Konsole Xbox One sprzedawane są w konfiguracjach z 500 GB lub 1 TB dyskiem twardym. W praktyce oznacza to, że wolna przestrzeń kończy się w zastraszającym tempie. Jeżeli od pojemności dysku odejmiemy miejsce na system operacyjny i przyjmiemy, że gry ważą średnio 30- 40 GB, a waga niektórych dochodzi nawet do 50 GB, zauważymy, że 500 GB i 1 TB dysk wewnętrzny nie jest aż tak pojemny.

Do Xboxa One nie włożymy innego wewnętrznego dysku twardego, tak, jak ma to miejsce w przypadku konsol PlayStation. W tym przypadku musimy posiłkować się dyskami zewnętrznymi. W tekście podpowiemy, dlaczego warto zainteresować się dyskiem zewnętrznym do konsoli od Microsoftu, jakie może być zastosowanie dysku do Xboxa One, na co zwracać uwagę wybierając dysk oraz jakimi parametrami powinien charakteryzować się dobry dysk zewnętrzny.

Dlaczego warto wybrać dysk do Xbox One?

Zewnętrzne dyski pozwalają na przechowywanie o wiele większej ilości gier na swojej konsoli. Xbox One wymaga instalacji na wewnętrznej pamięci każdej gry- zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku większych kolekcji gier, możemy bardzo szybko napotkać problem z brakiem miejsca na dysku. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób, które korzystają z konsoli często i regularnie pogrywają w wiele tytułów naraz.

Kupno zewnętrznego dysku w takich przypadkach jest koniecznością. Jeżeli nie chcemy ciągle odinstalowywać gier, szukać miejsca, liczyć pojemności tytułów i marnować czasu na wszystkie te operacje, dysk zewnętrzny do konsoli Xbox One to absolutny „must have”.

W przestrzeni ostatnich lat ceny dysków znacząco stopniały, dzięki czemu kupno zewnętrznego dysku nie zachwieje naszego budżetu. Dobry dysk zewnętrzny do Xboxa One możemy kupić już za 150 – 200 złotych.

Zastosowanie dysków do Xbox One

Podpinane zewnętrzne dyski mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno jako magazyn gier na konsolę Xbox One, jak i miejsce przechowywania kopii zapasowej swoich danych. Dyski kupowane z myślą o Xbox’ie, możemy wykorzystywać również do przechowywania filmów, muzyki, zdjęć lub innych plików. Po odpowiednim sformatowaniu możemy korzystać z nich jako zewnętrznych dysków do komputera.

Na co zwracać uwagę wybierając dysk do Xbox One?

Wybierając dysk do konsoli Xbox One, musimy pamiętać o spełnieniu kilku istotnych kwestii, które decydują o kompatybilności urządzenia z konsolą. Dyski zewnętrzne, które zamierzamy wpiąć do konsoli Xbox One, muszą spełniać poniższe wymagania.

Pojemność

Microsoft ogłosił, że dyski o pojemności poniżej 256 GB nie będą wspierane przez konsolę. Chcąc korzystać z dodatkowej przestrzeni dyskowej, musimy zaopatrzyć się w dyski HDD powyżej 256 GB pamięci.

Interfejs

Dyski zewnętrzne współgrające z konsolą Xbox One muszą posiadać interfejs USB w wersji 3.0. Starsze standardy nie są wspierane przez konsolę od Microsoftu. Firma tłumaczy to w ten sposób, że pragnie zapewnić graczom możliwie maksymalną szybkość odczytu i zapisu danych, a tym samym usprawnić rozgrywkę.

Parametry dysków do Xbox One

Oczywiście najważniejszymi parametrami dysków zewnętrznych do Xboxa One są pojemność, prędkość obrotowa talerzy oraz obecność zewnętrznego zasilania dysku. Wybierając sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę na te trzy parametry, ponieważ od nich zależy ogólna sprawność i funkcjonalność dysku.

Pojemność

Minimalnie powinna wynosić 258 GB, ponieważ jest to wymóg Microsoftu. Wybierając dysk, warto myśleć przyszłościowo- pamiętajmy, że dysk może być z powodzeniem wykorzystywany jako zewnętrzny dysk do PC’ta. Przed kupnem zastanówmy się, w ile tytułów zamierzamy jednocześnie grać. Jeżeli naraz gramy w 2-3 tytuły, wybór 4 TB dysku minie się z celem. Dobrym rozwiązaniem będą dyski zewnętrzne o pojemności 500 GB – 1 TB. Dyski o takiej pojemności mają jedne z wyższych współczynników ceny do jakości i pojemności.

Prędkość obrotowa talerzy

Zewnętrzne dyski do Xboxa One to głównie dyski HDD. W związku z tym przed kupnem określmy, jaka prędkość obrotu talerzy nas interesuje. Mamy do wyboru dyski o prędkości 5400 obr/min lub 7200 obr/min. Istnieją również dyski o prędkości obrotowej na poziomie 10000 obr/min, jednak nie odczujemy znacznej różnicy szybkości w stosunku do dysków o prędkości 7200 obr/min.

Im większa prędkość obrotu talerzy, tym większa ogólna szybkość dysku- urządzenie sprawniej odczyta i zapisze dane. Polecamy dyski o prędkości obrotowej na poziomie 7200 obr/min.

Zewnętrzne zasilanie

Wybierają dysk do Xboxa One, sprawdźmy, czy posiada on zewnętrzne zasilanie. Z reguły takie dyski oferują nieco szybszą pracę niż jednostki zasilane tym samym przewodem USB, którym przesyłają i odbierają dane.

Zewnętrzne zasilanie to również konieczność wpięcia dysku do gniazdka sieciowego i kolejny kabel do kolekcji. Przed wyborem dysku z zasilaniem sprawdź, czy niedaleko konsoli posiadasz wolne gniazdko sieciowe.

Polecane konsole XBOX