Gry zajmują coraz więcej przestrzeni dyskowej, a ich ładowanie, nawet w przypadku najnowszej generacji konsol, staje się coraz dłuższe. Wielu graczy irytuje ten fakt i postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i pokusić się o wymianę dysku w swojej konsoli PlayStation 4.

Rynek oferuje nam kilka rozwiązań, które możemy zaimplementować w PS4. W tekście podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na wymianę dysku w konsoli, jakie jest jego zastosowanie, a także, na co zwracać uwagę wybierając dysk do PS4 i jakimi parametrami powinien odznaczać się kompatybilny z konsolą, dobry dysk twardy.

Dlaczego warto wybrać dysk do PS4

Głównym powodem, dla którego warto wybrać dysk zewnętrzny, jest możliwość zapisania na nim o wiele większej ilości gier. Poza tym dyski SSD i hybrydowe umożliwiają skrócenie czasu ładowania plansz i gry po śmierci bohatera. Ten powód powoduje, że coraz więcej graczy decyduje się właśnie na dyski SSD i hybrydy.

Ceny nowych dysków na przestrzeni kilku ostatnich lat mocno staniały, dzięki czemu wymiana swojego wysłużonego i niewystarczającego „twardziela” nie wypali dziury w naszym portfelu. Dobry i pojemny dysk twardy do PS4 kupimy już za kwotę około 150 złotych.

Wymiana dysku jest szczególnie opłacalna w przypadku posiadania dużej ilości gier, w które gramy regularnie. Maniacy, którzy grają naraz w kilkanaście pozycji jednocześnie, nie wyobrażają sobie korzystania z konsoli PS4 bez wymiany standardowego dysku.

Zastosowanie dysku do PS4

Dyski twarde w konsolach spełniają wiele bardzo istotnych funkcji. Od prędkości dysku zależy szybkość uruchamiania się konsoli, wstępnego ładowania gier, lokacji, czy odradzania się po śmierci.

Decydując się na dysk do konsoli PS4, możemy wybierać między trzema rozwiązaniami- powoli odchodzącymi do lamusa dyskami HDD, nieco szybszymi dyskami SSD oraz najszybszymi dyskami SSHD. Między sobą dyski różnią się pojemnością, a także prędkością obrotową, która warunkuje generowany hałas przy obciążeniu.

dysk do PlayStation 4 ranking

Na co zwracać uwagę wybierając dysk do PS4

Wybierając dysk do konsoli PlayStation 4, należy zwrócić uwagę na parę istotnych cech, które pozwolą dopasować dysk zarówno do posiadanego sprzętu, jak i osobistych preferencji. Oczywiście w konsoli nie umieścimy dowolnego dysku i przy jego wyborze należy kierować się pewnymi wytycznymi.

Wymiary dysku

Dyski, które z powodzeniem umieścimy we wnęce konsoli, powinny mieć rozmiar 2,5 cala i wysokość 9.5 mm. Są to zwykle dyski laptopowe. Dobrym pomysłem jest zastosowanie sanek, które ułatwią montaż i poprawią jego bezpieczeństwo przy wkładaniu dysku w konsoli.

Typ dysku

Obecnie w konsolach z powodzeniem możemy instalować dyski HDD, SSD oraz SSHD.

Dyski HDD są obecnie najpopularniejsze nie tylko w przypadku konsol do gier, ale również komputerów stacjonarnych. Oferują bardzo dobry współczynnik ceny do pojemności. Prędkości ich odczytu i zapisu stoją na przyzwoitym poziomie. Dyski te różnią się między sobą prędkością obrotową talerzy. W konsoli fabrycznie montuje się dyski HDD o prędkości 5400 obr/min, jednak z powodzeniem możemy zainstalować szybsze dyski- 7200 obr/min. Większa prędkość powoduje poprawę szybkości odczytu/zapisu danych.

Dyski SSD nie są rozwiązaniem magnetyczno-mechanicznym, tak jak ma to miejsce w dyskach HDD. Dyski SSD to pamięć półprzewodnikowa, która charakteryzuje się o wiele szybszą prędkością zapisu i odczytu. Dyski SSD są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie generują wibracji. Dyski SSD są o wiele droższe od HDD i zwykle posiadają mniejszą pojemność od dysków HDD.

Dyski SSHD To połączenie zalet dysków magnetycznego i półprzewodnikowego w jednym urządzeniu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy liczyć na dosyć dużą pojemność z wysoką wydajnością i szybkością zapisu i odczytu danych.

Parametry dysków do PS4

Od parametrów wybranego dysku zależeć będzie jego prędkość obrotowa, generowany hałas, pojemność i ogólna sprawność dysku. Przed jego kupnem należy sprawdzić takie parametry jak: prędkość obrotowa, pojemność oraz interfejs.

Prędkość obrotowa

Dotyczy dysków HDD i SSHD. Stockowe dyski instalowane w konsolach PS4 kręcą talerzami z prędkością 5400 obr/min. Chcąc przyśpieszyć szybkość odczytu i zapisu danych możemy zdecydować się na dysk o prędkości 7200 obr/min, jednak pamiętajmy, że może spowodować to generowanie większej ilości hałasu przez konsolę. W przypadku rozwiązań SSHD rozsądnym wyborem są dyski o prędkości 5400 obr/min.

Pojemność

Większość graczy przy wyborze dysku do PS4 pragnie kupić możliwie najbardziej pojemną jednostkę. Dyski HDD kompatybilne z konsolą słyną z dużych pojemności rzędu od 500 GB do nawet 1 TB. Wybierając SSD, zwykle gracze wybierają pojemności od 256 do 512 GB. Przed wybraniem konkretnej pojemności zwróćmy uwagę, czy rzeczywiście potrzebujemy ogromnej przestrzeni dyskowej na przechowywane gier. Waga pojedynczej instalki w PS4 może wynosić nawet około 50 GB.

Interfejs

Dyski do konsoli PS4 dzięki kompatybilności wstecznej działają z interfejsem SATA II lub SATA III. W przypadku dysków HDD nie jest to aż tak istotne, ponieważ dysk i tak nie wykorzysta w pełni możliwości przepustowości najnowszych wersji SATA. Wybierając dysk SSD, powinniśmy zwrócić większą uwagę na obsługiwany interfejs i w ramach możliwości wybierać dyski SATA III.

Polecane zestawy komputerowe