1500 zł to często maksymalna kwota, jaką można poświęcić na sprzęt będąc u progu dorosłości. Składane latami stacjonarne pecety mogę po latach odmówić posłuszeństwa, czasem też trzeba się z nimi pożegnać, gdy przed wyjazdem na studia zachodzi potrzeba znalezienia czegoś lżejszego i mobilnego.

Przyczyny zakupu są różne, za to kwota w kieszeni niezmiennie niewielka. Nie da się ukryć, sprzęt poniżej 2000 zł może posłużyć do obsługi multimediów, pakietu Office czy przeglądania internetu, ale raczej nie udźwignie najnowszego Wiedźmina. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę, aby prócz produkowania prac semestralnych i niezliczonych prezentacji w PowerPoincie nowa maszyna posłużyła również jako źródło rozrywki.

Ranking laptopów do gier za 1500 zł

MiejsceZdjęcieNazwa
1.Lenovo IdeaPad 310-15 (80SM00SUPB)Lenovo IdeaPad 310-15 (80SM00SUPB)
2.Lenovo B50-80 (80EW05PBPB)Lenovo B50-80 (80EW05PBPB)
3.Hewlett-Packard 250 G4 (M9S61EA)Hewlett-Packard 250 G4 (M9S61EA)
  • Ekran o przekątnej minimum 13,3, a najlepiej 15,6 cala. Popularne ostatnio na rynku połączenia tablet + klawiatura, które mieszczą się w tym segmencie cenowym, oferują 10-calowe ekrany, jednak z wiadomych przyczyn nie jest to rozwiązanie polecane na graczy. Warto zwrócić uwagę na antyrefleksowe powłoki; ideałem byłaby matowa matryca, którą trudno znaleźć w modelach do tej kwoty, jednak nie jest to niemożliwe.
  • Większość laptopów z tej półki cenowej będzie posiadało zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 4400, która wywołuje pewne kontrowersje, lub kartę graficzną Radeon R5, która powinna sobie poradzić nieco lepiej w przypadku gier. Procesory z rodziny Intel Celeron N2840 to standard w tym zakresie cenowym, warto poszukać sprzętu dysponującego Intel Pentium N3540 czy 3805U (Core i3 to tutaj rzadkość, ale trafia się), opcjonalnie czegoś z tańszych AMD A8.
  • Głośniki to kwestia sporna w przypadku laptopa dla graczy: wielu z nich nie zwraca większej uwagi na udźwiękowienie gry, wiadomo też, że jakość dźwięku na sprzęcie przenośnym nigdy nie zadowoli audiofila. Można więc zdecydować się na wbudowane głośniki dysponujące 3W mocy bądź z czasem dokupić przenośne nagłośnienie, które można będzie podpiąć również do innych urządzeń.
  • Co się tyczy pamięci RAM, w tym przedziale cenowym jest tylko jeden słuszny wybór: 4GB. Zejście poniżej tego parametru zauważalnie odbije się na pracy laptopa.
  • Warto szukać szybszych dysków twardych SSD, choć nadal najpopularniejszym rozwiązaniem będzie 500 GB HDD.
  • Co warto dokupić do powyższego sprzętu? Z pewnością myszkę przeznaczoną dla graczy; kto miał do czynienia z „biurową” myszą na kabel USB doskonale wie, na ile jej używanie obniża komfort zabawy. Dobrym wyborem będzie też podkładka chłodząca, która ostudzi zapał podzespołów i uchroni sprzęt przed przegrzaniem.

Laptop do gier do 1500 zł