Wybór odpowiedniej konsoli na prezent może okazać się kłopotliwym zadaniem. Na rynku istnieje wiele różnorodnych konsol najnowszych generacji, spośród których wiele okazuje się naprawdę przemyślanymi konstrukcjami zdobywającymi miłośników na całym świecie.

W artykule postaramy się wyjaśnić, jaką konsolę na prezent warto wybrać. Weźmiemy pod lupę najpopularniejsze modele i skonfrontujemy je ze sobą. Zapraszamy do lektury.

Sony PlayStation 3, 4, Vita

Najpopularniejsze konsole na całym świecie od zawsze kojarzone są z marką Sony. Obecnie możemy wybierać spośród 4 generacji konsoli PS. O ile kupno PlayStation 1 może okazać się nieco przesadzone, chyba że mamy do czynienia z koneserem, warto zastanowić się nad taniejącą obecnie konsolą PlayStation 3 lub najnowszą konsolą PlayStation 4.

Możemy również zdecydować się na rozwiązanie mobilne – PlayStation Vita. Najnowsze konsole stacjonarne sprzedawane są w różnych wersjach – fat, slim, a w przypadku PlayStation 4, wyszła niedawno wersja Pro, która wspiera jakość HDR.

Szeroka oferta rynkowa pozwala nam wybrać różnorodne zestawy konsoli o różnych pojemnościach dysku twardego, zestawy składające się wyłącznie z konsol, okablowania i gamepada, czy różnego rodzaju konfiguracje z grami.

Obecnie ogromną popularnością cieszy się zestaw PS4 1 TB z grami: Uncharted 4: Kres Złodzieja, F1 2016, czy zestaw z grą Mafia III.

Xbox One

Bezpośredni konkurent PlayStation. Xbox One to udana konsola od Microsoftu, która może pochwalić się wieloma usprawnieniami i sporą mocą obliczeniową. Konsole Xbox One jest nieco droższa. Konikiem konsoli Xbox One jest ergonomiczny pad, który uchodzi za najwygodniejszy na świecie. Konsola Xbox One wyposażona jest w potężne podzespoły, które z łatwością poradzą sobie z najnowszymi tytułami.

Xbox One

Konsole Xbox One sprzedawane są w wielu ciekawych zestawach, z których najpopularniejszym obecnie jest zestaw z Konsolą o dysku 1 TB, kontrolerem ruchu, padem i dwoma grami. Jeżeli zdecydujemy się na tańszą konfigurację, wówczas możemy liczyć na samą konsolę wraz z osprzętem, lub konsolę z pojedynczą wybraną grą i pojemnością dyskową do 500 GB.

Czy 500 GB jest wystarczające?

Najnowsze konsole PlayStation 4 i Xbox One sprzedawane są w konfiguracjach z dyskami wewnętrznymi o pojemnościach 500 GB i 1 TB. Czy 500 GB to rozsądna pojemność? Zależy od ilości gier, w jaką obdarowana osoba będzie grała. Warto wziąć pod uwagę, że pojedynczy tytuł na konsole najnowszych generacji może ważyć nawet więcej niż 40 GB. Oznacza to, że na takim urządzeniu zainstalujemy blisko 12 tytułów. Ilość ta może okazać się niewystarczająca dla wielu konsumentów, zwłaszcza gdy dodamy do tego składowanie na dysku konsoli innych multimediów. Konsole o dyskach o pojemności 1 TB wydają się dobrym przyszłościowym zakupem.

Warto pamiętać, że w przypadku najnowszych konsoli od Sony będziemy mogli wymienić dysk samodzielnie. Oznacza to, że konieczne będzie dobranie odpowiedniej jednostki i samodzielna jej wymiana lub oddanie sprzętu do serwisu. Konsole PS4 nie wspierają dysków zewnętrznych, tak, jak Xbox One. W tych konsolach, gdy zabraknie nam miejsca, wówczas wystarczy podpiąć szybki, kompatybilny dysk zewnętrzny, żeby móc cieszyć się dodatkową przestrzenią dyskową.

Na jakie dodatki możemy liczyć?

Planując zakup przyszłościowego prezentu, warto wziąć pod rozwagę również dodatkowy osprzęt, którego możemy się spodziewać od strony producenta. Zarówno w przypadku PlayStation 4, jak i Xboxa One, na rynku znajdziemy kamerki, kontrolery ruchu, ciekawe zestawy klawiatur lub innych peryferiów. Ciekawym dodatkiem są natomiast zestawy VR (Virtual Reality). Sony wypuściło niedawno dodatkowy kontroler do PS4, który umożliwia sterowanie oraz oglądanie gier wirtualnej rzeczywistości. Na chwilę obecną nie możemy liczyć na taki dodatek ze strony konsoli Xbox One, co znacznie ogranicza jego atrakcyjność względem zakupu przyszłościowego prezentu.

Polecane konsole na prezent