Gry planszowe to doskonały sposób na doskonałą zabawę! Dzięki planszówkom można spędzić miło czas w gronie znajomych i rodziny, a także czegoś się nauczyć. Dlatego warto rozwijać w dzieciach zainteresowanie grami planszowymi już od najmłodszych lat. Jakie jednak gry planszowe wybrać dla małego dziecka, by dobrze wprowadzić je w fascynujący świat planszówek?

W odpowiedzi na to pytanie poniżej zebrano kilka gier, które doskonale sprawdzą się dla maluchów:

Memory

Memory – to proste planszowe gry pamięciowe o nieskomplikowanych zasadach, które pozwolą małym dzieciom nie tylko wkroczyć w bogaty świat gier, ale także pomoże im rozwijać umysł i zmysły. Kolorowe kartoniki z symbolami i rysunkami, które należy do siebie dopasować, rozwija dziecięcą pamięć, wzrok, orientację przestrzenną, a także uczą zasad fair play. W zależności od wybranej wersji gry dzieci mogą się również uczyć podstaw alfabetu, matematyki czy kolorów.

Grzybobrania

Grzybobrania – to znany od wielu lat rodzaj gier, które cieszą wzrok pięknymi, barwnymi planszami w coraz ciekawszych odsłonach. Przyjazna grafika, proste, ciekawe zadania i koszyczki, w które należy zbierać figurki grzybków, przyciągają dzieci atrakcyjnością i pozwalają coraz lepiej poznawać zawiły świat zasad gier planszowych.

Domino

Domino – gry domina to kolejne edukacyjne gry planszowe, które pozwalają maluchom uczyć się zasad, a także rozwijają logiczne myślenie, spostrzegawczość i uczą zasad uczciwej gry. Zadaniem graczy jest układanie na polu klocków domina zgodnie z obrazkami. Dzięki specjalnie dedykowanym maluchom wersjom z dużymi, kolorowymi obrazkami z najpopularniejszych bajek, domino staje się dla dzieci niezwykle atrakcyjne i pozwala miło spędzić czas na dobrej zabawie.

Czego brakuje?

Czego brakuje? – to tytuł dla najmłodszych. Proste zasady tej edukacyjnej gry pomagają ćwiczyć koncentrację pamięć i spostrzegawczość. Każdy z graczy otrzymuje planszę, na której znajdują się obrazki. Na środku stołu kładzie się kilka wybranych obrazków, następnie odwraca się je rewersem, miesza i zabiera jedną z kart, po czym ponownie się je odwraca. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, która z początkowych kart została usunięta.

Figle migle w oceanie

Figle migle w oceanie – tytuł przeznaczony dla dzieci od drugiego roku życia. Kolorowa, barwna gra uczy maluchy o podwodnym świecie. Dzięki dużym, drewnianym i solidnie wykonanym elementom gra jest bezpieczna i nie trzeba się obawiać o połknięcie poszczególnym elementów.

Czego brakuje?

Kimble Junior – wersja gry Kimble przeznaczona dla dzieci od trzeciego roku życia. W pudełku znajduje się 16 pionków. Celem gry jest  okrążenie planszy każdym z czterech pionków gracza. Grę rozpoczyna rzut kostką nazywaną „Pop-O-Matic”, która zamknięta jest w kapsule na środku planszy. Zasady gry są bardzo zbliżone do klasycznego Chińczyka. Wyrzucenie sześciu oczek skutkuje możliwością wystawienia kolejnego pionka, a jeśli dwa pionki staną na tym samym polu, które nie jest określone, jako bezpieczne, jeden pionek zbija drugi, cofając pionek jednego z graczy na początek drogi.