Aby zagrać w dobrą grę komputerową wcale nie trzeba mieć najnowszego peceta. Można znaleźć wiele produkcji o niskich wymaganiach sprzętowych, które dostarczą graczowi godziwą rozrywkę. Dotyczy to głównie starszych gier, które mają jednak szereg zalet: są sprawdzonymi tytułami, do których wyszły już wszystkie patche, mają świetny klimat i są po prostu tanie.

Przed znalezieniem odpowiedzi jakie gry na stary komputer są najlepsze, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co faktycznie oznacza „stary komputer”. Cóż, określenie to jest mocno subiektywne. Dla niektórych stary komputer to taki, która ma już rok, a dla drugiego ten, który stoi na biurku od lat dziesięciu i nie był nigdy modernizowany. W tym artykule wymienimy tytuły na komputery kilku, a nawet kilkunastoletnie. Warto też pamiętać, że jest sporo starszych gier, które mogą nie działać na nowszych komputerach (przykładowo są kompatybilne wyłącznie z system XP lub starszymi systemami).

RPG

W grach fabularnych gracze doceniają najczęściej niepowtarzalny klimat i ciekawą historię. Z tego powodu można znaleźć sporo świetnych gier, które nie mają specjalnych wymagań dotyczących np. kart graficznych.

 • Fallout (1997), Fallout 2 (1999) – Świat gier doczekał się kilku serii RPG osadzonych w post – nuklearnym świecie. Znamienne jest jednak to, że starsze gry tego typu zostały przez graczy odebrane o wiele lepiej, niż tytuły najnowsze. Tak właśnie jest z serią Fallout. Grafika z dzisiejszej perspektywy może wydawać się wręcz prymitywna, lecz klimat ten gry znacznie przerasta chociażby wydanego rok temu Follout – a 4. W Falloutach wydanych jeszcze w XX wieku nacisk położony jest na niezliczone wybory dokonywane przez gracza. Zazwyczaj wiążą się one z dylematami moralno – filozoficznymi, co sprawia, że gra naprawdę wciąga.
 • Deux Ex (2000) – Gra osadzona w cyberpunkowej rzeczywistości, klimatem przypominająca Matrixa. Świetny tytuł dla osób lubiących mroczne klimaty.
 • Gothic (2001), Gothic 2 (2002), Ghotic 2: Noc kruka (2003). Gra jest dla wielu osób po prostu kultowa, a szczególnie dobrze została przyjęta w Polsce. Seria ma wszystkie cechy dobrej gry fantasy RPG. Ma wciągającą i zaskakującą historię, umożliwia graczowi wybór różnych dróg rozwoju postaci, a klimat gry jest niesamowity.
 • Mass Effect (2008), Mass Effect 2 (2010), Mass Effect (2012). Udanych gier RPG osadzonych w dalekiej przyszłości jest bardzo mało. Na szczęście znaleźć też można grę wybitną, która w dodatku zadziała na większości 10 – letnich komputerach. Mass Effect to seria kultowa, filmowe cut-scenki, w których gracz ma realny wybór na przebieg danej sceny, ciekawy system walki, a przede wszystkim epicka historia, sprawiają, że do tej gry wracają nawet posiadacze najnowocześniejszych komputerów.

Sportowe

Serie gier sportowych są często wydawane co roku, ułatwia to wybranie tytułu dopasowanego do możliwości swojego sprzętu.

 • NHL 09 (2008) – Jest to ostatnia częściej niedocenianej w Europie gry, która wyszła na komputery PC. Wcale nie trzeba być fanem hokeja aby tą grę polubić. NHL to gra dużo bardziej dynamiczna od Fify, oferuje także bójki pomiędzy zawodnikami. W NHL 09 można także zgrać np. jako Mariusz Czerkawski czy Krzysztof Oliwa.
 • Pro Evolution Soccer 5 (2005) – Dziś trudno w to uwierzyć, ale był taki czas, gdy to wcale nie Fifa była najlepszą symulacją piłkarską. PES 5 to gra bardzo emocjonująca. Dodatkowym smaczkiem jest możliwość zagrania w niej takimi legendami footballu jak np. Thiery Henry, David Beckham, czy Gennaro Gatuzzo.
 • Football manager 2006 (05) – Popularny FM to absolutny hegemon na rynku strategii piłkarskich. Gra wciągnie każdego fana piłki nożnej na długie godziny grania, a będzie działać nawet na naprawdę kiepskiej jakości karcie graficznej.

Strategiczne

W grach strategicznych nacisk położony jest na skomplikowany system zależności, zamiast na efekty graficzne i dźwiękowe. Z tego powodu i w tym gatunku odnaleźć można co najmniej kilka perełek, w które można zagrać nawet na starszych pecetach.

 • The Settlers (1993), The Settlers III (1998), The Settlers V (2005), The Settlers 7 (2010) – Jest to seria gier, w której celem jest rozwój osady i podbicie przeciwników. The Settlers oferuje rozbudowany i ciekawy system zależności ekonomicznych i wojskowych. Gra ta zmusza do wytężenia szarych komórek i rozwija myślenie strategiczne.
 • Gorky 17 (1999) – Jest to polska gra, w której kierujemy trzy osobowym oddziałem złożonym z polskich komandosów. Nieliniowa fabuła, połączenie klimatu horroru i fantastyki naukowej oraz świetny tryb walki startegiczno – turowej czyni tą grę świetnym tytułem.

Strzelanki

Także fani strzelanek znajdą kilka klasyków, w które można zagrać nawet na leciwym sprzęcie.

 • Call of duty (2003), Call of duty (2005) – W tej grze osadzonej w realiach II wojny światowej sterujemy żołnierzami w czasie misji. Możliwość użycia różnego rodzaju broni palnej, czy sprawdzenie się za sterami czołgu daje wiele satysfakcji. Ponadto cały czas towarzyszy nam uczucie walki w słusznej sprawie.
 • Painkiller (2004) – kolejna gra polskiego producenta, w której to celem gracza jest przetrwanie i ukończeni misji w niezwykle brutalnym świecie.

Polecane gry na pc