Szaleństwo na zabawę w czołgistów rozpoczęło się w 2011 roku za sprawą białoruskiego studia Wargaming.net. Graczy przyciągnął model free-to-play, zacięta rywalizacja w trybie online oraz spora ilość pojazdów do wyboru. I choć gra teoretycznie nie wymaga od naszego sprzętu wiele, fani narzekają na jej słabą optymalizację. Jaka karta graficzna będzie więc dobrym wyborem?

My, młodzi pancerni

World of Tanks to MMO z wieloma trybami rozgrywki, w których rywalizują dwa 15-osobowe zespoły. Deweloper postawił na realizm oraz symulację prowadzenia prawdziwego czołgu – czy założenia się spełniły, najlepiej spytać poszczególnych graczy, których zdania są podzielone. Faktem pozostaje natomiast, że do rozpoczęcia przygody z WoT niezbędna jest karta graficzna. Czy wystarczy najtańszy podzespół, czy opłaca się nieco dołożyć, aby uzyskać zadowalające odczucia z zabawy? Radzimy i podpowiadamy modele na każdą kieszeń.

World of Tanks: skromny, niedrogi czołg

W 2011 roku producent rekomendował do rozgrywki kartę przebywającą już dziś na emeryturze: GeForce 9800. Jeśli i dziś nie ciągnie nas do nowości, a środki na zakup podzespołu odpowiedzialnego za grafikę są mocno ograniczone, także w segmencie 200-300 zł powinno udać się znaleźć kartę umożliwiającą grę w niskich detalach, ok. 40 FPS. Dobrym wyborem może okazać się choćby Radeon R7 240, mieszczący się w budżecie. Pamiętajmy, że World of Tanks to tytuł, który obciąża przede wszystkim CPU, nie ma więc sensu kupować droższej karty, by połączyć ją z wiekowym procesorem. Różnica w wydajności może okazać się niezauważalna, a zupełnie odwrotnie będzie, jeśli zadbamy o upgrade CPU zachowując starą kartę.

World of Tanks: czołg średniej klasy

500-600 zł to wciąż kwota, którą większość graczy jest w stanie zaoszczędzić i przeznaczyć na polepszenie swoich doznań graficznych. W tej cenie kupimy np. kartę GeForce 750 Ti, oferującą rozgrywkę na średnich detalach w ok. 80 FPS. Niewykluczone, że uda nam się uzyskać nawet lepsze osiągi – jak już powiedziano wyżej, to CPU rozdaje karty.

World of Tanks: luksusowy czołg z salonu

Mając do wydania 800-900 zł możemy oczekiwać od WoT najlepszego, co ma do zaoferowania. Maksymalne ustawienia i najniższa wartość FPS ok. 80 na każdej mapie to jakość, którą dostaniemy za tę cenę, wybierając przykładowo kartę GeForce GTX 960. Sympatycy Radeonów podobne osiągi uzyskają kupując model R9 270X, którego koszt może być nawet minimalnie niższy, niż dolny próg wspomnianego przedziału.

Polecane karty graficzne do World of Tanks