Myszka to jedno z ważniejszych peryferiów, które w znaczący sposób wpływa na tempo oraz komfort rozgrywki podczas dynamicznych gier FPS. Każdy gracz wie, jak ważne jest wyposażenie się w wygodną i ergonomiczną myszkę.

W artykule podpowiemy, jaką myszkę dla gracza warto wybrać, oraz na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę decydując się na sprezentowanie graczowi myszki.

Gamingowe myszki do PC’tów

Zdecydowana większość myszek dla graczy wypuszczana jest z myślą o komputerach PC. Na prezent tego typu średnio wydajemy od 50 do 150 złotych. W tych cenach jesteśmy w stanie kupić dobrej jakości gamingowe myszki pozwalające znacząco podnieść komfort rozgrywki. Wśród gamingowych myszek PC polecanymi konstrukcjami są te od firmy Gigabyte, Razer, Ozone, Tracer, czy Zalman. Oferują odpowiednią wytrzymałość, ergonomię oraz dobre parametry.

Przed zdecydowaniem się na kupno graczowi myszki, warto dokładnie przeanalizować jego potrzeby oraz skonfrontować je z rynkiem. Konstrukcje oraz cechy myszek są różne. Wiele z nich przeznaczona jest wyłącznie do dynamicznych gier FPS, podczas gdy inna część myszek gamingowych zalecana jest do raczej spokojnych gier.

Dopasowanie myszki pod względem chwytu oraz podzespołów pozwoli nam uniknąć rozczarowań i sprawi, że prezent będzie w 100% sprawdzony.

Myszka dla gracza na prezent – na jakie cechy zwrócić uwagę?

Do podstawowych cech myszek o przeznaczeniu gamingowym należą: sposób ułożenia palców i łączność.

Mysz optyczna czy laserowa?

Pytanie to jest jednym z najczęściej zadawanych podczas wybierania nie tylko myszy gamingowych, ale każdych konstrukcji o dowolnym przeznaczeniu.

Myszki optyczne działają niemal na każdej powierzchni, natomiast myszki laserowe mogą pracować wyłącznie na powierzchniach gładkich. Większość graczy korzysta z odpowiednich podkładek, w związku z czym problem ten nie jest istotny.

Dla graczy ważna jest natomiast precyzja oraz płynność ruchów. Przyjęło się, że myszki laserowe oferują lepszą płynność i precyzję. Postęp techniki jednak sprawił, że w przypadku lepszych jakościowo myszek, nie zauważymy istotnej różnicy między sensorami optycznymi i laserowymi. Co więcej, myszki optyczne z niższego przedziału cenowego zaoferują nam lepszą płynność w przypadku grania na mniejszych rozdzielczościach. Jeśli obdarowywana osoba oczekuje jednak płynnej rozgrywki w najbardziej dynamicznych grach, warto rozejrzeć się za lepszymi jakościowo myszkami laserowymi.

myszka dla gracza

Sposób ułożenia palców

Sposób ułożenia palców na myszkach dzielimy na: palm grip, claw grip oraz fingertip grip. Czym różnią się między sobą? Palm grip to chwyt, w którym cała dłoń gracza spoczywa na myszce. Przyciski wciskane są całą powierzchnią palców, a ruchy myszą wykonywane są przez nadgarstek i przedramię. W chwycie palm grip zalecane jest kupno myszki o maksymalnie ergonomicznym kształcie. Świetnie sprawdzają się duże myszy.

Claw grip to szponiasty chwyt myszki. Podczas gry, na myszce możemy wyróżnić około 5 punktów styku z dłonią. Przyciski wciskane są opuszkami palców, a ruchy myszą generowane są przez nadgarstek oraz palce. Do tego typu chwytu zalecane są myszki o wyższych profilach. Generalnie im krótszą mysz kupimy, tym lepiej.

Fingertip grip to połączenie palm gripu z claw gripem. Przyciski wciskane są końcówkami palców, ruchy wykonywane głównie nadgarstkiem. Jeżeli obdarowywany gracz korzysta z myszy właśnie w takim ułożeniu palców, wówczas warto wybierać możliwie małe myszki.

Łączność

Na rynku znajdziemy tyle samo myszy przewodowych, co bezprzewodowych. Warto zdawać sobie sprawę z zalet oraz wad każdego z rozwiązań. Myszy przewodowe są najpopularniejszymi konstrukcjami wśród graczy. Oferują szybki transfer danych oraz minimalne opóźnienia. Kabel może nieco ograniczać komfort i swobodę rozgrywki, jednak dzięki temu nie musimy regularnie wymieniać baterii w myszkach.

Myszki bezprzewodowe stawiają na wygodniejszą rozgrywkę, którą możemy przenosić z dala od komputera, w obrębie sieci Wi-Fi, modułu Bluetooth lub zasięgu nadajnika IR. Obecnie coraz częściej możemy spotkać się z dobrej jakości gamingowymi myszkami bezprzewodowymi, które łączą doskonałe parametry z wygodą korzystania. Jednak rozwiązania tego typu wciąż są bardzo drogie. Częściej w przypadku bezprzewodowych rozwiązań w standardowej kwocie, za jaką kupujemy gamingowe myszki, doświadczymy problemy gubienia zasięgu, stabilności połączenia, czy zmniejszoną płynnością ruchów, które mają kolosalny wpływ na jakość rozgrywki.

Polecane zestawy komputerowe