Konsola gier jest dosyć popularnym prezentem dla dziecka, od swoich rodziców, bądź innych znajomych osób. Wiele osób chcących dać w prezencie dziecku konsolę, nie do końca wie, w jaki sposób wybrać właściwą, oraz czy konsola do gier będzie odpowiednim prezentem dla dziecka.

Dla takich osób przygotowaliśmy ten artykuł, w którym zostanie przedstawione: czy warto wybrać konsolę jako prezent dla dziecka, jakie konsola ma ogólne zastosowanie, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konsoli, oraz jak wyglądają parametry dwóch najpopularniejszych konsol w naszym kraju.

Dlaczego warto wybrać konsolę dla dziecka?

Konsola do gier może być wymarzonym prezentem dla dziecka. Jak łatwo dostrzec w dzisiejszych czasach, dzieci z dużą chęcią korzystają z różnych urządzeń elektronicznych, szczególnie w celu rozrywkowym. Konsola do gier jest urządzeniem dosyć uniwersalnym, może ona służyć według swojego głównego przeznaczenia- do grania w różne gry, ale nie tylko.

Za pośrednictwem konsoli możliwe jest wspólne oglądanie filmów oraz podłączenie się do Internetu. Dlatego, jeśli zastanawiamy się nad kupnem konsoli, dla dziecka, które lubi grać w gry multimedialne, możemy być przekonani, że będzie to trafny prezent, który przysporzy mu dużo radości.

Zastosowanie konsoli dla dziecka

Nowoczesne konsole do gier znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim jako urządzenie do grania w gry. Niemniej jednak konsola może służyć jako domowe urządzenie multimedialne, za pośrednictwem, którego będzie możliwe wspólne oglądanie filmów, czy przeglądanie sieci.

Na co zwrócić uwagę wybierając konsolę dla dziecka?

Właściwy wybór konsoli, która ma być przeznaczona dla dziecka, nie jest łatwy. Szczególnie może to być trudne dla osób, które nie miały wcześniej styczności z konsolami. Na rynku europejskim zdecydowanymi liderami są konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. To właśnie te dwie platformy zostaną do siebie porównane, wskazując na główne różnice, oraz na to, która z nich może być bardziej odpowiednia dla dziecka.

konsola dla dziecka

Jeśli chodzi o cenę, to ceny obu konsol są do siebie zbliżone. W związku z tym cena nie powinna odgrywać najistotniejszej roli, w kwestii wyboru właściwego prezentu dla dziecka.

Od strony technicznej obie konsole również są do siebie porównywalne, jednak na ten moment konsola PlayStation 4 umożliwia wyświetlanie zdecydowanej lepszej grafiki. Bardziej szczegółowe parametry techniczne zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Przy wyborze właściwej konsoli dla dziecka warto zwrócić uwagę na kontrolery do niej przeznaczone. W przypadku omawianych konsol tzw. pady różnią się od siebie zdecydowanie. Jeśli chodzi o konsolę Xbox One, kontroler przeznaczony dla niej, w porównaniu do PlayStation 4, jest bardziej masywny i lepiej leży w dłoniach.

W przypadku kontrolera przeznaczonego dla PS4 wyraźnie widać, że jest on cieńszy i lżejszy. Omawiając kwestię związaną z kontrolerami, warto zwrócić uwagę na liczbę kontrolerów, w jaką ma być wyposażona konsola. Kontrolery mogą być zakupione w zestawie z konsolą, ale również mogą być nabyte oddzielnie.

Warto zakupić większą liczbę kontrolerów, optymalną ilością są dwie sztuki, ponieważ umożliwi to wspólne korzystanie z konsoli, wspólna gra z rodzicami, znajomymi lub innymi członkami rodziny, przysporzy dziecku na pewno więcej frajdy, niż gdyby nasza pociecha miałaby sama korzystać z konsoli.

Wybierając konsolę dla dziecka, na pewno warto zorientować się w kwestii kontrolerów ruchowych kompatybilnych z konsolą. Kontroler tego typu umożliwia korzystanie z konsoli za pośrednictwem ruchów własnego ciała. Obie konsole, zarówno PS4 i Xbox One, mogą być podłączone do kontrolera ruchowego. Jest on możliwy do nabycia w zestawie z konsolą lub osobno.

W przypadku PlayStation 4 jest to PlayStation Move, a w przypadku Xbox one- Kinect. Kontroler ruchowy dla PS4 umożliwia sterowanie konsolą oraz wybranymi grami, za pomocą odpowiednich gestów, ruchów. Jeśli chodzi o Xboxa one i Kinect’a następuje skanowanie całej naszej sylwetki i przeniesienie jej na ekran telewizora. Dzięki czemu możliwe jest sterowanie grą poprzez poruszanie się całym ciałem. Rozwiązaniem tym mogą być zachwycone dzieci, ponieważ Kinect pozwoli im skakać, tańczyć i ćwiczyć.

Parametry konsol dla dzieci

Tak jak zostało określone wcześniej, konsole Xbox One i PlayStation 4 zbytnio nie różnią się od strony technicznej, jednakże poniżej zostanie zaprezentowane porównanie obu tych urządzeń, odnoszące się do głównych parametrów technicznych.

 Xbox OnePlayStation 4
ProcesorAMD Jaguar x86 (8 rdzeni)AMD Jaguar x86 (8 rdzeni)
GrafikaAMD GCN 768-SPU, 1,23 TFLOPSAMD GCN 1152-SPU, 1,84 TFLOPS
Pamięć RAM8 GB8 GB
Dysk twardy500 GB
1 TB
500 GB
1 TB
Dyski optyczneBlu-ray, DVDBlu-ray, DVD
Łączność przewodowaGigabit EthernetGigabit Ethernet
Łączność bezprzewodowaWiFi 802.11n, WiFi DirectWiFi 802.11n
RozdzielczośćFull HD oraz 4KFull HD oraz 4K
Wyjścia A/VHDMI, optyczne SPDIFHDMI, optyczne SPDIF, Analog
Wejścia A/VHDMIbrak

Polecane konsole dla dzieci