Klawiatura i myszka to nieodłączni towarzysze każdej gry FPS, do bijatyk i gier platformowych idealnie sprawdzi się pad, a do gier wyścigowych naturalnie kierownica. Jak ją dobrać, żeby móc cieszyć się najlepszym poziomem rozgrywki?

W artykule podpowiadamy, jaką kierownicę do gry Forza Horizon 3 warto wybrać. Napiszemy, dlaczego warto, jakie jest jej zastosowanie, a także, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając klawiaturę do gry w Forza Horizon 3.

Dlaczego warto wybrać kierownicę do Forza Horizon 3?

Przede wszystkim dlatego, że po niedawnym wypuszczeniu patcha, gra wspiera obsługę kierownic. Dzięki temu możemy znacząco poprawić poziom imersji oraz zmaksymalizować zabawę w tej wyścigówce.

Wybór dobrej klawiatury znacząco podniesie wygodę jazdy oraz czucie samochodu. Najtańszą dobrą klawiaturę kupimy już za niecałe 100 złotych. Dzięki temu nawet osoby z mniej zasobnym portfelem będą w stanie poczuć się jak rasowy kierowca.

Duża ilość modeli również zachęca. Według producenta obecnie Forza Horizon 3 wspiera większość kontrolerów, między innymi modeli od Logitech, Thrustmaster i Fantec. Nie wykluczone są również kierownice od innych producentów.

Zastosowanie kierownicy w grze Forza Horizon 3

Oczywiście za pomocą kierownicy możemy komfortowo grać w tę wyścigówkę. Fakt ten doceni każdy fan gier wyścigowych, a zwłaszcza kultowej już serii Forza Horizon. Gra na dobrej jakościowo kierownicy absolutnie nie może się równać z prowadzeniem pojazdu za pomocą klawiatury.

Dzięki odpowiedniej ilości przycisków funkcyjnych umieszczonych na kierownicy możemy szybko i prosto sterować menu oraz opcjami w grze. Dołączana do zestawu platforma z pedałami i dodatkowo dźwignia zmiany biegów pozwalają na jeszcze lepsze wczucie się w grę oraz prowadzenie pojazdu.

Przed wyborem kierownicy warto sprawdzić, czy Forza Horizon 3 wspiera wybrany przez nas model. Poza tym kupując kierownicę, warto zwrócić uwagę również na inne aspekty, które pozwolą lepiej dopasować zakup do osobistych wymagań i predyspozycji.

Na co zwrócić uwagę wybierając klawiaturę do gry Forza Horizon 3?

kierownica do Forza Horizon 3

Podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest to, czy zamierzamy kupić cały zestaw złożony z kierownicy i platformy z pedałami, czy wystarczy nam sama kierownica. Poza tym istotny jest również sposób mocowania oraz funkcjonalność.

Zestaw czy sama kierownica?

W każdą grę wyścigową, w tym w Forze Horizon 3, o wiele lepiej gra się wykorzystując w tym celu kompletny zestaw złożony z gazu, sprzęgła i hamulca. Tego typu zestawy są jednak o wiele droższe niż sama kierownica.

Zestawy z kierownicą i pedałem gazu i hamulca są nieco tańsze od kompletnych platform z pedałami, wobec czego tego typu zestaw staje się w zasięgu ręki większości fanów wyścigów. Kupno samej kierownicy to wydatek najmniejszy.

Sposób mocowania

Kierownice możemy mocować za pomocą przyssawek, specjalnych przykręcanych uchwytów lub stawiać na specjalnych stojakach. Najpopularniejsze na rynku są dwie pierwsze metody, przy czym przyssawki znajdziemy w nieco bardziej budżetowych kierownicach. Uchwyty są obecnie najlepszym rozwiązaniem, które świetnie się sprawdza.

Wystarczy przykręcić kierownicę do krawędzi blatu lub biurka i możemy cieszyć się stabilną pozycją i pełnym bezpieczeństwem powierzchni blatu.

Funkcjonalność

Poza różnorodną ilością przycisków funkcyjnych umieszczonych na kierownicy warto zwrócić uwagę również na wibracje i system sprzężenia zwrotnego. Wibracje to nieco uproszczony system sprzężenia zwrotnego i są montowane w najtańszych konstrukcjach. System z kolei umożliwia odpowiednie dostarczenie wstrząsów i wibracji na kierownicy w taki sposób, żeby jak najlepiej symulować wyboje, wstrząsy, czy jazdę po nierównej nawierzchni.

Dźwignia zmiany biegów

Możemy spotkać kierownice wyposażone w samodzielny drążek do zmiany biegów. Popularniejsze są jednak urządzenia, które wyposażone są w łopatkowy system zmiany biegów – tak jak w kierownicach wykorzystywanych przez pojazdy w Formule 1.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając kierownicę do Forza Horizon 3?

Najważniejszym parametrem określającym kierownicę jest kąt obrotu, sposób łączenia osi pedałów i materiał, z którego została wykonana kierownica.

Kąt obrotu

Kąt obrotu musi być odpowiednio dopasowany do dynamiki rozgrywki. Z reguły tańsze klawiatury oferują kąty obrotu na poziomie 180 stopni. Jest to wystarczająca wartość, jednak wielu użytkownikom może nie wystarczyć. Zdecydowanie lepsze są klawiatury oferujące kąt obrotu około 270 – 360 stopni. Na rynku spotkamy się również z urządzeniami mogącymi obracać się aż do 900 stopni. Jest to jednak zbyt męczące i niepraktyczne – zwłaszcza w tak dynamicznych grach wyścigowych, jaką jest Forza Horizon 3.

Sposób łączenia osi pedałów

Jeżeli zdecydujemy się na zestaw z platformą z pedałami, warto sprawdzić, jak one wzajemnie funkcjonują. Pedały mogą być od siebie oddzielone i pracować na dwóch różnych osiach lub mieć wspólną oś.

Rozwiązanie pierwsze jest oczywiście lepsze, ponieważ pozwala nam uniknąć zakłóceń spowodowanych pracą dwóch pedałów naraz. Oddzielone osie o wiele lepiej symulują rzeczywistą pracę pedałów w pojazdach.

Materiał

Oczywiście im mocniejszy materiał wykonania kierownicy, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę również na spasowanie elementów oraz obecność odpowiednich uchwytów, które redukują zmęczenie skóry na dłoniach oraz ich potliwość, a tym samym oferują lepszy i pewniejszy chwyt.

Polecane kierownice do Forza Horizon 3