Zapoczątkowany w 2001 roku cykl gier akcji doczekał się kolejnej odsłony – Tom Clancy’s Ghost Recon. Jeżeli ostrzysz pazury na ten tytuł, będziesz potrzebował solidnego komputera, który udźwignie tę wymagającą grę.

Sprawa nieco się komplikuje, gdy zamierzasz grać w Tom Clancy’s Ghost Recon na komputerze mobilnym. Wówczas powinieneś zainteresować się gamingowymi laptopami. Tylko one będą w stanie uruchomić omawianą grę na wysokich ustawieniach. W artykule podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na gamingowy laptop do Tom Clancy’s Ghost Recon. Poza tym napiszemy, jakie gra ma wymagania, a także na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę, wybierając laptop do Tom Clancy’s Ghost Recon.

Gamingowy laptop do Tom Clancy’s Ghost Recon – dlaczego warto?

Gamingowe laptopy stały się ostatnimi czasy bardzo popularne, głównie za sprawą e-sportu, który rozpromował ten sposób grania. Obecnie sklepowe półki uginają się od najróżniejszych profesjonalnych i mniej profesjonalnych gamingowych konstrukcji od czołowych producentów z całego świata.

Każdy gracz znajdzie coś dla siebie. Najtańsze laptopy do gier to koszt około 2,5 tysiąca złotych, podczas gdy za najlepsze maszyny zapłacimy blisko 10 tysięcy. Jednak zarówno droższe, jak i tańsze gamingowe laptopy poradzą sobie z grą Tom Clancy’s Ghost Recon.

Pamiętajmy, że gamingowy laptop nie zaoferuje nam tak wysokiego poziomu wygody, jak gra na PC’cie. Warto więc wybierać większe konstrukcje i dokupić zewnętrzne akcesoria i peryferia, które poprawią wygodę wielogodzinnych rozgrywek.

Tom Clancy’s Ghost Recon – wymagania gry

Gra Tom Clancy’s Ghost Recon z racji rozbudowanego silnika graficznego i świetnej, zaawansowanej oprawy wizualnej, potrafi przygrzać mniej wydajne komputery. Minimalne wymagania gry nie nastrajają zachęcająco, warto więc postawić na możliwie najlepszy laptop będący w zasięgu naszej ręki.

Minimalna konfiguracja sprzętowa powinna opierać się na procesorze Intel Core i5 taktującym z częstotliwością 2.5 GHz lub AMD FX-4xxx o taktowaniu 4 GHz. Poza tym niezbędne będzie wyposażenie komputera w kartę graficzną o 2 GB pamięci VRAM. Mogą być to modele Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD R9 270 X. Poza tym Tom Clancy’s Ghost Recon wymaga 6 GB pamięci operacyjnej i 50 GB pamięci wewnętrznej.

Wymagania rekomendowane są znacząco wyższe. Rekomendowany przez twórców procesor to Intel Core i7 lub AMD FX-8350. Karta graficzna powinna posiadać dwukrotnie więcej pamięci VRAM (4 GB). Przykładowe modele to Nvidia GeForce GTX970 lub AMD R9 390. Wsparcie procesora w postaci pamięci RAM powinno wynosić 8 GB.

Laptop do Tom Clancy’s Ghost Recon – na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając laptop?

Poza solidnymi podzespołami, w które powinien być wyposażony laptop do gry Tom Clancy’s Ghost Recon, należy zwrócić uwagę na szereg innych aspektów i czynników, które pozwolą nam dopasować sprzęt do osobistych wymagań i preferencji. Gamingowy laptop to zakup raz na kilka lat, wobec czego wybór laptopa powinien być przemyślany i rozważny.

Ekran

Laptop gamingowy, który zaoferuje komfortową rozgrywkę w Tom Clancy’s Ghost Recon powinien być wyposażony w duży ekran, najlepiej około 17-calowy. Im większy, tym rozgrywka będzie bardziej komfortowa. Niestety wraz z gabarytami maleje mobilność komputera. Jednak laptopy mobilne rzadko są transportowane w teren.

Należy pamiętać, że im większa rozdzielczość, tym mocniej obciąża układ graficzny. Dlatego warto zastanowić się, czy zastosowanie najwyższej możliwej rozdzielczości ekranu wpłynie na obniżenie ilości FPSów. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór laptopa gamingowego oferującego jakość Full HD.

Matryca

Gamingowe laptopy zwykle wyposażane są w matryce TN, które cechują się nieco gorszymi parametrami obrazu, jednak oferują o wiele szybszy czas reakcji, który w przypadku gier jest ważniejszym parametrem, niż kąty widzenia lub pełne odwzorowanie barw. Matrycami, które oferują możliwie dobre parametry, kosztem czasu reakcji, są matryce IPS. Niestety wiążą się one z wyższą finalną ceną laptopa.

Trudno wyobrazić sobie dobry gamingowy laptop bez matowej powłoki ekranu. Znacząco redukuje ona refleksy świetlne powstające na ekranie, a także zmniejsza widoczność tłustych plam i kurzu.

Kultura pracy

Kupując laptopa, na pewno nie chcesz trafić na sprzęt, na którego obudowie można smażyć jajka, a generowany hałas przez układ chłodzenia zagłusza Twoje myśli. Przed kupnem notebooka do gry Tom Clancy’s Ghost Recon, warto przejrzeć testy związane z kulturą pracy jednostki – osiąganymi temperaturami oraz generowaną ilością dB.

Porty i interfejsy

Im nowsze oraz im więcej portów i interfejsów wspiera gamingowy laptop, tym lepiej. Od ilości portów HDMI wpływa możliwość połączenia z zewnętrznymi ekranami lub łączeniem z innymi urządzeniami multimedialnymi. Poza HDMI warto pomyśleć nad portem DisplayPort. Za szybki transfer danych z i do laptopa odpowiada nowy standard USB (3.0 lub typu C). Laptop powinien posiadać minimum dwa porty USB 3.0.

Ranking laptopów do Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands