The Sims to seria kultowych, znanych od wielu lat gier produkowanych przez Maxis, które ukazują się na rynku pod znakiem firmowym EA Games. Są to symulacyjne gry, które pozwalają graczowi na tworzenie i dekorowanie domów, budowanie całych osiedli i kreowanie simów – postaci ludzkich, które komunikują się między sobą w wymyślonym języku. Gra pozwala na dowolne modyfikowanie ich wyglądu, cech charakteru i ścieżki kariery.

Pierwsza gra The Sims pojawiła się na rynku 31 stycznia 2000 roku i od tego czasu stała się najbardziej znaną serią symulatorów życia, która w krótkim czasie podbiła rynek. Obecnie istnieją cztery odsłony gry, każda z nich posiada szereg dodatków, które uzupełniają rozgrywkę o nowe lokalizacje, ścieżki rozwoju postaci a także akcesoria, w otoczeniu których przebywać mogą postaci.

Największą zaletą The Sims jest brak sprecyzowanego celu. Gracz może prowadzić symulacje życia wielu różnych rodzin, wybierając spośród mnóstwa możliwości, z których żadna nie okaże się dobrą czy złą. To typowy sandbox pozwalający na prowadzenie życia całych pokoleń początkowo stworzonych postaci. Jeśli jednak The Sims z jakiegoś powodu nie trafia w gusta graczy, mogą wybierać spośród kilku innych ciekawych propozycji gier symulacyjnych.

Co zamiast The Sims?

Gry symulacyjne to niezwykle atrakcyjne formy zabawy, co nie uszło uwadze producentów gier, dlatego od lat tworzą nowe produkty, które zachęcą odbiorców możliwością wcielenia się w daną rolę i rozwijania wykreowanego przez siebie świata.

Jedną z takich gier jest Sim City – gra autorów The Sims, którzy stworzyli ją z myślą o wszystkich, którzy pragną wcielić się w rolę burmistrza, by zarządzać całymi miastami. Rozgrywkę zaczyna się na wybranej działce, a celem gry jest rozwijanie terenu, unowocześnianie go i zyskiwanie jak największej liczby ludności i niezależności. W kolejnych nowych dodatkach gra umożliwiła nawiązywanie współpracy pomiędzy sąsiednimi miastami, istnieje również możliwość grania online.

RollerCoaster Tycoon 4 to kolejna z propozycji gier symulacyjnych firmy Nvizzio Creations Inc., będąca kolejną odsłoną klasycznego RollerCoaster Tycoona. Rozgrywka polega na zarządzaniu wesołym miasteczkiem tak, by osiągało jak największy zysk. Gra posiada dwa główne tryby: sandbox, który pozwala graczowi na pełną dowolność, oraz tryb scenariuszy i kampanii, który stawia przed grającym wyzwanie w postaci osiągnięcia konkretnego celu.

Dla graczy, którzy pragną jednak skupić się na symulacji życia i prowadzenia konkretnych postaci, dobrą perspektywą będzie Second Life – gra MMORPG (massive multiplayer online role-laying game) wyprodukowana przez Linden Research, w której gracz tworzy swoją spersonalizowaną postać, którą następnie porusza się w rozległym wirtualnym świecie. Gracze mają możliwość uczestniczenia w wielu rozrywkach z prawdziwego świata, mogą również nawiązywać znajomości z innym ludźmi poprzez ich awatary, by spędzać czas wspólnie, rozwijając przyjaźnie w prawdziwym życiu.

Polecane laptopy do The Sims