Gry MOBA, czyli multiplayer online battle arena, to prawdziwy hit ostatnich lat. Nie ma chyba obecnie gracza, który nie miałby styczności choć z jednym z tytułów takich jak Smite, Dota 2, League of Legends czy Heroes of the Storm. Na czym polega ich popularność?

Kompendium gier MOBA

Przyjęło się twierdzić, że to, co darmowe, zazwyczaj nie jest nic warte. Przeczą temu wymienione wyżej tytuły, w które każdy śmiertelnik może zagrać bez opłat (wyjąwszy, rzecz jasna, wszechobecne mikropłatności, które są jednak zupełnie dobrowolne i nieobligatoryjne), tym bardziej, że część przedmiotów i ulepszeń dostępna jest również za złoto zdobyte w wygranych pojedynkach. Oferują wiele klas bohaterów, różnorodność trybów oraz wartką, wieloosobową rozgrywkę online, która stawia przed graczem wysokie wymagania. Nic dziwnego, że moby zyskały miano sportu, a na turniejach spotykają się przedstawiciele wszystkich krajów. Czego potrzeba, by osiągnąć mistrzostwo w tym gatunku? Przede wszystkim przyda się urządzenie wskazujące dobrej jakości. Poniżej podpowiadamy, które myszki są warte uwagi, i czym kierować się przy ich wyborze.

Przewód, budowa i wykończenie

Pierwsza cecha gryzonia, która zwróci uwagę zawodowca (bądź zapalonego amatora), to ilość programowalnych przycisków. Minimum to sześć, choć rzecz jasna ta liczba będzie zależeć od ulubionego tytułu oraz osobistych preferencji użytkownika. Produkty takie jak Thermaltake Volos mają ich nawet 14, rozmieszczonych ergonomicznie po całej powierzchni sprzętu. Kolejny aspekt to brak lub obecność przewodu – zgodnie z aktualnymi trendami kable wracają do łask i pod względem popularności wygrywają z oponentami. Oferują przede wszystkim wolność od spoglądania na diodę sygnalizującą stan baterii i konieczności ich regularnego wymieniania. Nie należy również zapominać o powierzchni z materiału antypoślizgowego – zwróćmy szczególną uwagę na panele po bokach myszy, które powinny być pokryte gumą dla komfortowego chwytu.

Parametry

DPI to megapiksele świata myszek: sprzedawcy kuszą nas zawrotnymi wartościami, których wcale nie potrzebujemy. Górny przedział dla gier MOBA powinien wynosić ok 6000-8000 (i tak jest w większości produktów używanych przez zawodowych graczy), najważniejsze jednak, by można było go regulować „w locie”, w zależności od potrzeb. Czas reakcji równy jednej milisekundzie można już bez trudu odnaleźć w gryzoniach nawet ze średniej półki cenowej. DeathAddery od Razora, urządzenia profesjonalne, mogą się pochwalić przyspieszeniem 200 IPS/50g, i takiego szukajmy dla gier MOBA.

Polecane myszki do gier MOBA