League of Legends to zręcznościowa gra internetowa z elementami RTS (real time strategy) z gatunku MOBA (multiplayer online battle arena) wyprodukowana przez firmę Riot Games w 2009 roku. W rozgrywce biorą udział dwie drużyny, które stają naprzeciwko siebie w walce o teren.

Zwycięża drużyna, która jako pierwsza zdoła zniszczyć główny budynek przeciwnika. Gracze mają do wyboru dwa tryby rozgrywki 5v5 lub 3v3 graczy. Na początku każdego meczu trwającego odpowiednio dla wielkości drużyny około 45 i 25 minut, gracz wybiera postać, którą będzie walczył. LoL oferuje szeroki wybór postaci posiadających bardzo różnorodne umiejętności. Podzielić je można na: Attack Ddamage (postaci zadające obrażenia), Ability Power (postaci atakujące magią, o niskiej wytrzymałości), Tanki (bardzo wytrzymałe postaci zadające niewielkie obrażenia) oraz Supporty (postaci wspierające, leczące i rzucające czary pomagające sojusznikom). Rozgrywka w League of Legends toczy się do czasu podbicia jednostki centralnej przeciwnika, bądź poddania się jednej z drużyn. Drogę do wygranej utrudniają miniony (sterowane przez komputer jednostki pomagające) oraz znajdujące się na mapie potwory.

Co jeśli nie LoL?

Chociaż popularna, League of Legends nie jest jedyną tego typu grą. Na rynku można znaleźć również inne ciekawe tytuły wykorzystujące tryb rozgrywki MOBA.

Jedną z takich gier jest Defence of the Ancients znana szerzej w gamerskim środowisku jako Dota. Jest modem do gry Warcraft III: Reign of Chaos rozgrywającym się w jego fantastycznym świecie. Bitwa toczy się pomiędzy dwiema drużynami o maksymalnej liczbie pięciu graczy. Ich zadaniem jest podbicie fortecy wroga. W swojej grze Valve Corporation wykorzystało silnik Source, dzięki któremu przy niewielkich wymaganiach sprzętowych gracze otrzymują doskonałą wizualnie jakość rozgrywki. W 2013 roku producenci wydali drugą część o tej samej nazwie, która dodatkowo podnosi atrakcyjność rozgrywki, uzupełniając ją o bogaty system społecznościowy.

Warto również zwrócić uwagę na Dawngate, grę MOBA, w której pięcioosobowe drużyny walczą ze sobą o władzę nad daną krainą. Elementem odróżniającym grę jest system podbijania terytoriów, na których znajdują się studnie dusz – miejsca produkujące surowce niezbędne do rozwoju postaci podczas rozgrywki. To ciekawa, fantastyczna alternatywa dla LoLa wzbogacona graficznie o elementy steampunku.

Nieco inną grą, będącą połączeniem gatunków RTS i cRPG, jest Spellforce: The Order od Dawn. Przedstawionym w grze fantastycznym światem wstrząsnęło trzynastu rządnych krwi magów, którzy niemal zniszczyli świat. Po latach pokoju krainę ponownie nawiedzają złe siły, a pokonać je może tylko legendarny człowiek – w którego postać wciela się gracz. Podczas rozgrywki będzie on mógł rozwinąć swoją postać, wykazać się pod względem umiejętności taktycznych, wybierając spośród sześciu dostępnych ras bohaterów, którymi będzie stresował, by pokonać trzydzieści przeciwnych ras w drodze do zwycięstwa.

Polecane laptopy do League of Legends