to kolejna produkcja krakowskiego Bloober Teamu, która udowadnia, że grupa ma ambicje i co najważniejsze chęci do rozwoju. Mroczny, lepki od brudu klimat, ciekawie zaprojektowany świat, zgrabnie łączący ze sobą przeszłość oraz przyszłość, psychodeliczne wizje podczas przebywania w jaźni napotkanych postaci, przyzwoita grafika i świetne udźwiękowienie sprawiają, że choć jest to symulator chodzenia, to z pewnością może dostarczyć wielu interesujących momentów – szczególnie dla fanów cyberpunkowego klimatu.