Spis treści
Klawiatury i myszki to najpopularniejsze urządzenia wskazujące do komputerów. Wybór odpowiedniej klawiatury umożliwia zmaksymalizowanie wygody przy długotrwałym korzystaniu z urządzenia.
Istnieją klawiatury przeznaczone dla programistów, grafików, graczy, pisarzy, czy do prac biurowych. W kwocie do 150 złotych jesteśmy w stanie kupić bardzo dobrą klawiaturę membranową, nożycową, a także mechaniczną.
W tekście skupimy się na klawiaturach do kwoty 150 złotych. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na taki budżet przy wyborze klawiatury, określimy zastosowanie klawiatur, podpowiemy, na co zwracać uwagę wybierając klawiaturę oraz jakimi parametrami powinna odznaczać się dobra klawiatura do kwoty 150 złotych.
Dlaczego warto wybrać klawiaturę do 150 złotych?
Głównym powodem, dla którego warto zainteresować się tym przedziałem cenowym, jest bardzo wysoka jakość, szeroka funkcjonalność i ogromny wybór klawiatur. Widełki cenowe od 100 do 150 złotych umożliwiają nam przebieranie między klawiaturami o jednym z największych współczynników ceny do oferowanej jakości.
150 złotych nie wydaje się zaporową kwotą i zdecydowanie nie zrujnuje domowego budżetu. Klawiatury do tej kwoty to zwykle bardzo wytrzymałe i funkcjonalne urządzenia wskazujące, które posłużą nam przez wiele lat.
Zastosowanie klawiatury do 150 złotych
Klawiatury doskonale nadają się do sterowania w grach, pisania, przyśpieszania pracy za pomocą skrótów klawiszowych w rozbudowanych programach do projektowania, grafiki, czy obróbki wideo. Klawiatura to również nieodłączne urządzenie peryferyjne prac biurowych i ogólnego sterowania komputerem. Trudno obecnie wyobrazić sobie zarządzanie PC’tem bez klawiatury.
Klawiatury w podanym przez nas przedziale cenowym są zwykle o wiele bardziej funkcjonalne od swoich tańszych zamienników. Oferują kilka- kilkanaście programowalnych przycisków, makr, czy podświetlenie. Wszystkie te cechy składają się na ogólną wygodę korzystania z komputera.
Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając klawiaturę do 150 złotych?
Wybierając klawiaturę w tym przedziale cenowym, warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które wpływają na jej funkcjonalność, trwałość, użyteczność i dopasowanie do osobistych preferencji użytkownika. Przed kupnem urządzenia weźmy pod uwagę typ klawiatury, sposób komunikacji klawiatury z komputerem, programowalne przyciski i makra, czy dodatkowe funkcje, jak np. podświetlenie, czy podstawka pod nadgarstek.
Rodzaje klawiatur
Na rynku obecnych jest kilka typów klawiatur różniących się od siebie rodzajem mechanizmu. Są to kolejno klawiatury membranowe, nożycowe oraz mechaniczne. W kwocie do 150 złotych powinniśmy celować w klawiatury nożycowe lub membranowe. Najtańsze klawiatury mechaniczne to wydatek rzędu 250 złotych.
Zasada działania klawiatur nożycowych opiera się na nożycach, wykonanych najczęściej z tworzywa sztucznego, podczas naciśnięcia klawisz opierający się na nożycach powoduje wysłanie impulsu. Klawiatury membranowe to najtańszy rodzaj klawiatur. Klawisz wciska gumową membranę, która dotykając drukowanej płytki, wysyła sygnał.
W klawiaturach mechanicznych każdy przycisk posiada własny przełącznik. Ten rodzaj klawiatur jest średnio 10-krotnie bardziej żywotny od klawiatur mechanicznych i nożycowych, a także jest wygodniejszy w użytkowaniu.
Komunikacja
Wyróżniamy dwa rodzaje klawiatur- przewodowe oraz bezprzewodowe. W cenie do 150 złotych znajdziemy obydwa rozwiązania. Klawiatury przewodowe pozwalają na nieco szybsze przesyłanie sygnału, a także nie musimy wymieniać w nich baterii.
Klawiatury bezprzewodowe są rozwiązaniem bardziej estetycznym, a także wygodniejszym- zwłaszcza gdy lubimy wziąć ze sobą klawiaturę z dala od komputera i sterować nim np. leżąc na łóżku. W przypadku klawiatur bezprzewodowych należy pamiętać o regularnej wymianie baterii.
Programowalne przyciski i makra
Wybierając klawiaturę do 150 złotych, możemy liczyć na obecność kilku programowalnych przycisków i makr, które ułatwią zarządzanie grą, pracą biurową lub sterowanie komputerem. Warto rozglądać się za klawiaturami posiadającymi parę klawiszy tego typu, jednak określmy, czy faktycznie podczas użytkowania klawiatury będziemy z nich korzystać, ponieważ rozwiązanie tego typu podnosi nieco finalny koszt klawiatury.
Dodatkowe funkcje
Do dodatkowych funkcji klawiatury możemy zaliczyć podświetlenie, które dzieli się na podświetlenie obrysu klawiatury, kluczowych przycisków lub wszystkich przycisków. Podświetlenie jest przydatne szczególnie w przypadku korzystania z komputera w godzinach wieczornych i w nocy.
Podpórka na nadgarstki przydaje się, gdy nie posiadamy takowej na biurku lub wysuwanej półce. Wybierając klawiaturę z podpórką, warto sprawdzić, czy jest odpowiednio wyprofilowana oraz czy pasuje do fizjonomii naszych dłoni i nadgarstków.
Materiał wykonania
Przed wyborem klawiatury warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. W cenie do 150 złotych możemy liczyć na propozycje z plastiku typu PBT, który jest o wiele bardziej wytrzymały od zwykłego ABSu. Niektóre klawiatury mogą posiadać wzmocnienie z aluminiowych płytek lub chromowane albo szczotkowane wstawki, które nadają jej elegancji i ogólnej trwałości całej konstrukcji.
test