Wygodne peryferia komputerowe wykorzystywane do gier to podstawa komfortowej rozgrywki. Klawiatury to zaraz po myszkach najważniejszy element każdego gamingowego komputera. Stawiając na dobrą klawiaturę, redukujemy zmęczenie dłoni, nadgarstków i palców, a także otrzymujemy sprzęt, który zapewni nam rozgrywkę na najwyższym poziomie.

W artykule skupimy się na klawiaturach do gry World of Tanks. Dlaczego tak ważna jest dobra klawiatura do tej gry MMO? Napiszemy, dlaczego warto wybrać solidną klawiaturę, jakie może mieć ona zastosowanie w WoT, a także jakimi cechami i parametrami powinna się odznaczać.

Dlaczego warto wybrać klawiaturę do World of Tanks?

Jeżeli jesteśmy zapalonymi graczami gry WoT, z pewnością zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób solidna klawiatura może przyczynić się do przyśpieszenia naszej rozgrywki oraz poprawy jej precyzji.

Warto zainteresować się kupnem dobrej klawiatury, gdy nasz stary sprzęt niedomaga. Na rynku istnieje obecnie wiele różnorodnych konstrukcji – zarówno dla pro gamerów, jak i mniej zaawansowanych graczy.

Ceny dobrych klawiatur, które z powodzeniem wykorzystamy w grze World of Tanks to wydatek od około 100 złotych do nawet powyżej 300 złotych w przypadku klawiatur mechanicznych. Różnorodność ofert oraz duża rozpiętość cenowa pozwolą nam bez trudu znaleźć sprzęt dla siebie.

Zastosowanie klawiatury do World of Tanks

Każdy bardziej zaznajomiony z pozycją gracz wie, jak istotne są dobrze sprofilowane hotkeye – funkcyjne skróty klawiszowe, do których możemy przypisać konkretne akcje wykonywane w grze. Wybór klawiatury, która umożliwia nam korzystanie z predefiniowanych skrótów klawiszowych oraz daje nam możliwość przypisania nowych za pomocą makr, znacznie poprawi komfort i dynamikę rozgrywki.

Głównym zastosowaniem dobrej klawiatury do World of Tanks jest właśnie duży wachlarz skrótów klawiszowych oraz możliwość przypisywania makr. Warto również wspomnieć o wielu innych cechach, którymi powinna odznaczać się oferująca wygodną rozgrywkę klawiatura do WoT.

Na co zwrócić uwagę wybierając klawiaturę do World of Tanks?

klawiatura do World of Tanks

Poza wspomnianymi klawiszami warto pomyśleć o klawiaturze, która maksymalnie poprawi komfort grania nie tylko w WoT, ale również wiele innych pozycji. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na konstrukcję klawiatury, podświetlenie klawiszy, wygodną podpórkę na nadgarstki oraz sposób komunikowania się z PC’tem.

Typ klawiatury

Obecnie na rynku możemy spotkać się z najtańszymi klawiaturami membranowymi, które możemy spotkać w każdym markecie, klawiaturami nożycowymi z nieco innym, bardziej precyzyjnym mechanizmem, a także klawiaturami mechanicznymi – zdecydowanie najlepszymi na rynku.

Klawiatury membranowe działają na zasadzie wytwarzania styku, a tym samym impulsu elektrycznego poprzez stykanie naciskanego klawisza z membraną, która połączona jest z płytką stykową. Ten rodzaj klawiatur z reguł jest mało funkcjonalna, a także często awaryjna i nieprecyzyjna.

Klawiatury nożycowe są nieco lepszymi, jednak rzadziej spotykanymi pełnoprawnymi klawiaturami zewnętrznymi. Klawisz trzymany jest na swego rodzaju zawiasie w formie nożyc, który naciskając, obniża pozycję klawisza i tworzy styk z płytką stykową.

Klawiatury mechaniczne przeżywają obecnie drugą młodość. Są to konstrukcje z lat 80, które producenci, na potrzeby gracz, ulepszyli pod każdym względem. Każdy klawisz w klawiaturze mechanicznej posiada osobny mechanizm, który w razie awarii możemy wymieniać. Klawiatury te oferują odpowiedni skok, absolutną niezawodność i bardzo długi czas pracy. Są nieco głośniejsze, jednak rekompensują to doskonałe wrażenia podczas grania lub pisania – w zależności od dobranych przełączników (mechanizmów przycisków).

Podświetlenie

Warto zastanowić się nad podświetleniem klawiatury, gdy gramy w WoT szczególnie w nocy lub w zacienionym pomieszczeniu. Podświetlenie klawiatury umożliwia szybsze i wygodniejsze znalezienie żądanego przycisku. Obecnie klawiatury dla graczy oferują nam podświetlenie białe lub programowalne w kolorystyce RGB.

Podpórka na nadgarstek

Wygodny dodatek, który poprawia komfort wielogodzinnej rozgrywki w WoT, gdy trzymamy klawiaturę na biurku lub innym blacie. Jeżeli nie mamy specjalnej wyprofilowanej półki, warto pomyśleć o tego typu akcesorium.

Interfejsy

Obecnie możemy spotkać się z klawiaturami bezprzewodowymi łączącymi się z komputerem przez moduł Bluetooth, fale radiowe lub rzadziej przez Wi-Fi. Rozwiązania bezprzewodowe są wygodniejsze od przewodowych, jednak podczas użytkowania należy regularnie zmieniać baterie lub ładować akumulatory tego typu klawiatur. Poza tym przesyłany sygnał będzie wolniejszy niż w klawiaturach przewodowych. Do gier zdecydowanie liderami są klawiatury przewodowe.

Gabaryty

Kolejny ważny i często pomijany parametr to wielkość klawiatury. Wbrew pozorom te grubsze są o wiele wygodniejsze, zwłaszcza do grania w gry. Duża klawiatura oferuje optymalne rozmieszczenie klawiszy. Kupując klawiaturę do WoT, warto zastanowić się, czy potrzebujemy sekcji numerycznej. Wybierając klawiaturę bez niej, możemy znacznie skrócić klawiaturę i oszczędzić miejsce na biurku lub specjalnej wysuwanej półce.

Polecane klawiatury do World of Tanks