Spis treści
Konsole do gier często pojawiają się na listach prezentów: czy to kierowanych do św. Mikołaja, czy do rodziców, np. z okazji Dnia Dziecka. Niektóre dzieci opowiadają się zdecydowanie po stronie jednego obozu i żądają tylko i wyłącznie PS4, inne są mniej zdecydowane i proszą po prostu o konsolę stacjonarną lub przenośną, wreszcie ostatnia grupa stawia po prostu na fakt posiadania, nie celując ani w konkretny model, ani w markę. Oczywiście żaden poradnik sprzętowy nie zastąpi rozmowy z dzieckiem na temat jego życzeń i potrzeb; mimo to przedstawiamy krótką charakterystykę konsol dostępnych na rynku i podpowiadamy, jakim grupom docelowym mogą przypaść do gustu.
Konsola? Naprawdę jej potrzebujesz?
Odpowiedź dziecka na to pytanie jest przewidywalna, mimo to rodzice zwykle długo wahają się przed nabyciem urządzenia. W świadomości dorosłych gry to nieskomplikowana rozrywka, która psuje wzrok, źle wpływa na kręgosłup, a przy tym może przynieść negatywne skutki w postaci pogarszających się ocen w szkole oraz zaniedbywania obowiązków domowych. I pewnie bez naszego nadzoru dzieci rzeczywiście przepadłyby bez wieści w wirtualnej rzeczywistości, ale na szczęście kontrola rodzicielska potrafi przemówić im do rozsądku i przywrócić do świata żywych. Dobre wieści są takie, że współczesne produkcje konsolowe to tytuły o złożonej, wielowątkowej fabule, niejednokrotnie odwołującej się do rzeczywistych problemów i dylematów moralnych, stawiające na kooperację i wzajemną pomoc, a nawet aspirujące do poderwania małoletnich z kanap i foteli za sprawą elementów ruchowych. I choć typowe bijatyki pozbawione głębszego sensu oraz masowe strzelaniny wciąż mają się dobrze, rodzice mają spory wybór i mogą wzbogacać bibliotekę dziecka o tytuły bez zbędnej przemocy.
Czy koniecznie nowszy model?
Ledwie miesiąc temu Microsoft ogłosił zakończenie produkcji konsoli Xbox 360 – teraz jego flagowym produktem jest Xbox One. PlayStation 3 zostało zastąpione przez model z cyfrą 4, do Wii dopisano literę U, tworząc Wii U, a PlayStation Portable ustąpiło miejsca Vicie. Czy oznacza to, że poszukując podarku na Dzień Dziecka nie powinniśmy brać w ogóle pod uwagę starszej generacji konsol? W dużej mierze zależy to od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zakup. Poprzedni model będzie rzecz jasna tańszy, tak samo rzecz ma się z dedykowanymi mu grami. Różnica w grafice i płynności działania prawdopodobnie nie będzie dla dzieci zauważalna, natomiast problemy zaczną się w przypadku nowych gier, które nie będą produkowane na starsze urządzenia. Za przykład może posłużyć choćby Uncharted 4, w które nie będą mieli możliwości zagrać posiadacze PS3. W przypadku dzieci, które lubią nadążać za nowościami, lepiej sprawdzi się więc zakup najnowszej wersji danej konsoli. Dorośli, którzy poszukują klasyków i chcą stworzyć bogatą bibliotekę gier wydanych w poprzednich latach mogą skusić się na starszą opcję.
Przenośna czy stacjonarna?
PlayStation Vita i mało popularne w Polsce Nintendo 3DS to konsole przenośnie, niewielkich rozmiarów i lekkie, na których możemy pograć zarówno w lekko uproszczone wersje gier znanych z innych platform, jak również tytuły ekskluzywne, wydane tylko na te urządzenia. Choć sam sprzęt nie należy do najdroższych, już dedykowane mu gry potrafią osiągać zaskakujące ceny, niewiele ustępujące wariantom na konsole stacjonarne. Oba wymienione modele sprawdzą się doskonale w podróży i na wakacjach, jednak nie zagwarantują tak satysfakcjonującego poziomu rozgrywki, jak ich więksi bracia.
Nintendo oferuje alternatywę
Wii oraz nowsza wersja, Wii U, to konsole które z założenia miały poderwać graczy z kanap. Nintendo zaczęło jego promocję od wypuszczenia zestawu gier sportowych oraz programu ćwiczeń Wii Fit, który mierzył, ważył, a następnie trenował użytkowników. Za pomocą specjalnej maty można nawet uprawiać jogę, a trener na ekranie telewizora skoryguje nasze błędy. Oczywiście prócz zabaw sportowych dostępne są również inne tytuły obsługiwane kontrolerem ruchowym, w tym gry znane z innych platform. Pierwsza wersja Wii posiada zawrotną ilość dedykowanych kontrolerów: prócz klasycznego Wii Remote i wspomnianej maty są to nunchuck, kierownica, pistolet, karabin, nakładki na kontroler ułatwiające grę w baseball, tenisa czy golfa, a nawet deskorolka do Tony Hawk Ride i Shred.
PlayStation kontra Xbox
Rozpatrując najnowsze wersje konsol od dwóch potentatów można dojść do wniosku, że wybór zależy od osobistych preferencji gracza (lub od życzenia naszego dziecka). Oba urządzenia mogą się pochwalić szeroką gamą tytułów (Sony chętniej wspiera małe studia, Microsoft zdaje się wybierać raczej mocnych graczy na rynku) jak również produkcjami ekskluzywnymi, oba posiadają kontrolery ruchowe (PS Camera i Kinect), ceny zestawów i ich specyfikacje techniczne nie odbiegają od siebie znacznie, a i pady nie są diametralnie różne. Jeśli dziecko zdążyło się już przyzwyczaić do jednej z opcji, np. grając u kuzynów czy kolegów, warto kupić taką samą konsolę. Jeżeli nie miało wcześniej z żadną styczności, przed wyszukaniem najatrakcyjniejszej cenowo oferty i kupnem prezentu warto udać się do marketu, gdzie oba modele można przetestować, a pady przymierzyć do dziecięcej dłoni.
Polecane konsole na Dzień Dziecka