Pierwszoosobowe strzelanki (first-person shootery) są przez wielu graczy uważane za esencję gamingu. Faktem jest, że eliminacja wrogów widzianych z poziomu oczu głównego bohatera przynosi wiele satysfakcji, o czym pamiętamy jeszcze z czasów Dooma czy Wolfensteina 3D. Co czyni je tak popularnymi?

Polecane myszki do FPSów

Kompendium FPS

FPS-y sprawdzają się zarówno w modelu sieciowym, jak i w jednoosobowej kampanii offline. W pierwszym wypadku ich atrakcyjność podnosi element rywalizacji, w drugim wciąga fabuła i utożsamianie się z bohaterem i jego przeżyciami. Tytuły można wymieniać bez końca, nie ma chyba w historii gier roku, w którym nie pojawiłoby się na rynku choć kilka pamiętnych FPS-ów. Niektóre z nich mają kolosalne wymagania sprzętowe, inne zawyżony poziom trudności, w niektórych brak porywającej historii – gry FPS dzieli wiele, ale łączy jedno. Jak sama nazwa gatunku wskazuje, nie obejdzie się w nich bez strzelania. Wygląda więc na to, że bez solidnego, gamingowego gryzonia nie ma zabawy. Jak go wybrać? Podpowiadamy krótko poniżej, wskazując najistotniejsze cechy.

Przewód, budowa i wykończenie

Niezależnie od tego, czy preferujemy ciche i czyste headshoty, czy też wolimy częstować ołowiem całą hordę przeciwników jednocześnie, liczy się precyzja. Ma na nią wpływ kilka cech budowy myszy. Pewny chwyt gwarantuje antypoślizgowa powłoka i dopasowanie do kształtu dłoni – np. Logitech G300S został zaprojektowany tak, by pasował zarówno lewo- jak i praworęcznym graczom. Nadmiar programowalnych klawiszy na gryzoniu w FPS-ie może tylko irytować, niemniej jednak kilka zawsze warto mieć pod ręką – DeathAdder od Razora proponuje ich 5. Posiada również lekki kabel w oplocie, który nie plącze się i jest odporny na uszkodzenia: czas zerwać z tezą, że mysz przewodowa ogranicza!

Parametry

Gdy o strzale decydują ułamki sekund, nie ma czasu na lagi i opóźnienia. Wiedzą o tym twórcy ze SteelSeries, których mysz Sensei RAW gwarantuje czas reakcji równy 1 milisekundzie. Laserowa czy optyczna? Aktualnie silniej promowane są te pierwsze, jednak zwolennicy drugiej grupy powinni rozpatrzyć kupno produktu stworzonego „przez graczy dla graczy”, jak np. myszy Zowie FK2, zaprojektowanej w kooperacji z NEO, zawodowym graczem w Counter Strike. Jej czułość wynosi 3200 DPI, odświeżanie 1000 Hz, a przy tym będzie pasować zarówno do chwytu claw, jak i palm. Czego można chcieć więcej? Ewentualnie możliwości zapisu profilu gracza w pamięci urządzenia, jak choćby w Asusie Gladius, dzięki czemu zapominamy o ponownym konfigurowaniu gryzonia po podłączeniu do innego sprzętu.

Polecane myszki do FPSów

Jaka myszka do FPS? Ranking najlepszych myszek do FPS-ów
5 (100%) 1 vote