Rynek klawiatur rokrocznie oferuje coraz lepsze urządzenia. W ramach rosnącego trendu na sprzęt gamingowy wybór klawiatury dla gracza na prezent może okazać się ciekawym i funkcjonalnym podarkiem, który na pewno doceni nie jeden gamer.

W tekście skupimy się na wyborze klawiatury gamingowej. Podpowiemy, na jakie platformy możemy wybrać klawiaturę, na co zwrócić uwagę podczas wyboru, jakimi podstawowymi parametrami powinny cechować się dobre klawiatury do gier, a także jakie polecane modele możemy wyróżnić.

Jaka klawiatura dla gracza na prezent – obsługiwane platformy

Na rynku bez trudu znajdziemy klawiatury dla graczy do na wszystkie najpopularniejsze platformy. Mimo największej popularności klawiatur przeznaczonych do komputerów PC, bez trudu zaopatrzymy się w klawiatury do konsol Sony PlayStation 4 oraz Xbox One, a także do rozwiązań mobilnych – na smartfony i tablety.

Oczywiście kupując prezent, powinniśmy dokonać dokładnej analizy, na jakim sprzęcie najczęściej gra obdarowywana osoba. Możemy również znaleźć klawiatury uniwersalne, które podłączymy zarówno do konsoli, jak i do PC’ta. Wybór tego typu urządzeń jest jednak mocno ograniczony.

Jaka klawiatura dla gracza na prezent – na co zwracać uwagę?

Wybierając gamingową klawiaturę, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które pozwolą lepiej dopasować urządzenie do osobistych preferencji obdarowywanej osoby. Powinniśmy bezwzględnie określić łączność, rodzaj klawiatury, podświetlenie i obecność makr.

Łączność

Na rynku znajdziemy tyle samo klawiatur przewodowych co bezprzewodowych. O ile konstrukcje przewodowe są popularniejsze wśród segmentu gamingowego na komputery stacjonarne, o tyle gamingowe klawiatury do konsoli lub urządzeń mobilnych zwykle komunikują się z nimi za pomocą modułu Bluetooth, lub Wi-Fi.

Klawiatury przewodowe oferują nieco szybszy transfer sygnału, a przez to mniejsze opóźnienia. Jest to szczególnie istotne w bardzo dynamicznych grach. Poza tym dzięki przewodowemu podłączeniu do urządzenia nie musimy ich ładować. Problem ten występuje w klawiaturach bezprzewodowych, w których cyklicznie musimy wymieniać baterie lub ładować akumulatorki.

klawiatura dla gracza na prezent

Proszę wyobrazić sobie minę gracza, gdy okazuje się, że baterie w jego klawiaturze wyczerpały się podczas rozgrywania meczu online, czy po ciężkim dniu w pracy, po którym zamierzał pograć w ulubioną grę. Pod tym właśnie względem klawiatury przewodowe są lepsze od klawiatur bezprzewodowych. Bezprzewodowe konstrukcje oferują jednak wyższy komfort grania. Zabranie ze sobą klawiatury na sofę lub łózko i rozkoszowanie się grą zajmując wygodną pozycję, może zrekompensować konieczność regularnego wymieniania baterii.

Rodzaj klawiatury

Wśród wszystkich klawiatur dostępnych na rynku przeważają konstrukcje membranowe oraz nożycowe, które dzięki tanim kosztom produkcji umożliwiają nam kupno solidnego sprzętu w rozsądnej kwocie. Klawiatury membranowe i nożycowe to również głównie klawiatury gamingowe do konsol i urządzeń mobilnych.

Do komputerów klasy PC zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są zdobywające ogromną popularność klawiatury mechaniczne. Są to pancerne konstrukcje, oferujące duże możliwości konfiguracji (dobór przełączników), a także świetne parametry. Klawiatury mechaniczne są głośniejsze od membranowych, jednak komfort grania na tego typu konstrukcjach znacząco przewyższa doświadczenia z jakąkolwiek inną klawiaturą.

Podświetlenie

Podświetlenie powinno znajdować się na wyposażeniu każdej gamingowej klawiatury. Dzięki wyposażeniu konstrukcji w delikatne podświetlenie białymi diodami lub diodami RGB możliwe są rozgrywki w nocy bez konieczności odnajdywania po omacku klawiszy lub rozświetlania całego pokoju.

Obsługiwane makra

Makra to inaczej programowalne przyciski, jakie możemy samodzielnie zaprogramować w klawiaturze. Dzięki temu w prosty sposób możemy uzyskać dostęp do różnych funkcji podczas gry lub obsługiwania systemu wprost z poziomu klawiatury. Gamingowa klawiatura zdecydowanie powinna być wyposażona w minimum kilka programowalnych przycisków.

Jaka klawiatura dla gracza na prezent – polecane modele

Klawiatura gamingowe z prawdziwego zdarzenia to koszt blisko 350 – 400 złotych. W tej cenie kupimy solidną mechaniczną klawiaturę z podświetleniem, odpowiednimi przyciskami(najczęściej Cherry MX Brown) i szybkim transferem oraz próbkowaniem. Do Pc’tów polecamy klawiatury razer, Ozone i Natec.

W ramach gamingowych klawiatur do konsol polecamy miniaturowe i ergonomiczne klawiatury Green Cell lub bezprzewodowe klawiatury Omega, które podłączymy do konsoli PlayStation oraz Xbox.

Polecane klawiatury dla gracza na prezent