O popularności gier planszowych może świadczyć ich ogromna ilość dostępna w każdym sklepie z zabawkami. W planszówki grają dzieci i dorośli. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną i ze znajomymi. Bardzo popularne są miejsca, w których można wypożyczać gry planszowe lub na miejscu grać w wybrane planszówki. Nie każdy gracz jest świadomy jak stara jest to rozrywka. A historia gier planszowych jest naprawdę ciekawa i warto poznać kilka faktów z nią związanych.

Najstarsze planszówki

Gra planszowa składa się przeważnie z planszy i z pionków, które przyjmują różną postać. W grach znanych przed wiekami były to kamyki albo drewniane figury. Do niektórych gier niezbędne są też kostki. Zazwyczaj do gry potrzebne są co najmniej dwie osoby, chociaż znane są też planszówki, w które można grać samemu. Czasami planszę można zastąpić kartką papieru, na której rozrysowuje się różne elementy.

Zakłada się, że pierwsze gry planszowe powstały już około 7000 lat temu. Jednak z tego okresu nie zachowały się żadne gry. Najstarsza zachowana planszówka pochodzi sprzed 4600 lat. Znaleziono ją w 1920 roku, a nazwano „Królewską grą z UR”, od nazwy starożytnego miasta znajdującego się na terenie Mezopotamii, a obecnie Iraku. Gra składa się z pionów, planszy, kości i zasad (poszczególne części gry zostały odkryte w różnych latach). Gra nazywana jest także „Grą dwudziestu pól”. Zadaniem graczy było przesunięcie pionków z jednej strony planszy na drugą.

Inna, znana od wieków gra, to Warri lub Awari (to tylko niektóre z nazw tej gry). Zalicza się ją do gier typu Mankala, czyli liczbowych, popularnych szczególnie w Afryce. Warri to gra strategiczna, do której potrzebnych jest 48 żetonów i plansza z wgłębieniami. Odmian tej liczbowej gry jest wiele, jednak wszystkie opierają się na podobnych zasadach. Badania archeologiczne potwierdzają, że gry typu Mankala znane były nawet 7 tysięcy lat temu.

Kolejna, znana od tysięcy lat gra planszowa, to tzw. tryktrak. Co do dokładnego miejsca i czasu jej powstania opinie są sprzeczne. Wiadomo, że gra była znana w starożytnym Egipcie i Rzymie. Do dziś gra się w nią w wielu krajach, szczególnie w rejonie Morza Śródziemnego. Tryktrak to gra przeznaczona dla dwóch graczy, którzy dysponują piętnastoma pionkami. Gra rozgrywa się na planszy składającej się z 24 trójkątów-linii, po których gracze przesuwają pionki zgodnie z liczbą wyrzuconą na kostkach.

Następna gra, która ma ponad 4000 lat, to Go, powstała w Chinach. Jej stworzenie przypisuje się cesarzowi Yao. Co ciekawe w Go gra się także obecnie. Do rozgrywki potrzebna jest plansza goban, podzielona liniami. W grę gra się białymi i czarnymi żetonami, które trzeba układać na skrzyżowaniach linii. Cel gry to otoczenie kamieniami jak największego terytorium. Zasady gry różnią się w różnych regionach świata. Nie są sztywne tak jak np. w szachach.

Alqerque to gra podobna do współczesnych warcabów. Najwcześniejsze znane zapiski dotyczące zasad tej gry pochodzą z 1283 roku. Plansza do gry składa się z 25 pól. Każdy z graczy ma po 12 pionków. Jedno pole na planszy jest puste. Wygrywa gracz, który zbije wszystkie pionki przeciwnika.

Warto też wspomnieć o grze Kubb. Mimo że nie ma na to jednoznacznych dowodów, według wielu teorii, gra pochodzi z czasów Wikingów. Jest to gra plenerowa. DO przeprowadzenia rozgrywki potrzebne są drewniane piony, które ustawia się w określonych miejscach. Gracze dzielą się na dwie drużyny i zbijają piony przeciwników. Na końcu zbija się króla stojącego pośrodku pola. Kubb jest popularny do dzisiaj. Można kupić różne zestawy klocków do tej gry i razem z dziećmi lub ze znajomymi spędzić czas aktywnie, grając w te grę Wikingów.

Planszówki popularne od wieków

Wymienione gry to tylko te najbardziej znane i popularne przed wiekami. W wiele z nich gra się do dziś. Dawniej popularne gry planszowe były jedynie wśród osób bogatych. Potem stopniowo stawały się dostępne dla wszystkich warstw społecznych. Były i są do tej pory doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, a przy okazji wiele z nich stanowi świetną intelektualną rozrywkę.