Klawiatura to nieodłączny element każdego komputera. Stawiając na dobrą klawiaturę, mamy pewność, że będzie ona wygodna i w pełni dopasowana do naszych potrzeb, a jej funkcjonalność spełni nasze oczekiwania.

W tekście skupimy się na klawiaturach do kwoty 250 złotych. Napiszemy, dlaczego warto wydać tyle pieniędzy na to urządzenie peryferyjne, określimy zastosowanie klawiatur, a także podpowiemy, na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając klawiaturę za 250 złotych.

Polecane klawiatury

Dlaczego warto wybrać klawiaturę do 250 złotych?

Klawiatury z tego przedziału cenowego to niemal najlepsze urządzenia, jakie znajdziemy na rynku. Mając do wydania 250 złotych, możemy przebierać między najróżniejszymi klawiaturami membranowymi i nożycowymi, a nawet będziemy w stanie kupić klawiaturę mechaniczną- najlepszą konstrukcyjnie klawiaturę.

Jeżeli zależy Ci na możliwie najlepszej klawiaturze o dużej wytrzymałości, ekstremalnie wysokiej żywotności, świetnym wykonaniu, ergonomicznym ułożeniu klawiszy i możliwie dużej funkcjonalności, budżet do 250 złotych w zupełności wystarczy na zakup klawiatury takiej klasy.

Kupując klawiaturę za omawianą kwotę, zyskujesz pewność, że sprzęt Cię nie zawiedzie i będzie wykonany z możliwie najwyższą jakością. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na usterki sprzętu podczas pracy biurowej lub podczas grania w gry, ta klasa klawiatur zdecydowanie jest dla Ciebie.

Zastosowanie klawiatury do 250 złotych

Zastosowanie klawiatury to nie tylko wklepywanie ciągu znaków. Rola tego urządzenia jest o wiele bardziej skomplikowana. Wysokiej klasy klawiatury umożliwiają programowanie przycisków i skrótów, które znacząco usprawniają pracę na komputerze oraz granie w bardziej dynamiczne i rozbudowane gry. Dzięki przyciskom makro możemy w prosty sposób programować akcje np. w programach graficznych lub aplikacjach do projektowania.

Klawiatury oferują również wiele dodatkowych opcji, między innymi takich jak podświetlenie (w kwocie do 250 złotych często w pełni programowalne), podstawki pod nadgarstek, czy wiele przycisków multimedialnych.

Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając klawiaturę do 250 złotych?

Klawiatura za kwotę do 250 złotych to zdecydowanie klasa premium. Wybierając urządzenie z tego przedziału cenowego, warto zwrócić uwagę na parę czynników i parametrów, które pozwolą dobrać nam sprzęt pod kątem swoich osobistych preferencji oraz typu pracy, jaką zamierzamy wykonywać na klawiaturze.

Przed kupnem urządzenia określmy, jaki typ klawiatury nas interesuje, w jaki sposób będzie komunikować się z komputerem, w przypadku klawiatur mechanicznych- jaki rodzaj przełączników będzie posiadała, ile zaimplementowano w niej funkcyjnych przycisków, oraz czy posiada dodatkowe wyposażenie i funkcje.

klawiatura do 250 zł ranking

Rodzaje klawiatur

Mając do wydania 250 złotych, możemy przebierać między każdym rodzajem klawiatur- membranowymi, nożycowymi i mechanicznymi. Oczywiście, zalecamy najlepsze dostępne na rynku urządzenia- klawiatury mechaniczne.

Klawiatury membranowe to najtańsze z klawiatur. Są najmniej trwałe i żywotne i zwykle wykonywane są z kiepskiej jakości plastiku. Działają na zasadzie gumy lub pewnego rodzaju gąbki, która pod wpływem naporu klawisza naciska na drukowaną płytkę, tworząc styk i wysyłając sygnał. Klawisze w klawiaturach membranowych nie są stabilne, często po pewnym czasie użytkowania klawiatury zacinają się lub nie tworzą pełnego styku.

Klawiatury nożycowe to ulepszona wersja klawiatur membranowych. Klawisz spoczywa na dwóch blaszkach lub drucikach, które przypominają nożyce. Po wciśnięciu klawisza dotyka on membrany, która tworzy styk z drukowaną płytką. Klawisze w tym rodzaju klawiatur są bardziej stabilne i nieco bardziej wytrzymałe.

Najlepszą grupę stanowią klawiatury mechaniczne. Każdy przycisk posiada oddzielny mechanizm. Na rynku istnieje wiele mechanizmów różniących się od siebie skokiem i siłą, jaką musimy przyłożyć, aby wcisnąć klawisz. Są to zwykle większe, wygodne, ergonomiczne i niesamowicie wygodne i żywotne klawiatury.

Chcąc wydać 250 złotych, powinniśmy rozglądać się za klawiaturami mechanicznymi. Możemy również zdecydować się na klawiatury nożycowe lub najlepsze na rynku klawiatury membranowe, jednak to właśnie mechaniki królują w tym przedziale cenowym.

Komunikacja

Klawiatury mogą łączyć się z komputerem bezprzewodowo za pośrednictwem modułu Bluetooth lub Wi-Fi albo przewodowo. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Klawiatury przewodowe oferują szybszą transmisję, brak konieczności wymiany baterii. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie zarówno w tanich, jak i drogich klawiaturach i jeżeli nie zamierzasz wędrować z klawiaturą po całym pomieszczeniu, a dodatkowy kabel Ci nie przeszkadza, warto zdecydować się właśnie na klawiaturę przewodową.

Klawiatury bezprzewodowe różnią się zasięgiem oraz metodą komunikacji- Bluetooth lub Wi-Fi. Oferują dużą mobilność i decydując się na nie, nie dokładamy kolejnego plączącego się kabla pod biurkiem. Minusem jest konieczność wymiany baterii lub akumulatorków.

Przełączniki w klawiaturach mechanicznych

W klawiaturach mechanicznych instaluje się kilka rodzajów przełączników. Wydając kwotę do 250 złotych, możemy spotkać przełączniki niemieckiej firmy Cherry MX, a także ich chińskie odpowiedniki od firmy Kaliah. Czasem w klawiaturach montuje się również mniej popularne przyciski Greetech.

Przełączniki rozróżniamy za pomocą ich koloru. Zarówno switche od Cherry MX, jak i Kaliah występują w wielu kolorach, spośród każdy odznacza się nieco inną charakterystyką pracy- innym skokiem i siłą nacisku.

Programowalne przyciski i makra

Klawisze multimedialne lub takie, które możemy samodzielnie zaprogramować, są bardzo użyteczne podczas pracy biurowej, codziennego korzystania z komputera, czy podczas grania w gry. Dzięki multimedialnym przyciskom możemy między innymi włączać komputer, sterować głośnością, czy przełączać się między otwartymi oknami. Klawiatury do 250 złotych posiadają zwykle najpotrzebniejsze przyciski multimedialne oraz kilka- kilkanaście programowalnych przycisków.

Polecane klawiatury

Jaka klawiatura do 250 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
2.4 (48%) 5 votes