Każdy miłośnik gier wyścigowych na pewno ucieszy się z takiego prezentu. Kierownica jako prezent to świetny i alternatywny sposób na obdarowanie bliskiego nam gracza, czy to PC-towca, czy tego, który ukochał sobie grę na konsoli.

W tekście podpowiemy, jaką kierownicę warto wybrać na prezent, czym powinna się cechować, a także jakie typy mamy do wyboru na najpopularniejsze platformy – PC, Xbox One i PlayStation 4. Zapraszamy do lektury.

Kompletny zestaw, czy sama kierownica?

Wszystko zależy od budżetu prezentu. Zwykłe kierownice są najtańszą opcja. Kupimy je już za około 100 złotych. Gotowe zestawy, w których skład wchodzą pedały (hamulec, gaz) + kierownica to wydatek rzędu 200 – 300 złotych. Za kompletne zestawy z trzema pedałami oraz drążkiem zmiany biegów i kierownicą, przyjdzie nam zapłacić powyżej tysiąca złotych.

Obecnie na prezent najchętniej wybieramy podstawowe kierownice, które wcale nie muszą być gorsze od najdroższych odpowiedników. Funkcjonalność w tego typu urządzeniach pozostaje niemal taka sama, a różnica polega na realizowaniu tych funkcji.

Jaka kierownica na prezent – podstawowe cechy

Przed sprezentowaniem kierownicy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które pozwolą nam skuteczniej dobrać urządzenie do warunków, w których będzie ono używane. Poza tym analizując specyfikację kierownicy, uzyskamy odpowiedni wgląd w jej możliwości. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej trafić z prezentem w gusta obdarowywanego gracza. Zatem na co należy zwrócić uwagę?

Sposób mocowania

Sposób mocowania jest bardzo istotny z punktu widzenia komfortu rozgrywki. Nikomu nie życzymy oderwania się kierownicy od blatu podczas końcówki emocjonującego wyścigu online. Wyróżniamy trzy sposoby mocowania kierownic: na przyssawki, w ramach stojaka lub uchwyty mechaniczne. Przyssawki są najtańszym sposobem montażu i w budżetowych kierownicach są najczęściej spotykane.

kierownica na prezent

Odpowiednie uchwyty mechaniczne, dzięki którym montuje się kierownice do krawędzi blatu, są znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie obecne na rynku. Ostatnim typem mocowania mogą być specjalne stojaki; stelaże, na których montujemy kierownice. Nie jest to popularne rozwiązanie i raczej ciężko będzie nam znaleźć taką kierownicę.

Funkcjonalność

Na funkcjonalność kierownicy składa się nie tylko jej osprzęt, ale również zastosowane technologie i systemy. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć system wibracji oraz system sprzężenia zwrotnego. System wibracji pozwala nam na poprawę immersji- wczucia w grę. Wibrowanie podczas najechanie na przeszkodę, czy uderzenie w przeciwnika zależą właśnie od tego systemu.

System sprzężenia zwrotnego to rozbudowany system wibracji, który umożliwia nam dokładne poczucie wstrząsów, nierówności oraz warunków panujących na drogach. Zdecydowanie lepiej wybrać kierownice posiadające rozbudowane systemy sprzężenia zwrotnego, ponieważ radość z jazdy na takim sprzęcie jest nie do opisania.

Zmiana biegów w kierownicach może odbywać się poprzez dźwignię biegów, lub za pomocą przycisków umieszczonych na lub z tyłu kierownicy – jak w F1. Obecnie przyciski do zmiany biegów są popularniejsze zarówno w tańszych, jak i droższych kierownicach. Jednak bez problemu znajdziemy gotowe zestawy ze zmianą biegów za pomocą drążka.

Kąt obrotu

Jest to jeden z ważniejszych parametrów kierownic. Od kąta obrotu uzależniony jest maksymalny obrót, jaki może wykonać kierownica. Zbyt mały kąt obrotu skutecznie obniży komfort rozgrywki. Nie należy również przesadzać z tym parametrem. Najlepsze kierownice posiadają kąt obrotu bliski 900 stopni. Całkowicie wystarczającą wartością okazuje się kąt bliski 360 stopni.

Kierownice do PC

Kierownice do komputera stacjonarnego to najpopularniejsza grupa kierownic. Możemy przebierać tutaj między całą masą konstrukcji oraz rozwiązań. Średniej klasy kierownice kupimy do około 300 złotych, podczas gdy na lepsze zestawy musimy szykować około 700 złotych.

Kierownice do PlayStation 4 i Xbox One

Kierownice do PlayStation 4 oraz Xbox One to nieco droższe konstrukcje. Najtańsze kompatybilne z tymi konsolami zestawy kupimy za około 300 złotych. Często kierownice do PS4 i Xbox One są kompatybilne z komputerami stacjonarnymi.

Jak widać, decydując się na jeden solidny zestaw kierownicy z osprzętem, możemy używać go na wszystkich platformach. Dzięki temu granie w gry wyścigowe zdecydowanie stanie się przyjemniejsze. Przed zakupem warto jednak sprawdzić kompatybilność urządzenia, które zamierzamy sprezentować.

Polecane zestawy komputerowe